شكوه‌هايمان را كجا پست كنيم همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85329 تاریخ انتشار:  1397-07-17 - 06:00 تعداد بازدید:  99
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شكوه‌هايمان را كجا پست كنيم

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

یادداشت

 سه‌شنبه 17 مهرماه مصادف با هشتم اكتبر، روز جهاني «پُست» نامگذاري شده است و ايران و جهان با يادآوري چنين روزي وجود و حضور يكي از قديمي‌ترين سازمان‌هاي خدمات بشري را ارج مي‌نهند.
بدون شك پُست كهن‌ترين و شايد نخستين تشكل خدماتي است كه در جوامع بشري شكل گرفته و تأسيس شده است. از آغاز تأسيس پست در ايران حدود يكصد سال مي‌گذرد، در حاليكه چاپار و چاپارخانه و فعاليت مردان سواركاري كه براي ردوبدل كردن يك پيام و مرسوله در كانون لشكريان يا دارالحكومه‌ها و فرماندهي تشكيلات رسمي كشورمان، همواره آماده و پا در ركاب بودند، ريشه در تاريخ چند هزار ساله اين مرزوبوم دارد.
همدان كهن‌ترين شهر ايران است و تنها شهري است كه از قديم خيابان و منطقه‌اي به «چاپارخانه» نامگذاري كرده است و اين نام و مكان بيانگر وجود تشكيلات منظم و سازمان‌يافته براي فعاليت در امر جابه‌جايي كالا و مسافر و مرسوله‌هاي پستي است و بر ديرينگي پست در نظام اجتماعي انسان دلالت مي‌كند. هم‌اينك نيز برغم پيشرفت شگرف دنياي ارتباطات و جايگزيني مرسوله‌هاي پستي و نامه‌نگاري‌هاي رسمي و شخصي با پيام‌هاي الكترونيك در جهان، وليكن پست هنوز هم در خيلي از كشورها حرف اول را در دسترسي و ارتباط انسان‌ها و سازمان‌ها بهم مي‌زند و جايگاه هميشگي خود را به نحوي از انحاء نگه داشته است. وليكن متأسفانه شاهد هستيم كه اين رويه در كشور خودمان وارونه است و به نظر مي‌آيد پست ايران در وضع و روز حال، سُرنا را از سر گشاد آن به دست گرفته و مي‌نوازد!!!
پست مي‌تواند با حفظ اعتبار و جايگاه تاريخي خود در بين ملل جهان، تمام ارزش‌هاي دست‌خورد و تخريب‌شده بشري و روابط انساني و اجتماعي انسان‌ها را احيا سازد و نقش بديل خود را در توسعه فرهنگ اجتماعي بدون هيچ خلل و خطا و لغزش ايفا نمايد، وليكن متأسفانه اين قاعده در جامعه ما در بوته فراموشي گذاشته شده و در هيزم غفلت مي‌سوزد!
اعتبار و نقش سازنده پست در ايران امروز به عنوان ارزشمندترين دستمايه و پشتوانه، در بازارهاي خصوصي به حراج گذاشته شده و هزار دريغ و افسوس، به جاي اينكه چنين سرمايه‌هاي عظيم ملي در خدمت واقعي مردم باشد، فقط در انحصار معدود معامله‌گراني است كه در تعاريف و برداشت‌هاي ناسزاوارنه از اصل خصوصي‌سازي قانون اساسي به حريم اين بنيان عقبه‌دار، رخنه كرده‌اند. امروز و در چنين شرايطي پست به يكي از گران‌ترين سازوكار و خدمات اجتماعي تبديل شده و قشرهاي مردم را وادار مي‌سازد تا براي يك احوالپرسي نوستالژيك دست به دامان كليشه‌هاي اينستاگرامي و پيامك‌هاي باسمه‌اي شوند. جابه‌جايي و دست به دست شدن پست در سال‌هاي اخير به تغييرات و خيلي از بدآموزي‌ها و ضدارزش‌هاي اجتماعي منجر شد و هيچ سودي كه براي مردم ندارد هيچ، بلكه به منبع درآمدي مطمئن براي گروه‌هاي خاص و معدود تبديل شد.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com