سال بیم و امید همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 31 فروردين 1403

Today : Fri, April 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  137175 تاریخ انتشار:  1402-12-28 - 09:30 تعداد بازدید:  247
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سال بیم و امید

یادداشت


کم‌کم سال نو بیشتر خود را تحمیل می‌کند و امسال به خاطره‌ای تبدیل خواهد شد که در آینده از آن با توجه به خاطرات خوب یا بد یاد خواهیم کرد.

سال ۱۴۰۲ را می‌توان سال بیم و امید در عرصه سیاسی و اجتماعی ایران دانست.

در این سال هم بیم و خطر داغ شدن گسست‌ها و دوقطبی‌‌ها در جامعه و سیاست بود و هم امید به اصلاح و بهبود شرایط و دستیابی به جامعه‌ای متوازن و برخوردار خودنمایی می‌کرد.

اوج این بیم و امید را می‌شود در نتیجه انتخابات و رفتار انتخاباتی مردم رصد کرد آنجا که برخی نیامدند، برخی آمدند و برخی هم آمدند اما رأی باطله دادند.

مجموع این رفتار نشان می‌دهد که باید کاری کرد تا امید به آینده افزایش یابد و اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی را ارتقا داد.

تداوم این وضعیت و نارضایتی جمعی از مردم از عملکردها می‌تواند ناامیدی را در جامعه افزایش دهد که این اتفاق برای کشور و به ویژه تمامیت ارضی آن بسیار خطرناک است.

به همین دلیل سال ۱۴۰۳ باید سال امید باشد و عملکرد مسئولان در راستای اصلاح رفتارهایی باشد که جمعی از مردم را از این رفتارها ناراضی و رابطه آنها با نهادها را با سردی همراه کرده‌است.

در این سال می‌توان دو‌قطبی‌های اجتماعی و چند قطبی‌های سیاسی را مدیریت کرد و اجازه نداد شکاف اجتماعی گسترده‌تر شود همچنین می‌توان محدودیت‌های ایجاد شده به ویژه در حوزه اینترنت را برداشت و به مردم در این حوزه‌ها اعتماد کرد.

آنچه موجب گسترش بی‌اعتمادی در بین مردم شده و نارضایتی را بالا برده است نگاه از بالا به مردم و بی‌اعتمادی به آنها در برخی حوزه‌ها است.

اما جدای از اجتماع و سیاست که نیازمند خروج از تقابل و دو دستگی و چند دستگی است، این حوزه مهم اقتصاد است که باید فکری به حال آن شود.

تداوم تبعیض، بی‌عدالتی، فساد، گرانی و تورم و رویا شدن نیازهای زندگی مانند مسکن و اشتغال می‌تواند نتیجه خطرناکی برای دولت به دنبال داشته باشد.

حوزه اقتصاد شوخی بردار نیست و نمی‌‌شود‌ با نگاه غیر علمی به آن وارد شد به همین دلیل لازم است با نگاه علمی ناترازی‌ها مدیریت و روی خوش اقتصاد به مردم ایران نمایان شود.

نباید سختی‌های زندگی مردم ایران نقل قول مردم کشورهای منطقه شود و باید مردم ایران به لحاظ اقتصادی از جایگاه مناسب برخوردار شوند.

سال ۱۴۰۳ سالی پر از امید به آینده و آشتی و خروج از شرایط گسست و فروپاشی در حوزه‌های گوناگون می‌تواند باشد به شرط آنکه به شرایط طی شده در سال ۱۴۰۲ به ویژه پیام‌های انتخاباتی مردم توجه جدی شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com