شهید مدنی الگوی مدیریت در کشور است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 25 شهريور 1400 - شماره 4129
 
امروز : جمعه ، 26 شهريور 1400

Today : Fri, September 17, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119608 تاریخ انتشار:  1400-06-21 - 08:28 تعداد بازدید:  100
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در کنگره ملی بزرگداشت آیت ا.. شهید مدنی مطرح شد
شهید مدنی الگوی مدیریت در کشور است

اجتماعی

■ رئیس شورای سیاستگذاری ائمه‌جمعه کشور: در گام دوم انقلاب باید به اندیشه های شهید مدنی رجوع کنیم
■ وزیر علوم: شهید مدنی الگوی روحانیت است
■ عضو مجمع تشخیص مصلحت‌نظام: انجام وظیفه مهمترین موضوع برای شهید مدنی بود
■ امام جمعه همدان: 51 مقاله به کنگره آیت‌ا... مدنی در همدان ارسال شد


 اکنون دیگر بیش از40 سال از عروج عالمی علوی و عاشورایی شهید محراب، آیت‌ا... سیداسدا...مدنی می‌گذرد، عارف عالمی که اکنون سالروز درگذشتشان در طلیعه دوم انقلاب فرصتی را فراهم آورده تا با بازشناسی شخصیت و سیره ایشان، با آرمان بزرگ این شهید والاقدر که عمل به حکم اسلام و تحقق آن در جامعه است بار دیگر آشنا شویم.
اکنون پس از گذر سال‌ها از 20شهریورماه 1351، کنگره ملی شهید محراب آیت‌ا... مدنی در همدان درحالی برگزار شده است که چهره‌های شناخته شده و اثرگذار همدانی در توصیف این شهید شاخص عاجر مانده‌اند.
مراسم با ادای احترام به خانواده این شهید گرانقدر و در خانه‌ای با بافت سنتی در یکی از کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر همدان و محله حاجی آغاز شد.
محله‌ای که به باور همگان قرار داشتن خانه ایشان در آن برکت به دنبال داشته و شکل و شمایل محله را از دیرباز تا امروز متفاوت کرده است همان روزهایی که صدای مبارزات همدانی‌ها از خانه این پیرفرزانه بلند شد و نام همدان را در سرخط مقدم جبهه حق علیه باطل از گذشته تا امروز ثبت کرده است.

 شهید آیت‌ا... مدنی مجتهدی انقلابی و الگویی اجتماعی
نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه همدان با تأکید بر لزوم الگوسازی زندگی شهیدآیت‌ا...مدنی برای همه دلسوزان انقلاب، گفت: آیت‌ا...شهیدمدنی یک مجتهد انقلابی بود که در عرصه‌های اجتماعی نیز فعالیت بسیار گسترده و چشمگیری داشت.
حجت‌الاسلام والمسلمین، حبیب‌ا... شعبانی‌موثقی در کنگره ملی بزرگداشت شهید محراب آیت‌ا...سید اسدا...مدنی، افزود: دبیرخانه این کنگره از سال ۱۳۹۹ با همکاری دستگاه‌های فرهنگی در استان همدان تشکیل شد و پس از آن نیز شورای سیاستگذاری کنگره با مدیریت رئیس شورای سیاستگذاری ائمه‌جمعه کشور فعالیت خود را آغاز کرد. ایشان از علم، فضیلت و اخلاص ممتازی برخوردار بود که با نگاهی به خاطرات علما و نزدیکان این شهید والامقام می‌توان گفت مهمترین عامل توفیقاتش همین اخلاص برای رضای خدا بوده است.
وی با بیان اینکه مؤسسه شهید محراب آیت‌ا... مدنی زحمات زیادی برای برگزاری هرچه بهتر این کنگره کشیده است، بیان کرد: مراجع عظام در راستای برگزاری کنگره ملی بزرگداشت آیت‌ا...شهیدمدنی، استقبال چشمگیری داشتند که نشان از محبوبیت و محبتی است که از ایشان در دل‌ها باقی مانده است.
شعبانی‌موثقی گفت: انتشار تمبر اختصاصی آیت‌ا... مدنی و چاپ و نشر 7 عنوان کتاب با موضوع این عالم ربانی و توزیع 3 هزار بسته معیشتی بین نیازمندان از جمله برنامه‌های جانبی برنامه‌ریزی شده برای برگزاری کنگره ملی شهید آیت‌ا... مدنی در استان همدان است.
وی از ارسال ۵۱ مقاله علمی از سراسر کشور به دبیرخانه این کنگره خبر داد و افزود: مجموع مقالات ارسال شده در کمیته فرهنگی موردبررسی قرار گرفته است که پس از داوری در مجموعه‌ای چاپ می‌شود.

