1401-05-161401-05-26bool(false) اتفاقات قابل تأمل آب و هوایی در همدان! همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 26 مرداد 1401 - شماره 4385
 
امروز : چهارشنبه ، 26 مرداد 1401

Today : Wed, August 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  121681 تاریخ انتشار:  1400-10-21 - 09:31 تعداد بازدید:  273
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اتفاقات قابل تأمل آب و هوایی در همدان!

گوناگون


 مدیرکل هواشناسی استان گفت: میزان بارش در بهار سالجاری در ۴۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده و اینها می‌تواند بیانگر تغییرات اقلیم در همدان باشد.
به گزارش ایسنا، حسین عابد اظهار کرد: میانگین بلندمدت شرایط جوی را اقلیم می‌گویند که در نقاط مختلف متفاوت است. وی در رابطه با تغییرات اقلیمی تصریح کرد: موتور حرکت جو یعنی خورشید، ۱۵۰میلیون کیلومتر دورتر از ما است و هر تغییری در خورشید بر روی ما اثرگذار است.
عابد ادامه داد: خود ما هم در تغییرات اقلیمی تأثیرگذار هستیم. پس از انقلاب صنعتی تأکید شده که انسان دارد جو را گرم می‌کند و آنقدر شدتش زیاد است که در ۱۹۸۸ هیأت بین‌الدول تغییر اقلیم برای پایش و بررسی آن شکل گرفت. مدیرکل هواشناسی استان همدان توضیح داد: از ۷۰ سال قبل یعنی سال ۱۹۵۰ شیب تأثیر انسان بر طبیعت با گازهای متان و CO۲ شدت بسیار زیادی گرفته و سالانه ۴۰ گیگامتر مکعب از این گازها در جو منتشر می‌شود که عمدتاً انسآنها به دلیل استفاده زیاد از سوخت‌های فسیلی، آنها را تولید می‌کنند. عابد مطرح کرد: این گازها مانند گلخانه‌ها اجازه خروج تابش خورشید از جو را نمی‌دهند و به همین دلیل به آنها گاز گلخانه‌ای می‌گویند. وی با اشاره به تولید گازهای گلخانه‌ای توسط انسان‌ها گفت: این گازها به خارج از جو منتقل نمی‌شود و در نتیجه انسان به عنوان مهمترین عامل در ایجاد گرمایش جهانی یا تغییر اقلیم، ایفای نقش می‌کند. مدیرکل هواشناسی استان در رابطه با مدل‌های اقلیم اظهار کرد: معمولاً در جهان حاضر، 2روش برای بیان مدل‌های اقلیمی و بیان تغییرات اقلیمی داریم که یک روش آماری است و با توجه به آمار و احتمالات، عمدتاً دانشمندان قبول کردند تغییر اقلیم در حال رخ دادن است و یا روش فیزیکی و بررسی و مدل‌سازی است که در این روش بر اساس آمار و اطلاعات پایش و سنجش می‌کنند و تخمین می‌زنند. عابد در رابطه با تغییرات اقلیمی در همدان بیان کرد: کشاورزی تا امروز، مهمترین مسأله همدان بوده که مبتنی بر 4 رکن خاک، آب، گیاه و شرایط آب و هوا در محیط باز است که 3 شرط اول توسط کشاورز غنی می‌شود، ولی نمی‌توان در محیط باز، اقلیم را تغییر داد.
وی تصریح کرد: امسال در همدان گردو خوب نبود و یکی از دلایل آن، افزایش دما در بهار و تابستان بود. اتفاقی که باید در تیرماه و مردادماه رخ می‌داد در خردادماه صورت گرفت و دمای ۲۸ درجه در اردیبهشت ماه ثبت شد که بی‌سابقه بود. مدیرکل هواشناسی استان ادامه داد: در ۴۵ سال گذشته خشک‌ترین فروردین ماه را در سال ۱۴۰۰ داشتیم و فصل بهار نیز با ۱۵میلی‌متر بارندگی در ۴۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده و این اتفاق‌ها به ما سیگنال می‌دهد که شرایط معمولی نیست.
عابد با اشاره به بارش باران در همدان گفت: ما اکنون انتظار برف داریم، اما به دلیل گرمای هوا باران می‌بارد و با موج گرمایی برف‌ها آب می‌شود که موجب می‌شود نفوذ آب به خاک و دبی رودخانه‌ها کاهش پیدا کند و بهار کم‌آبی داشته باشیم، بنابراین اتفاقات همدان قابل تأمل است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com