برنامه‌ریزی بلندمدت در دوران تغییر! همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 25 شهريور 1400 - شماره 4129
 
امروز : جمعه ، 26 شهريور 1400

Today : Fri, September 17, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119647 تاریخ انتشار:  1400-06-23 - 08:17 تعداد بازدید:  80
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برنامه‌ریزی بلندمدت در دوران تغییر!

یادداشت

 ۱- می‌توان گفت؛ مهمترین برنامه شاهرخی به عنوان استاندار همدان تدوین و اجرای سند 3ساله استان است.
سندی که برای  فعالیت استاندار و مدیران استان در 3 سال پایانی دولت دوازدهم طراحی شده  و بر اساس آن می‌توان عملکرد شاهرخی و مدیران وی را نقد و بررسی کرد.

۲- آنچنان که در اخبار آمده شاهرخی با درک تغییر دولت، برنامه‌ای 100روزه نیز برای این ایام تدوین کرده و اجرای آن را دنبال کرده است.
این اقدام، برنامه‌محوری شاهرخی برای مدیریت در استان را نشان می‌دهد. شیوه‌ای که در آن به لحاظ کمی و کیفی اهداف برنامه مشخص شده است و پس از پایان بازه زمانی برنامه، میزان دستیابی به اهداف، امکان بررسی و نقد دارد.

۳- در این میان ضعف تشکیلات اطلاع‌رسانی دولت و استانداری در استان نقطه ضعفی مهم برای استاندار بوده که نتوانسته تحرک اجتماعی لازم که می‌تواند حاصل چنین برنامه‌های توسعه‌ای مهمی باشد را ایجاد کند.
در واقع این تحرکات و فعالیت‌ها بیشتر در ستاد، بین مدیران و در کارگاه‌ها و پروژه‌ها بوده و افکارعمومی و حوزه اجتماعی از آن به اندازه لازم خبر نیافته و حتی بی‌خبر مانده است.

۴- فارغ از این موضوع، آنچه اکنون از طرف استاندار اعلام شده تصمیم برای تهیه و تدوین  برنامه راهبردی و عملیاتی 5‌ ساله استان است.
موضوعی که شاهرخی روز یکشنبه در نشست مشترک با فرمانداران شهرستان‌های تابعه استان همدان اعلام کرده و گفته است؛ این برنامه پس از تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان برای اجرا در سال 1401 ابلاغ می‌شود.

۵- اقدام استاندار برای ادامه برنامه‌ریزی‌ها و برنامه‌محور کردن توسعه استان هرچند هیچ اشکالی ندارد و حتی ضرورت هم دارد، اما زمان تهیه و تدوین آن زمان مناسبی نیست.
در شرایطی که بیش از ۵۰داوطلب برای صندلی استانداری رقابتی سخت را آغاز کرده‌اند و دولت هم از تغییرات سخن گفته و به نظر می‌رسد بر ابقای هیچ مدیر ارشدی نظر ندارد، زمان مناسبی برای تهیه سندی بلندمدت برای توسعه استان نیست.

۶- در ایران معمولاً مدیران بعدی مدیران قبلی را قبول نداشته و تمامی کارهای آنها را رد می‌کنند.
این وضعیت دلیلی شده تا هر مدیری کار را از نو آغاز کند و اگر مطالعه‌ای قرار است انجام دهد، این مطالعه از نو و با بی‌توجهی به تمامی مطالعات قبلی باشد.
به عنوان نمونه اخبار همین سال‌ها حکایت از آن دارد که در استان چندین بار طرح آمایش مطالعه و تدوین شده، اما هر استانداری از نو دوباره طرح آمایش تهیه و تدوین کرده است.

۷- در چنین اوضاعی که هر مدیری قصد دارد خود چرخ را از نو اختراع کند و چرخ اختراع شده مدیر قبلی را کنار می‌گذارد، تهیه و تدوین سند آن هم ۵ساله و به ظاهر بلندمدت با مشارکت مدیرانی در آستانه تغییر که دیگر انگیزه لازم برای کار را هم ندارند، کمکی به توسعه استان نخواهد کرد.
بهتر است این برنامه پس از تعیین‌تکلیف استاندار همدان و پایان تغییرات مدیریتی در استان توسط استاندار دولت سیزدهم تهیه، تدوین و اجرا شود هرچند ممکن است روش کاری وی، تدوین برنامه‌ای جدا و با برش استانی نباشد و استاندار دولت سیزدهم روش کاری دیگری برای پیشبرد توسعه استان اتخاذ کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com