 رجوع به دیدگاه‌های آیت‌ا... مدنی نیاز مبرم انقلاب در گام دوم
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه‌جمعه کشور با بیان اینکه در گام دوم انقلاب نیاز داریم به دیدگاه‌ها و اندیشه‌های ذخایر معنوی چون شهید آیت‌ا... مدنی رجوع کنیم، گفت: جامعه جوان ما درحال تکوین شخصیتی است که طلاب باید بتوانند به خوبی از اندیشه‌ها، تفکرات و آرمان‌های اسوه‌هایی همچون آیت‌ا... مدنی بهره‌مند شود.
حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی‌اکبری با بیان اینکه شهید محراب صفتی دارای فضیلت بالا و زیباست، گفت: این صفت‌ها نصیب انسان‌های بزرگ می‌شود و آیت‌ا.. مدنی از گنجینه‌ها و مفاخر انقلاب است.
وی با بیان اینکه انقلاب به چنین معلمانی نیاز دارد که هم شاگرد اول و هم معلم اول باشند، بیان‌کرد: جفای بزرگی به نسل‌های سوم و چهارم انقلاب شده که بهره کافی از این ذخایر معنوی و فرهنگی نبرده‌اند و آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی باید این مهم را به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار دهند تا زمینه آشنایی بیش از پیش جوانان و نوجوانان کشور با شخصیت‌های ارزشمندی همچون شهیدآیت‌ا...مدنی فراهم شود.
حاج علی‌اکبری با اشاره به سخن مقام‌معظم رهبری درخصوص این شهید گرانقدر گفت: شهیدآیت‌ا...مدنی اگر چه همدانی نبود، اما حضور مؤثرش در این دیار موجب شده بود که خود را اهل این دیار بداند و مردم این منطقه نیز ایشان را از خود می‌دانند به همین منظور شایسته است برگزاری این کنگره یک الگو در کشور باشد و زمینه‌ای شود تا سایر شهدای محراب نیز از همین طریق قدرشناسی شوند.

 تولید شغل و ثروت از علم اولویت اصلی وزارت علوم است
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم که در این مراسم حضور داشت با تأکید بر اینکه اشتغالزایی و ایجاد فرصت‌های شغلی مولد و پایدار به عنوان اولویتی مهم باید به یک پروژه‌محوری در کشور تبدیل شود، گفت: وزارت علوم در دوره جدید مدیریتی خود، تولید اشتغال و ثروت از علم را به عنوان یک اولویت سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده است.
محمدعلی زلفی‌گل با بیان اینکه روحانیان با توجه به ارتباط چهره به چهره‌ای که با مردم دارند می‌توانند نقش محوری و اثربخشی را در انسجام‌بخشی و تبدیل فرایند اشتغالزایی داشته باشند، بیان کرد: وزارت علوم تولید ثروت و اشتغال از علم را به عنوان یک اولویت سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده است و برای تحقق آن نیازمند تعامل و همراهی اقشار مختلف مردم به‌ویژه روحانیان است.
وی در ادامه از شهیدآیت‌ا...مدنی به عنوان الگو و اسوه‌ای برای روحانیان یاد کرد و افزود: آیت‌ا...مدنی با تأسیس نهادهای گوناگون پا را از عرصه دینی فراتر نهاد و وارد مسائل اجتماعی شد که البته انتظار جامعه از شخصیت‌های دینی و مذهبی نیز همین است.

