1399-05-131399-05-23bool(false) جوانان از تأهل واهمه دارند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 23 مرداد 1399 - شماره 3826
 
امروز : پنجشنبه ، 23 مرداد 1399

Today : Thu, August 13, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  70324 تاریخ انتشار:  1395-01-26 - 05:45 تعداد بازدید:  4369
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ازدواج پای ثابت شورای فرهنگ عمومی
جوانان از تأهل واهمه دارند

نویسنده : سمانه جهانگيري‌عرش

اخبار

ديروز مهمترين بحث شوراي فرهنگ عمومي را ازدواج جوانان و ارائه آمارهايي در خصوص مجردهاي آموزش‌وپرورش به خود اختصاص داد. آمارهایی که باز هم از جدیت موضوع بالا رفتن سن ازدواج در جامعه حکایت داشت که قابل تأمل‌ترین نکته‌اش بیان بی‌میلی به ازدواج در میان معلمان بود؛ قشری که خود پرورش نسل آینده را به عهده دارند در بند ازدواج مانده‌اند و مسأله آنقدر جدی است که مدیرکل آموزش‌وپرورش خواستار تشکیل ستاد ازدواج در اداره متبوع خود شده است.
پیش از این نیز مسأله ازدواج در جلسه كارگروه اجتماعي استان به عنوان مهمترين موضوع مطرح شد تا بدين ترتيب براي يكي از معضلات جامعه امروزي راهكاري انديشيده شود.
رأي و نظر علما در كنار كارشناسان و مسئولان حاضر در جلسه همه مؤيد اين قضيه بود كه با بالا رفتن سن ازدواج و توجه نكردن به احكام ديني در اين ارتباط، مشكلاتي اساسي جامعه را دربر گرفته است.
 جوانان از ازدواج واهمه دارند
نماينده ولي فقيه و امام‌جمعه همدان با تأكيد بر اينكه ما در رساندن فرهنگ ديني خدا به مردم كوتاهي مي‌كنيم و بار اين مسئوليت را روي دوش دولت مي‌گذاريم، افزود: بخش بزرگي از مشكل ازدواج به دليل نداشتن درآمد و بيكاري جوانان است.
آيت‌ا... غياث‌الدين طه‌محمدي باز هم بر اين موضوع تأكيد كرد كه هر كس «معاش ندارد، معاد هم ندارد».
وي گفت: اينكه رهبر انقلاب اقتصاد را مهم مي‌داند بر اين باور است كه اگر فقر و بيكاري حل شود، ازدواج آسان خواهد شد.
نماينده ولي فقيه در استان در خصوص شعار سال و ارتباط آن با ازدواج بیان كرد: بيشتر تأكيد مسئولان ما براي اجراي اقتصاد مقاومتي بالا بردن توليد است در حالي كه مشكل كشور ما در اقتصاد الگوي مصرف است. در حقيقت در ايران از دوره شاهنشاهي فرهنگ بريز و بپاش و مصرف بي‌حدوحساب، هنر شناخته شده است كه اگر به سمت مصرف بهينه برويم مشكل ازدواج هم حل مي‌شود و اين همان هدف اقتصاد مقاومتي است.
آيت‌ا... طه محمدي يكي ديگر از دلايل ازدواج نكردن به‌ويژه براي بانوان گفت: با مهريه‌هاي بالا بي‌اعتمادي كه مردها براي زن‌ها ساختند، آمار ازدواج پايين آمده است و جوانان از ازدواج واهمه دارند.
وي گفت: ازدواجي كه بر مبناي مهريه باشد تجارت است، نه ازدواج.
امام‌جمعه همدان افزود: براي دهه‌هاي گذشته هم كه نرخ مجردي در آنها بالاست، بايد گفت ما مرد نداريم و هيچ خانمي حاضر به ازدواج با فرد معتاد و بيكار نيست.
پس از نصايح امام‌جمعه همدان، استاندار نيز با اشاره به نرخ بالاي ازدواج در بين كارمندان با وجود داشتن درآمد و شغل گفت: بايد قبول كنيم كه همه مشكلات ازدواج مربوط به اقتصاد نيست و بيشتر ريشه اجتماعي دارد.
 مجردها باید مزیت متأهل‌ها را ببینند
استاندار بيان كرد: ما براي تبليغات بيگانگان و ايجاد موانع از سوي آنان در امر ازدواج هيچ پدافندي ايجاد نكرديم، در حالي كه آنها سال‌هاست در اين عرصه پيشروي مي‌كنند.
محمدناصر نيكبخت از صداوسيما خواست برنامه خود را در اين ارتباط گسترش دهد و انگيزه لازم براي ازدواج كردن را فراهم آورد.
وی بيان كرد: بايد ادارات در خصوص ازدواج و ايجاد مشوق‌هاي لازم برنامه داشته باشند و براي كارمندان متأهل مزيت‌هاي شغلي قائل شوند تا مشوقي براي ازدواج كردن ايجاد شود.
نيكبخت با بيان اينكه وقتي خودم ازدواج كردم شغل ثابتي نداشتم، گفت: همه مشكلات به كار مربوط نيست چه بسا افرادي كه با وجود داشتن شغل و درآمد كافي تن به ازدواج نمي‌دهند. باید در جوانان انگیزه ازدواج ایجاد شود و سختگیری‌ها باید کاهش یابد؛ چراکه ازدواج معامله و تجارت نیست.
 معلمان هم میلی به ازدواج ندارند
مديركل آموزش‌وپرورش استان نيز با ارائه گزارشي از وضعيت فرهنگيان مجرد و متأهل گفت: متأسفانه ابزارهاي تشويقي براي ازدواج در آموزش‌وپرورش كارايي لازم را نداشته است.
عبدالرضا فولادوند افزود: بزودي ستاد ازدواج در آموزش‌وپرورش تشكيل خواهد شد كه تقاضا مي‌شود براي مقابله با مخالفان اين موضوع مصوبه‌اي از سوي آموزش‌وپرورش صادر شود.
وی گفت: در حوزه دانش‌آموزي نيز تأكيد به دستورات اسلام براي ازدواج در سنين پايين مدنظر است؛‌ چراكه هم‌اينك فرهنگ حاكم بر جامعه با دستورات اسلامي مطابقت ندارد.
فولادوند بیان کرد: تأكيد ما ازدواج در سنين پايين از دوره دبيرستان به بعد است اما هنوز جامعه پذيراي اين موضوع نيست و فقط 112 مورد شكايت خانواده‌ها از حضور دختران متأهل در مدارس دولتي طرح شده است.
مديركل آموزش‌وپرورش استان بر لزوم آموزش همسرگزيني و مهارت زندگي تأكيد كرد و گفت: تا زماني كه دانش‌آموز و دانشجو از معلم و استاد خود عقب باشند، اطلاعات لازم به درستي منتقل نمی‌شود.
وي افزود: اگر مهارت‌هاي زندگي و به‌ويژه ازدواج در سن پايين به دانش‌آموز آموخته نشود آنها با فشار دادن چند دكمه كامپيوتر، بدترين و مستهجن‌ترين موارد را در اينترنت پيش روي خود خواهند ديد.
فولادوند در پايان گفت: اگر شوراي آموزش‌وپرورش تأكيد كند از تابستان 95 كلاس فوق‌العاده آشنايي با فرهنگ ازدواج براي دانش‌آموزان خواهيم داشت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com