واريز پول براي سهام عدالت به صلاح کشور نيست همدان پیام
 
 
سه شنبه - 3 مهر 1397 - شماره 3297
 
امروز : چهارشنبه ، 4 مهر 1397

Today : Tue, September 25, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه ایران پلاست
کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82602 تاریخ انتشار:  1396-07-20 - 05:45 تعداد بازدید:  89
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

واريز پول براي سهام عدالت به صلاح کشور نيست

اقتصادی

 رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: اگر مشمولان سهام عدالت منطق اقتصادی داشته باشند درمی‌یابند ۵۰۰ هزار تومانشان را در بانک سرمایه‌گذاری کنند سود بیشتری می‌گیرند تا سهام عدالت.
در حالی که سازمان خصوصی‌سازی می‌گوید به ازای یک میلیون تومان سهام عدالت حدودا ۱۵۰ هزار تومان سود پرداخت خواهد شد، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که فرمول محاسبه سود سهام عدالتی که سازمان خصوصی‌سازی با آن به این عدد رسیده، نادرست است.
به گزارش ایسنا، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بارها درباره سهام عدالت انتقادهایی را مطرح کرده است. او معتقد است که مخالف قانون برخی شرکت‌ها را از مجموعه شرکت‌های سهام عدالت خارج کرده‌اند که از جمله این شرکت‌ها شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران است که گفته‌اند زیان‌ده بوده است.
به گفته پور‌ابراهیمی در حالی که کوچکترین تغییر در چارچوب شرکت‌های سهام عدالت خلاف قانون است، اما دولت چند وقت پیش هفت شرکت را از مجموعه شرکت‌های سهام عدالت خارج کرد. وی می گوید تصمیم گرفته شده برای پرداخت ما‌به‌التفاوت سود سهام عدالت تا سقف یک میلیون تومان از سوی مردم با چارچوب اهداف واگذاری سهام عدالت همخوانی ندارد.
این نماینده مجلس گفته که ۴۷۰ هزار تومانی که به طور متوسط مردم باید بپردازند حدوداً معادل ارزش خود سهام عدالت است و مجموع آن ۲۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و پرداخت آن را به صلاح کشور نمی دانیم. بخشی از سهام شرکت‌های سهام عدالت هنوز ارزش گذاری و تعیین تکلیف نشده‌اند. از مجموع ۵۰ میلیون نفری که باید ما به‌التفاوت سود سهام عدالت را پرداخت کنند تاکنون تنها ۲۳ هزار نفر پول پرداخت کرده‌اند.
وی که در یکی از برنامه های خبری صدا و سیما صحبت می کرد گفت: با احتساب ۵۰ هزار تومان برای افتتاح حساب در بانکها، مردم باید ۵۲۰ هزار تومان پرداخت کنند در حالی که به طور متوسط ۸۰ هزار تومان قرار است سود به آنها پرداخت شود. پورابراهیمی در طرف مقابل گفت: وقتی از ۴۰۰۰ میلیارد تومان صحبت می کنیم باید این رقم را بین ۵۰ میلیون نفر تقسیم کنیم، رقم حاصله مشخصاً ۱۵۰ هزار تومان نیست. نتیجه رقمی حدود ۸۰ هزار تومان است.
وي افزود: اگر قرار باشد در بورس اقدام به خرید سهام شرکتی کنید باید بدانیم مجموعه‌ای که اوج سودش ۴۰۰۰ میلیارد تومان است در بازار امروز با P/E  ۵، قیمتی معادل ۵ برابر سود خواهد داشت، ساده‌تر اینکه اگر کسی بخواهد سهام شرکت الف را در بازار سرمایه خرید کند، از خودش می‌پرسد که سالانه به طور متوسط چقدر سوددهی دارد؟ فرض بگیریم ۱۰۰ واحد سود می‌دهد، در بازار سرمایه قیمتی که برای شرکتی با ۱۰۰ واحد سود در نظر گرفته می‌شود حداکثر معادل ۵ تا ۶ برابر خواهد بود، یعنی حدود ۵۰۰ تومان و در نهایت نباید قیمت سهام از ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان فراتر برود. این در حالی است که حالا ما می خواهیم این پرتفوی را از جیب مردم تأمین و به خودشان تحویل دهیم. کدام فرمول تخصصی می تواند مردم را مجاب کند به پرداخت و انجام چنین معامله‌ای؟
پورابراهیمی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد ابهاماتی در ماهیت شرکت‌ها و قیمت‌گذاریها وجود دارد. دیگر اینکه سودی که به این مجموعه‌ها تعلق می‌گیرد، با محاسبات ما زیر ۱۰ درصد خواهد بود پس سرمایه‌گذاری در این شرکتها اصلاً منطقی نیست، اگر ۵۰ میلیون نفر مشمول سهام عدالت، کمی منطق اقتصادی داشته باشند در می یابند ۵۰۰ هزار تومانشان را در بانک سرمایه‌گذاری کنند سود بیشتری می‌گیرند تا سهام عدالت. حتی اگر مبلغ نهایی را به جای یک میلیون تومان، دو میلیون تومان در نظر بگیریم نرخ بازده کمتر خواهد شد.
پورابراهیمی گفت: در هیچ جای دنیا به جای تجهیز منابع، سراغ خرد کردن منابع نمی‌روند، ما می‌توانیم به جای ۴۰۰۰ میلیارد تومان تا ۶ ماه دیگر اصل سهام را آزاد کنیم و سود واقعی سهام را به مردم بدهیم و از سود حاصله این عمل می توان رقمی حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان طرح اقتصادی در همین شرکت های منتخب ایجاد کرد.
پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: خواسته امروز مردم؛ تصمیم‌گیری دولت برای انتقال مالکیت سهام است، این انتقال مالکیت حق مردم است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com