 آیت‌ا... مدنی از منیت به دور بود
عضو مجمع تشخیص مصلحت‌نظام با بیان اینکه آیت‌ا... مدنی اهل ریا و تظاهر نبود، گفت: این شهید بزرگوار بسیار ساده‌زیست بود و از اینکه فردی از ایشان تعریف و تمجید کند بسیار دلخور و ناراحت می‌شدند چراکه تنها مسأله مهم برایش انجام وظیفه بود.
علی آقامحمدی افزود: شخصیت شهید آیت‌ا...مدنی یک الگوی به تمام معنا برای مسئولان و مدیران امروزی انقلاب است چراکه این شهید بزرگوار زمانی که کاری پیش می‌آمد و احساس می‌کرد کسی نیست آن را انجام دهد خودشان مسئولیت کار را عهده‌دار می‌شدند و اینطور نبود که بگوید انجام کارهای مردم دور از شأن مقام و منزلت من است.
در این مراسم از تندیس شهیدآیت‌ا... مدنی، و تمبر یادبود و 7 عنوان کتاب با موضوع این عالم فرزانه رونمایی شد.
همچنین گفتنی است، مرمت بیت این عالم فرزانه در شهر همدان و چاپ و نشر مقاله‌های ارائه شده به کنگره و تجمیع آثار این عالم فرهیخته در اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب و بهره‌برداری از چند طرح عمرانی در مناطق مختلف شهر همدان و انتشار زندگینامه ایشان برخی از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده در برگزاری کنگره ملی آیت‌ا... مدنی بود.


