انفجار در قهوه‌خانه 8 نفر را کشت همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : چهارشنبه ، 10 خرداد 1402

Today : Tue, May 30, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124267 تاریخ انتشار:  1401-03-26 - 09:36 تعداد بازدید:  290
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فاجعه در شهریار
انفجار در قهوه‌خانه 8 نفر را کشت

حوادث

 سخنگوی اورژانس کشور در خصوص حادثه آتش‌سوزی در سفره‌خانه شهریار اظهار کرد: حوالی ساعت ۱۹ و ۵۵ دقیقه، وقوع یک مورد حریق و انفجار در یک قهوه‌خانه در محدوده شهرک مریم اندیشه شهریار واقع در خیابان شهدای گمنام به سازمان اورژانس اطلاع داده شد.
مجتبی خالدی با بیان اینکه پس از اطلاع از حادثه مأموران اورژانس با ۴ دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند گفت: متأسفانه در این حادثه ۳ کودک بین ۳ تا ۶ سال و ۳ خانم ۲۰ تا ۴۰ سال و یک آقای ۴۰ ساله فوت شده‌اند.
وی عنوان کرد: تا این لحظه در حادثه قهوه خانه شهریار مصدوم جدی گزارش نشده است و هنوز علت حادثه در دست بررسی است اما طبق مشاهدات همکاران، گویا استفاده از بادکنک با باد هلیوم باعث انفجار شده است.

خفگی علت فوت
در آتش‌سوزی شهریار

دادستان شهریار نیز گفت: در آتش‌سوزی رستورانی در شهرک اندیشه شهرستان شهریار هفت نفر بر اثر استنشاق دود و گازهای سمی و در نهایت خفگی کشته شده‌اند و مرگ آن‌ها به دلیل سوختگی نبوده‌ است. حمید عسگری پور افزود: حادثه آتش‌سوزی در روز سه‎‌شنبه حوالی ساعت ۲۰ در سفره‌خانه سنتی چتر واقع در شهرک مریم شهرستان شهریار رخ داد.
وی یادآور شد: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد یک بادکنک حاوی گاز هلیوم دچار انفجار و اشتعال و در نهایت منجر به انتقال آتش‌سوزی در سطح رستوران شده است.
وی خاطر نشان کرد: پس از شعله‌ور شدن فضا, متوفیان به سمت انتهای رستوران تا نزدیکی آشپزخانه فرار می‌کنند ولی در نهایت در همین نقطه بر اثر خفگی جان خود را از دست می‌دهند.
عسگری پور ادامه داد: جنازه سه کودک خردسال, سه زن و یک مرد میانسال در حالی که دچار خفگی شده‌اند پیدا شد، اگرچه آثار سوختگی روی آنان بسیار خفیف بود.
دادستان شهریار با بیان اینکه جزئیات این موضوع در دست بررسی‌ است از خروج ۲ خانم در حین وقوع حادثه از رستوران و نجات آن‌ها خبر داد.
وی اضافه کرد: هویت همه افراد مصدوم و کشته شده در این حادثه به طور کامل پیداست، اولیای دم فوت‌شدگان در محل حضور دارند و تمامی همسایگان رستوران نیز این افراد را می‌شناختند.

عامل انفجار بادکنک‌های هلیومی "متان" است
در همین خصوص کارشناس آموزش امداد و نجات هلال‌احمر استان همدان گفته: برخی افراد برای کسب سود بیشتر درصد کمی گاز هلیوم را با گاز متان ترکیب کرده و در بادکنک‌ها استفاده می‌کنند.محمدرضا اعتصام در پی انفجار کافه در شهریار تأکید کرد: هلیوم(He) گاز بی اثرِ غیرسمی است و واکنش‌پذیر نیست، در طبیعت بعد از هیدروژن، دومین عنصر هم از لحاظ سبکی و فراوانی است و در هوای استنشاقی ما خیلی زیاد است.وی با بیان اینکه هلیوم انفجار ایجاد نمی‌کند و بیشتر در صنایعی چون هوافضا و سردسازی استفاده می‌شود، افزود: با توجه به اینکه هلیوم چگالی کمتری نسبت به اکسیژن دارد، سبک‌تر است و بیشتر ارتفاع می‌گیرد بنابراین بیشتر در بادکنک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اعتصام معتقد است با توجه به اینکه هلیوم گاز گرانی است، متأسفانه سودجویان گاز ناخالصی چون متان را به صورت همزمان به آن اضافه می‌کنند و همین امر سبب انفجار می‌شود و برخی افراد برای کسب سود بیشتر درصد کمی گاز هلیوم را با متان ترکیب می‌کنند و همین امر خطرناک است در حالی‌که خود گاز هلیوم انفجارزا نیست و خطر آنچنانی ندارد.
کارشناس آموزش امداد و نجات هلال‌احمر استان همدان درباره اینکه چطور می‌شود تشخیص داد هلیوم با متان ترکیب شده است؟ گفته که متأسفانه قابل تشخیص نیست و گاز ترکیبی هم به صورت زیرزمینی تولید و یا از شرکت‌های نامعتبر تهیه می‌شود.
وی با بیان اینکه گاز مورد استفاده برای باد کردن بادکنک‌ها باید در نهایت دارای یک درصد ناخالصی باشد، توصیه کرده است با توجه به اینکه گاز متان در سطح بالا قرار می‌گیرد، در مقابل حرارت، شعله‌های موجود در محیط و گرمای فضا اشتعال‌زاست و انفجار ایجاد می‌کند بنابراین بهترین گزینه این است که از بادکنک‌های هلیومی در جشن تولدها، مراسم‌ها و مهمانی‌ها استفاده نشود چراکه نمی‌توانیم میزان ناخالصی گاز هلیوم به کار رفته در بادکنک‌ها را تشخیص دهیم.
وی با بیان اینکه باید تا حد امکان از استفاده از موارد ناایمن پرهیز کنیم، برف شادی را هم خطرناک دانسته و افزود: برف شادی به علت ترکیب‌هایی که دارد، خطرناک و آتش‌زاست و توانسته مشکلاتی ایجاد کند  بنابراین بهتر است در تولدها و شادی‌ها به جای موارد غیرمتعارف، از بادکنک‌های معمولی و شمع استفاده شود.
وی درباره اینکه استنشاق گاز هلیوم خطر مرگ در پی دارد؟ توضیح داد: در سطح زیاد بله اما در سطح کم نه. برخی افراد هلیوم استنشاق می‌کنند تا صدایشان تغییر کند چرا که این امر تغییر صدای موقت(صدای عروسکی) ایجاد می‌کند که بیشتر حالت طنز دارد، اگر این امر به صورت پی در پی اتفاق بیفتد و حجم زیادی در یک آن وارد ریه‌ها شود، در اکسیژن‌رسانی اختلال ایجاد می‌کند و باعث هیپوکسی می‌شود بنابراین باید در استفاده از گازها با احتیاط عمل کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com