فرار یا اجبار به ازدواج؟ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 31 فروردين 1403

Today : Fri, April 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  136797 تاریخ انتشار:  1402-11-29 - 13:18 تعداد بازدید:  78
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دلایل کاهش میل به ازدواج بررسی شد
فرار یا اجبار به ازدواج؟

اجتماعی


این روزها بالا رفتن سن ازدواج و مجرد ماندن دختران در جامعه به دغدغه‌ای جدی تبدیل شده، گرچه یکی از ویژگی‌های در حال حاضر جامعه‌ ما آمار بالای جمعیت جوان بوده که‌ می‌تواند یک فرصت برای توسعه‌کشور باشد، اما کاهش تمایل به ازدواج موجب بروز نگرانی‌ها شده‌است.

با وجود همه‌ برنامه‌ریزی‌ها و تبلیغاتی که‌ از سوی نهادهای متولی و مسئولان برنامه‌ریزی در راستای ترغیب جوانان به‌ ازدواج و همچنین فرزند دارشدن وجود دارد، اما در حال حاضر برخی جوانان تمایل به‌ ازدواج کردن ندارند و در مواردی هم که‌ این تمایل از سوی دختر و پسرها وجود داشته باشد، ظاهرا مسائل اقتصادی و اجتماعی دامن‌گیر آن‌ها می‌شود.

البته خانواده‌ها در بالا رفتن سن ازدواج دختر و پسر نیز دخیل‌اند، شاید بالا رفتن سطح توقعات دختران مانع از ازدواج کردن آن‌ها باشد، اما این موضوع را نباید فراموش کرد که خواسته‌های برخی پسران هم نسبت به دختران افزایش یافته است و یکی از آن‌ها شاغل بودن همسر با درآمد بالاست که متاسفانه به این مساله دامن زده است.

از سوی دیگر نیز، برخی والدین متأسفانه مدام سن و سال فرزند خود را به رخ کشیده و با این روش سعی می‌کنند او را به ازدواج ترغیب کنند.

یک روانشناس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: ازدواج اجباری نتیجه‌ای جز پشیمانی نخواهد داشت. برخی والدین به جز ترغیب به ازدواج، روی ازدواج فرزندشان با فرد موردنظرشان تأکید می‌کنند. شما به عنوان پدر و مادر اگر قصد معرفی فردی را به جوان خود دارید یا می‌خواهید او را به ازدواج تشویق کنید، نظر خودتان را صرفا باید با یک پیشنهاد مطرح کنید تا هر گونه استنباط اجبار در ذهن جوانتان شکل نگیرد.

فروغ نیلچی زاده افزود. وقت ازدواج فرزندتان طوری رفتار نکنید که او حس کند از خودش هیچ اختیاری ندارد. والدین باید نظر موافق یا مخالف خودشان را اعلام کنند.

ولی در نهایت تصمیم‌گیری را به عهده خود فرزند بگذارند، زیرا اوست که باید مسئولیت یک عمر زندگی را به دوش دارد. و کسی تا آخر این مسئولیت را به عهده داردکه خودش از اول انتخاب کرده باشد.

وی مطرح کرد: والدین به دلیل تجربه بیشتری که دارند تصور می‌کنند فرزندشان توانایی تصمیم گیری درست را ندارد و همه جوانب را نمی‌سنجد؛ پس در ازدواج فرزندانشان دخالت می‌کنند. بسیاری از فرزندان که قصد ازدواج دارند، معمولا با مشکل نداشتن استقلال دست و پنجه نرم می‌کنند و همین مسأله باعث می‌شود تا والدین به توان انتخاب و تصمیم گیری در فرزند خود اطمینان نداشته و به او اعتماد نکنند، جوانان باید به خانواده خود اطمینان دهند که برای حرف‌ها و اعتقادات آن‌ها احترام قائل هستند،  والدین را درک می‌کنند و با احترام و علاقه با آن‌ها رفتار می‌کنند. در عین حال نشان دهند که تصمیم خود را گرفته‌اند.

وی گفت: والدین هم نباید به گونه‌ای رفتار کنند که فرزندشان احساس کند از خودش هیچ اختیاری ندارد. مسئولیت بزرگ ازدواج جوان را باید دائم در نظر داشته باشند و یکدیگر را تشویق به موضع‌گیری با خانواده خودشان نکنند. بلکه برعکس یکدیگر را به مذاکره و در عین احترام تشویق کنند. با خانواده گفت وگو کنید و در صورت مخالفت هم با احترام و پس از صحبت نتیجه‌گیری کنید. توجه کنید که سکوت، لجبازی، قهر و جبهه گیری شرایط را پیچیده‌تر می‌کند.کمک یک مشاور هم می‌تواند در چنین مواقعی بسیار کمک کننده باشد.

نیلچی زاده افزود: حتی اگر دلیل پدر و مادر نیز غیرمنطقی و بی اهمیت باشد. باز هم لجبازی و جنگیدن با آن‌ها توصیه نمی‌شود. زوجین باید آن قدر درایت داشته باشند تا بتوانند با دوستی و جلب اعتماد با پدر و مادر کنار بیایند،  جوانان برای تأمین هزینه‌های ازدواج به والدین وابسته هستند و بدون کمک آن‌ها نمی‌توانند زندگی مشترک را شروع بنابراین والدین این حق را به خود می‌دهند که برای فرزندشان تصمیم بگیرند و همسر او را انتخاب کنند.

ازدواج پنهانی از عواقب دخالت بیش از حد والدین گاه دخالت والدین در ازدواج سبب می‌شود جوان از روی لجبازی با خانواده و یا احساسات و هیجانات خود به صورت پنهانی و بدون اطلاع خانواده با شخص مورد نظر خود ازدواج کند و دست به انتخابی غیر عاقلانه بزند. ازدواج پنهانی خطر بسیار بالایی دارد. عواقب ازدواج پنهانی زمانی بیشتر می‌شود که فرد در انتخاب خود برای همسر و شریک زندگی، دچار اشتباه شده باشد.

وی افزود: شما با والدین خود لجبازی نکنید و با درایت و دوستی و جلب اعتماد با پدر و مادر کنار بیایید. نظرات و انتقادات درست را بپذیرید و درباره اختلافاتتان باهم به تبادل نظر محترمانه بپردازید. خانواده بدون دلیل منطقی و از سر  ناراحتی با شما مخالفت می‌کنند،مشورت در چنین مواقعی بسیار کمک‌کننده باست. چرا که می‌توان با و گفت وگو‌های گروهی به همراه مشاور شرایط را کمی بهتر کرد تا والدین تا حدی نرم شوند.

این روانشناس در پایان تأکید کرد: توصیه ما به جوانان این است که با والدین خود صحبت منطقی داشته و نظرات آن‌ها را جویا شوند، والدین از شما با تجربه ترند و خوشبختی شما آرزوی آنهاست بنابراین واقع بینانه به موضوع نگاه کنید. آینده خود را تنها به خاطر لجبازی و یا از روی احساسات به خطر نیندازید.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com