لزوم رسیدگی به وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان عشایر همدان پیام
 
 
دوشنبه - 4 مهر 1401 - شماره 4417
 
امروز : سه شنبه ، 5 مهر 1401

Today : Mon, September 26, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  126671 تاریخ انتشار:  1401-06-29 - 13:45 تعداد بازدید:  83
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دانش‌آموزان عشایر کجا تحصیل کنند؟
لزوم رسیدگی به وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان عشایر

نویسنده : سپیده راشدی

اجتماعی


■ اداره امور عشایر: خانه های پشتیبان تنها راه حل ادامه تحصیل دانش آموزان است
■ رئیس آموزش و پرورش: تعداد دانش آموزان عشایر در سال تحصیلی متغیر است

  8درصد مساحت مراتع کل استان همدان  در حیطه زندگی مردمان عشایر است که شامل جمعیت 11هزار و 154 نفر می شود که در قالب 718 خانوار و15 طایفه هستند؛ اگرچه از نظر آماری عشایر جمعیت کمی را به خود اختصاص می دهند اما به دلیل چندین مولفه تاثیر آنها در استان چشمگیر است. مثلاً در بعد اقتصادی با تولید بیش از ۲۵ درصد پروتئین مرتبط با دام، دارا بودن 480 هزار رأس دام سبک، تولید ۳۵ درصد صنایع دستی (گلیم، فرش و چیق بافی) تولید مواد لبنی(شیر، ماست، کره، روغن حیوانی و پنیر) و برداشت گیاهان دارویی شامل آویشن، گل گوهی، پونه، رازیانه، گلپر و گشنیز سهم مهمی را در اقتصاد درون زای استان داشته است.

از آنجایی که یکی از شاخص های مهم برای قضاوت درباره میزان توسعه یافتگی هر کشور سطح امکانات و تسهیلاتی است که آن کشور برای تحت پوشش قراردادن جمعیت لازم التعلیم خود فراهم آورده است. بر این اساس بررسی نظام آموزشی و ویژگی های مربوط به آن نقش مهمی در توسعه پایدار زندگی بشر دارد. در حال حاضر بیش از 70درصد جمعیت عشایر استان همدان دانش آموز هستند که رسیدگی به امور این دانش آموزان و مدارس عشایری به عهده دفتر آموزش و پرورش عشایر کشور است که زیر مجموعه معاونت ابتدائی آموزش و پرورش فعالیت می کنند توجه به این نکته حائز اهمیت است که سه گروه دانش آموز عشایری تحت عنوان گروه کوچ رو، نیمه کوچ رو و ساکن وجود دارد.

دانش آموزان عشایر  به دلیل سبک زندگی خاصی که دارند مدام در مسیر کوچ هستند و سختی تحصیل برایشان همراه با مشکلات ریز و درشتی است. حالا دوباره سال تحصیلی جدید بعد از 3سال کرونا در راه است و همچنان دانش آموزان عشایر از مسیر توسعه عدالت عقب هستند؛ حتی اغلب آنها تا مقطع ابتدائی بیشتر نمی توانند تحصیل کنند چون در مناطق عشایری تنها معلم آموزش مقطع ابتدائی وجود دارد. آنها عدالت آموزشی می خواهند.

اما مهمترین موانعی که مانع از ایجاد تحقق عدالت آموزشی شده است نبود معلم، مدرسه و یا فضای مناسب برای تحصیل و برخورداری از حداقل امکانات برای تحصیل است.

شهرستان های عشایرنشین همدان، اسدآباد، بهار، تویسرکان، ملایر، نهاوند است.گفته می شود تعداد قابل توجهی از دانش آموزان دختر عشایر،فقط تا پایان دوره ابتدائی تحصیل می کنند. وزیر آموزش و پرورش هم در مصاحبه ای اعلام کرده است که باتوجه به اینکه جمعیت روستایی و عشایری متأسفانه در کشور رو به کاهش است، مهم‌ترین کار و وظیفه آموزش و پرورش برای این گروه ایجاد فرصت برابر آموزشی است.

یوسف نوری با اشاره به پراکندگی عشایر در 23 استان از 32 استان کشور، اظهار کرده است که بر اساس آخرین آمارهای کشور، 92ایل و 454طایفه‌داریم.

مدیرعامل شرکت تعاونی شهید رجایی امور عشایر استان همدان در گفتگو با همدان پیام گفت: مدارس سیار در استان های همدان، ایلام، لرستان و خوزستان مستقر هستند.

در این استان ها و در چادرهای آموزش و پرورش امکان تحصیل برای دانش آموزان عشایری وجود دارد.

جلال صالحی در پاسخ به این پرسش که تکلیف  دانش آموزان عشایری برای ادامه تحصیل از مقطع ابتدائی به بعد چیست؟ گفت: خانه پشتیبان در استان های همدان، کنگاور و تویسرکان هستند که دانش آموزان با رضایت والدین در این خانه‌ها مستقر و آغاز به تحصیل می کنند.

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان اسدآباد هم در گفت و گو با همدان پیام، گفت:در سطح شهرستان اسدآباد یک مدیر آموزگار با وسیله نقلیه به چادر عشایر ها می رود.

سجاد محمدی شمیم گفت:مدرسه روستا های گنبله و چشمه بید در شهرستان اسدآباد محل تحصیل دانش آموزان عشایر است و در صورتی که امکان تردد داشته باشند به مدرسه می آیند در غیر این صورت معلم به محل استقرار عشایران می رود. وی افزود:آمار دانش آموزان عشایر در طول سال تحصلی متغیر است و ما پیش بینی می کنیم در سال تحصیلی جدید بین 60 تا 70 نفر دانش آموز عشایر داشته باشیم.

در پایان باید بگوییم با توجه به وجود 92 ایل عشایر در کشور و اهمیت تحصیل دانش آموزان،مدیران باید نسبت به رصد تحصیل آن ها اقدام جدی داشته باشند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com