1394-11-071394-11-17bool(false) 1394-11-071394-11-17bool(false) وعده دروغ دادن گناه کبیره است همدان پیام
 
 
شنبه - 17 بهمن 1394 - شماره 2565
 
امروز : شنبه ، 17 بهمن 1394

Today : Sat, February 6, 2016
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال 1394 : سال دولت و ملت، هم دلی و هم زبانی
ورود کاربران


تلگرام روزنامه
تلگرام نیازمندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  32945 تاریخ انتشار:  1392-02-28 - 05:45 تعداد بازدید:  289
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تذکر آیت‌ا... مکارم به کاندیداها:‌
وعده دروغ دادن گناه کبیره است

داخلی

همدان‌پيام: یکی از مراجع تقلید شیعیان به کاندیداهای ریاست جمهوری تذکر داد: ‌دادن وعده‌های دروغین گناه کبیره و حرام است؛ افرادی که در مسیر انتخابات هستند هم خودشان و هم ستادهایشان باید این نکات را رعایت کنند.
به گزارش مهر، آیت‌ا... ناصر مکارم‌شیرازی در آغاز درس خارج فقه خود به مسأله انتخابات ریاست جمهوری و تبلیغات آن اشاره کرد و گفت: شکی نیست که ‌مردم باید افراد را بشناسند تا سبک و سنگین کرده و اصلح را انتخاب کنند.
وی ادامه داد: دو نوع تبلیغات وجود دارد، یک نوع تبلیغات به معنای صحیح و اسلامی است و یک نوع تبلیغات غربی که برای رسیدن به هدف هر نوع وسیله‌ای را مباح می‌داند.
استاد برجسته حوزه علميه با بیان اینکه تبلیغات انتخاباتی در عین ضرورت برای شناخت مردم و روشن شدن برنامه‌ها و اهداف، آسیب‌هایی نیز دارد، نخستین آسیب را تخریب دیگران از طریق تهمت،‌ دروغ بستن، غیبت و ‌تحقیر کردن دانست و اظهار داشت: مردم هوشیار هستند و اگر ببینند کسی از مسیر باطل وارد می‌شود می‌دانند که او آدم درستی نیست.
وی با تأکید بر اینکه باید مراقب باشیم تبلیغات از شکل اسلامی به شکل غربی درنیاید، دومین آسیب متوجه تبلیغات انتخاباتی را ‌آسیب تدلیس و خلاف واقع نشان دادن مسائل دانست و یادآور شد: دادن وعده‌های دروغین گناه کبیره و حرام است؛ افرادی که در مسیر انتخابات هستند هم خودشان و هم ستادهایشان باید این نکات را رعایت کنند.
آیت‌ا... مکارم‌شیرازی اسراف و تبذیر را سومین آسیب متوجه تبلیغات انتخابات دانست و یادآور شد: اگر افرادی خودشان و ستادهای انتخاباتی آنها پول‌های زیادی خرج کنند، این سؤال برای مردم پیش می‌آید که این پول‌ها را از کجا آورده‌اند.
وی آسیب دیگر را غلوگویی و افراط دانست و تصریح کرد:‌ اینکه بگوییم فلانی در دنیا بی‌نظیر است، این غلوها گناه کبیره است،‌ همان گونه که اهانت و تحقیر گناه کبیره است؛ باید در حدی که شخص لیاقت، استعداد و توانایی دارد تبلیغات شود، مردم به افراد خالص و مخلص رأی می‌دهند، البته ممکن است افرادی فریب اینها را بخورند، اما اکثر مردم فریب غلوگویی و افراط گویی‌ها را نمی‌خورند.
این مرجع تقلید شیعیان سیاه‌نمایی وضعیت کشور برای پیشبرد امور خود را آسیب بعدی ذکر کرد و گفت: در جامعه امروز نقاط مثبت و منفی است و باید واقعیات را مطرح کرد، اما اینکه سیاه‌نمایی شود و بذر یأس برای پیشرفت خود در آینده بپاشند گناه کبیره است. وی قانون شکنی را آسیب بعدی متوجه تبلیغات انتخابات دانست و تأکید کرد:‌ در حکومت اسلامی قوانین احترام شرعی دارند؛ چراکه از فیلتر شورای نگهبان مي‌گذرند و رنگ اسلامی دارند و اگر غیر اسلامی باشند حتماً جلوی آن گرفته می‌شود.
مکارم‌شیرازی افزود: وقتی قانونی تصویب شد احترام حکم شرعی را دارد و نباید با آن مخالفت کرد، قانون‌هایی که مسیر صحیح را طی کرده و جنبه مشروعیت پیدا کرده باید رعایت شود و شکستن آن درست نیست و نباید در برابر آن نق زد و بهانه‌گیری کرد.
وی نسبت به سوء‌رفتارهای احتمالی افرادی که صلاحیت آنان تأیید نمی‌شود، هشدار داد و گفت: من بیم دارم که برخی از کاندیداها که جامع‌الشرایط نباشند و صلاحیتشان تأیید نشود شروع کنند به سمپاشی بر ضد نهادهای قانونی. درست نیست اگر مسأله‌ای برخلاف میل ما بود قبول نکنیم و مسائلی که مطابق میل ماست را قبول کنیم؛ این قانونگرایی نمی‌شود و با چنین وضعیتی سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.
این مفسر قرآن کریم تأکید کرد: اگر این آسیب‌ها در تبلیغات نباشد وضعیت روحانی و معنوی می‌شود و یقیناً عنایات خداوند متوجه ما می‌شود، اما اگر مراعات نشود عنایات الهی نیز گرفته خواهد شد. وی تأکید کرد: امیدواریم همگان اعم از کاندیداها، ستادها و حامیان نامزدها این اصول اسلامی را رعایت کنند تا خداوند عنایت کند کسی که اصلح باشد رأی بیاورد و بتواند مشکلات مردم را حل، نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را تقویت کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com