وزیر فرهنگ‌وارشاد اسلامی:
شهید محراب آیت‌ا... مدنی از چهره‌های بی‌نظیر انقلاب و یاور امام راحل بود
 وزیر فرهنگ‌وارشاد اسلامی در پیامی به کنگره ملی بزرگداشت آیت‌ا... شهیدمدنی، از ایشان به عنوان یکی از چهره‌های بی‌نظیر انقلاب اسلامی و یاور امام راحل نام برد.
به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل فرهنگ‌وارشاد اسلامی استان همدان، پیام محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ‌وارشاد اسلامی به این شرح است:
بسم‌ا...الرحمن الرحیم
آسمان پرتلالو علم و دیانت در ایران اسلامی، سرشار از اخترهای تابناکی است که با انوار هدایتگر خویش، جان‌های جویای معرفت و فضیلت را به مسیر رستگاری و سعادتمندی رهنمون می‌سازند.
ضرورت معرفی مفاخر دینی انقلاب امری بدیهی و مهم در تبیین و حفظ فرهنگ مذهبی ایران عزیز است که می‌تواند اندیشه و عمل این بزرگان را به نسل امروزی پیوند داده و الگویی عملی و علمی برای جامعه متعالی ما ارائه دهد.
شهید محراب آیت‌ا... مدنی عمری را در تهذیب نفس و خدمت به اسلام و تربیت نسل جوان سپری کرد و از چهره‌های بی‌نظیر انقلاب و یاور امام راحل بود که از تقوا، تعهد و خودسازی مثال‌زدنی برخوردار بود. در سال‌های حضور پر برکت خویش در همدان در زمان قبل از انقلاب منشأ خدمات ارزنده در بهبود اوضاع مردم بخصوص نیازمندان، در دوران مبارزه با ظلم‌وستم استبدادی نقش رهبری و در دوران دفاع‌مقدس نقش بزرگی در هدایت و ارشاد جوانان داشت که می‌طلبد این نقش‌ها بازگویی و بیان گردد.
اینجانب ضمن گرامیداشت سالگرد شهادت شهید محراب آیت‌ا... مدنی امیدوارم برگزاری این کنگره معظم بتواند در تبیین و بازشناسی اندیشه‌های والای این عالم بزرگوار گام‌های مؤثری برداشته و چهره واقعی از این شهید والامقام ارائه نماید. وظیفه خود می‌دانم از همه دست‌اندرکاران این کنگره وزین صمیمانه قدردانی کرده و مراتب سپاس خود را به همه بزرگوارانی که با شرکت در این نشست علمی و معنوی به معرفی هرچه بهتر ابعاد شخصیتی علمی، دینی و مبارزاتی آن عالم بزرگوار کمک شایسته‌ای نموده‌اند؛ ابراز نمایم.
واخر دعوانان الحمدا....رب العالمین
* محمدمهدی اسماعیلی،وزیر فرهنگ‌وارشاداسلامی
۲۰شهریورماه ۱۴۰۰مروری کوتاه از تولد تا شهادت شهید محراب
شهید آیت‌ا... سید اسدا... مدنی در ۱۲۹۳هجری خورشیدی در آذرشهر از توابع تبریز، به دنیا آمد. در 4 سالگی مادر خود را از دست داد و نزد نامادری و پدرش آقا میرعلی بزرگ شد.
ایشان دروس ابتدایی علوم‌دینی را در حوزه علمیه یزد فراگرفت و برای ادامه‌تحصیل عازم قم شد و در آنجا تحصیلات خود را به پایان رساند. وقتی نواب‌صفوی مصمم به مبارزه مسلحانه شد، در تهیه جنگ‌افزار ایشان را یاری کرد، سپس چندین سال در حوزه‌علمیه نجف به تدریس مشغول شد.
در سال 1342حرکت عظیم علیه رژیم پهلوی به رهبری حضرت امام‌خمینی(ره) آغاز می‌شود و ایشان نخستین کسی است که در نجف با تعطیل کردن کلاس‌های خود مجالس سخنرانی در جهت افشای چهره پلید پهلوی را به دستور امام(ره) آغاز می‌کند.
به دنبال مبارزات آیت‌ا...مدنی، وی در دهه ۱۳۴۰ چندین‌بار توسط ساواک دستگیر و تبعید شد و در چنین شرایطی آیت‌ا...مدنی به بیماری سل ریوی مبتلا شد. با بررسی پرونده پزشکی ایشان و قوت گرفتن احتمال درگذشت آیت‌ا...مدنی در اثر این بیماری، ساواک برای فرار از فشارهای طیف مذهبی جامعه در سال ۱۳۵۱ ایشان را به دره‌مرادبیگ در حوالی همدان تبعید کرد.
پس از مرگ روح‌ا... کمالوند بنیانگذار حوزه‌علمیه کمالیه، آیت‌ا...مدنی به خرم‌آباد مهاجرت کرد. ایشان تا سال ۱۳۵۴ اقدام به انتشار توضیح‌المسائل و تحریرالوسیله از آثار امام خمینی‌(ره) کرد و سخنرانی ایشان به مناسبت دوازهمین سالگرد تظاهرات ۱۵خردادماه در مسجدشاه خرم‌آباد ساواک را نسبت به اقدامات ایشان حساس کرد. همچنین آیت‌ا...مدنی از سوی امام خمینی‌(ره) به عنوان نماینده در استان لرستان انتخاب شده بود و همین عوامل موجب شد تا ساواک اقدام به تبعید ایشان به نورآباد اقدام کند.
ایشان پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران برای حل مشکلات مردم شهر همدان به صورت موقت، به امام‌جمعه آن شهر منصوب شد. در نخستین انتخابات مجلس‌خبرگان به نمایندگی از همدان به مجلس راه یافت و در آبان‌ماه سال ۱۳۵۸ سید روح‌ا...خمینی(ره) ایشان را به عنوان امام‌جمعه تبریز منصوب کرد.
شهیدآیت‌ا... مدنی سرانجام در 20شهریورماه ۱۳۶۰ درحال اقامه نمازجمعه به شهادت رسید و مسئولیت شهادت ایشان را سازمان مجاهدین‌خلق ایران برعهده گرفت تا شهیداسدا...مدنی دومین شهیدمحراب انقلاب اسلامی باشد.
از جمله بناهایی که از ایشان در همدان به یادگار مانده است حسینیه‌ای در میدان دره‌مرادبیگ که به نام این شهید والامقام نامگذاری شده است، مسجد مهدیه، درمانگاه مهدیه و مؤسسه مهدیه است.


 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com