در کنگره حزب اعتماد ملی چه گذشت؟ همدان پیام
 
 
سه شنبه - 28 خرداد 1398 - شماره 3498
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Tue, June 18, 2019




ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84375 تاریخ انتشار:  1397-03-08 - 05:45 تعداد بازدید:  144
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در کنگره حزب اعتماد ملی چه گذشت؟

داخلی

نشست جمعه شب کنگره حزب اعتماد ملی که در بخش دوم به تشنج کشیده شد و در نهایت بدون دستیابی به نتیجه مشخصی پایان یافت در فضای مجازی و برخی رسانه ها بازتاب نسبتا گسترده‌ای داشت.
به گزارش روز شنبه گروه سیاسی ایرنا، پس از تنش در جلسه شب گذشته اعضای حزب اعتماد ملی و ناتمام ماندن بخش دوم کنگره حزب، «محمدجواد حق‌ شناس» از اعضای شورای مرکزی این حزب در توئیتی از اقدامات سازمان یافته گروه فشار برای اختلال در روند برگزاری مراسم و ناتمام ماندن کنگره حزب اعتماد ملی خبر داد.
انتشار فیلم زد و خورد در جلسه حزب اعتماد ملی و منتشر شدن خبری در مورد ضرب و شتم «علی مطهری» نایب ‌رئیس مجلس در این ماجرا، حزب اعتماد ملی را به واکنش واداشت و در بیانیه‌ای خبر ضرب و جرح مطهری را تکذیب و اعلام کرد: تشنج پیش ‌آمده که در بخش دوم کنگره صورت گرفته هیچ ‌یک از مهمانان برجسته غیر‌حزبی حضور نداشتند.
برخی خبرهای غیر رسمی منتشره نیز حاکی از این بود ‌که تنش ‌آفرینان از گروه فشار نبودند بلکه افراد غیر حزبی بودند که به‌ صورت سازمان‌ یافته و برای حمایت از برخی‌ افراد به کنگره آمده بودند. این افراد که باید بعد از پایان مراسم افتتاحیه سالن را‌ ترک می‌کردند علی‌رغم تذکرات مکرر نه تنها حاضر به ترک سالن نشدند بلکه علیه برخی افراد شعارهایی سر دادند و با اعضای حزب که از تشنج به وجود آمده معترض بودند، درگیر شدند.
اعضای حزب علاوه بر اعتراض به اخلال در نظم جلسه به تغییر نکردن هيأت ‌رئیسه موقت و نیز انتخابی نبودن و عضویت همزمان آنان در احزاب دیگر معترض‌ بودند که این موضوعات اعتراض آمیز نیز در بیانیه دوم حزب اعتماد ملی که بامداد شنبه منتشر شد، آمده است.
در این بیانیه آمده است : وقتی «اعضای احزاب ندای‌ ایران و حزب همبستگی‌ دانش آموختگان (هدی) خود را با افتخار به جایگاه هيأت‌ رئیسه خودخوانده رسانده بودند مورد اعتراض واقعی تعداد قابل توجهی از اعضای فعال حزب اعتماد ملی قرار گرفتند و کنگره نیز با اعلام رئیس شورای اجرایی حزب اعتماد ملی بدون هیچ ‌گونه مصوبه ‌ای نیمه تمام باقی ماند.»
«رحمت ا... بیگدلی» عضو شورای مرکزی و اجرایی این حزب درمورد این حوادث گفت: با توجه به اختلافات در شورای مرکزی، دبیرکل حزب اعتماد ملی برخی اختیارات خود را به شورای اجرایی تفویض کرده بود اما متاسفانه برخی تخلفات قانونی و سهل انگاری که در مسیر برگزاری کنگره انجام شد، مشکلات شب گذشته را به وجود آورد.
وی افزود: در شورای مرکزی حزب مصوب شده بود آیین ‌نامه ‌ای برای برگزاری کنگره تدوین شود که این آیین نامه ای در۱۰ صفحه و مشتمل بر ۹ فصل و ۵۲ بند و ۴۲ تبصره تهیه شد که اگر اجرایی می ‌شد مشکلی در برگزاری کنگره پدید نمی آمد.
وی خاطرنشان کرد : شورای اجرایی با تخلف‌ از مصوبه‌ شورای مرکزی نه‌ تنها به این آیین ‌نامه توجه نکرد، بلکه تصویب آن را هم نادیده گرفت چرا که برخی افراد می‌خواستند کنگره دوم حزب بدون آیین نامه برگزار شود تا بتوانند هر آنچه که می‌خواهند عملی کنند.
به گفته وی، نمایندگان وزارت کشور قبل و حین برپایی کنگره با این قضیه مشکل داشتند و صراحتا اعلام کردند کنگره را با توجه به‌ تخلفاتی که به ‌خاطر نبود آیین ‌نامه روی داد، ابطال می‌ کنیم اما برخی اعضای شورای اجرایی به ‌هیچ وجه اجازه‌ ندادند که روند اجرایی‌ کنگره مسیر قانونی‌ خود را طی کند.
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت : مساله دیگر این که این افراد با توجیهات نادرست در پی این بودند «آشکارا» در برگزاری کنگره تخلف کنند و با القای نادرست به‌ شورای مرکزی مبنی بر این ‌که برخی قصد حذف کروبی از دبیر کلی را دارند می گفتند که کنگره نباید به سمت انتخاب شورای مرکزی برود چراکه درصورت چنین اقدامی مسئولان از اعضای انتخاب شده، استعلام می کنند و صلاحیت آقای کروبی برای عضویت شورای مرکزی را رد می‌‌کنند.
عضو شورای اجرایی حزب اعتماد ملی گفت: هر کنگره‌ای دو بخش دارد که حضور در بخش افتتاحیه آزاد است اما با شروع بخش اصلی فقط اعضای کنگره می‌توانند در جلسه حضور داشته باشند و طبق اساسنامه فقط اعضای کنگره که دارای اعتبارنامه هستند می‌توانند در کنگره حضور داشته باشند.
به گفته وی ، این افراد شامل اعضای شورای مرکزی، شورای مرکزی بازرسان، دبیران مناطق، دبیران شعب، نمایندگان شعب، کمیته‌ها و دفاتر (بیش از۴۰۰ نفر) هستند و حضور حتی یک نفر غیر از افراد نامبرده در جلسه غیرقانونی است و در صورت تخلف و استنکاف از خروج، قابل تعقیب است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com