در آموزش زبانِ معیار ضعف‌ داریم همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

Today : Sun, August 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93554 تاریخ انتشار:  1398-02-25 - 08:48 تعداد بازدید:  51
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی‌سینا:
در آموزش زبانِ معیار ضعف‌ داریم

نویسنده : قدیسه عظیمی

مادستان


 یکی از مهم‌ترین ارکان فرهنگی و ابزار استقلال و هویت فرهنگ، زبان است. ایران با پیشینه تاریخی و فرهنگی پربار خود از میراث گرانبهایی چون زبان و ادب فارسی برخوردار است که سامان‌بخش هویت ایران و ایرانی در جهان بوده و بر هر ایرانی لازم و واجب است که زبان ملی را حفظ کرده و در پاسداری از آن کوشا باشد.
در تاریخ رسمی کشور ایران، روزی را به نام بزرگداشت حکیم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی برگزیده اند. روز۲۵ اردیبهشت‌ماه روز بزرگداشت فردوسی بوده که در سال ۹۵ به پیشنهاد معاونت بین‌الملل بنیاد سعدی و با تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی، با هدف توجه و تاکید و اهمیت زبان شیرین فارسی در کنار بزرگداشت مقام و جایگاه فردوسی پاسداشت زبان فارسی نیز افزوده شد.
بسی رنج بردم در این سال سی
عجم زنده کردم بدین پارسی
پی افکندم از نظم کاخی بلند
که از باد و باران نیابد گزند
بناهای آباد گردد خراب
ز باران و از تابش آفتاب
دلیل و چرایی نامگذاری این روز در کنار نام فردوسی نیز در گفته هانری ماسه پروفسور و ایران‌شناس فرانسوی، به روشنی قابل درک است. وی استواری ادبیات فارسی را بر پایه چهار ستون اصلی فردوسی، سعدی، حافظ و مولانا می‌داند.
  تاریخچه
فارسی یکی از زبان‌های هند و اروپایی است که در کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان به این زبان سخن می‌گویند. ریشه زبان فارسی از زبان فارسی میانه (پهلوی) گرفته شده است.
بر پایه نتایج سرشماری ترکیب قومی ملت ایران در سال ۱۳۷۵، جمعیت فارسی زبان ۷۳ تا ۷۵ درصد جمعیت ایران بوده و این آمار نشان می‌دهد که ۸۲ تا ۸۳ درصد مردم فارسی سخن می‌گویند و ۸۶ درصد فقط فارسی را متوجه می‌شوند.
 ارتقاء رتبه جهانی زبان فارسی
بر اساس یافته‌های تحلیلی پایگاه بین‌المللی اسکوپوس، وضعیت زبان فارسی از سال ۱۹۹۷ تا انتهای سال ۲۰۱۷ با انتشار مدارک علمی به زبان فارسی طی دو دهه یاد شده بیش از ۴۰ برابر و رتبه جهانی زبان فارسی نیز با ۱۵ پله ارتقاء از رتبه سی‌ام به پانزدهم رسیده است.
به مناسبت ۲۵ اردیبهشت‌ماه، روز پاسداشت زبان فارسی با یکی از اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بوعلی‌سینا به گفت و‌ گو نشسته‌ایم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید.
عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی‌سینا با اشاره به سابقه ارزشمند ادبی ایران و وجود شاعران و نویسندگان مطرح و صاحب‌نام همچون حافظ، سعدی، مولانا، رودکی، خاقانی، ادبیات ایران را جز ۲ یا ۳ ادبیات مطرح در جهان دانسته و بیان کرد: زبان فارسی به دلیل حضور شاعرانی که دارد یکی از زبان‌های زنده در دنیا است.
مهدی شریفیان نقش زبان فارسی در تعامل فرهنگی با دیگر کشورها را مثبت دانسته و گفت: خوشبختانه زبان فارسی در همه جای دنیا کرسی داشته و شناخته شده است و علاقمندان بسیاری هستند که تمایل دارند در کشور خود یا در ایران به یادگیری و آموختن این زبان که به عنوان سرمایه ایرانیان است، بپردازند.
وی با بیان اینکه توسعه ادبیات هر کشور، نیازمند سرمایه‌گذاری است، درباره جایگاه زبان فارسی در حال حاضر اظهار کرد: متاسفانه به دلیل گرفتاری‌ها و مشکلاتی که وجود دارد در این حوزه سرمایه‌گذاری نشده و در خارج از کشور نیز بسیاری از دپارتمان‌های زبان فارسی خالی است.شریفیان با ابراز تاسف از اینکه در زمان حاضر به دلیل فقدان بزرگان و دانشمندان زبان‌شناسی همچون زرین‌کوب، زریاب‌خویی، مدرس‌رضوی و... به لحاظ تخصصی فقیر هستیم، افزود: در کنار مشکلاتی که وجود دارد و نمیگذارد از سرمایه‌های موجود در داخل و خارج بهره کافی ببریم، ضعف فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مشکلات مالی دانشگاه‌ها نیز سبب شده تا به صورتی محدود از سرمایه ملی پاسداری کنند.
وی تاکید کرد: وظیفه ایجاب می‌کند که برای حفظ و معرفی زبان ملی اقدام شود اما آنطور که باید ظرفیت مناسب وجود نداشته و همت و سرمایه‌گذاری مادی نیز در حال حاضر متناسب با هدف وجود ندارد.عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی‌سینا در پاسخ به سوال مطرح شده درباره آسیب‌های زبان فارسی در فضای مجازی، مطرح کرد: متخصصان زبان و ادبیات فارسی و متولیان فرهنگ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی و صدا و سیما وظیفه دارند در مطبوعات، رسانه‌ها و دانشگاه‌ها زبان فارسی را به صورت علمی آموزش دهند تا جامعه علمی و عموم مردم با زبان معیار آشنا شوند.
شریفیان گفت: متاسفانه دستگاه‌های متولی در زمینه دستور زبان، املاء و دستور نگارشی هنوز به اجماع و رویه واحد نرسیده‌اند و در هر دوره، هر گروه و تیم که آمده نوعی دستور زبان و نگارش را همراه آورده که به زیان زبان فارسی معیار بوده است.
وی دلیل رواج زبان شکل گرفته در فضای مجازی را، نداشتن تعصب مردم بر زبان ملی خود دانسته و تاکید کرد: اگر متولیان، زبان فارسی یکدست و علمی را مطرح کرده و آموزش دهند و ایرانیان نیز بپذیرند که معیار و سنجش، زبان ملی است و زبان مادری نیست که هرطور بخواهند با آن برخورد کنند، بر زبان ملی خود بیشتر اهمیت داده و از آن به صورت صحیح استفاده می‌کنند و آن وقت می‌توان انتظار داشت که به نتیجه مطلب برسیم.
عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی‌سینا با بیان اینکه فضای مجازی فضایی تخریبی نیست و در حال حاضر به جای توجه به استفاده صحیح و آموزش آن به جامعه، تنها به محدود کردن استفاده از آن حساسیت نشان داده می‌شود، گفت: در این حوزه نیز نیاز به سرمایه‌گذاری داریم و از طرفی باید توسط متولیان امر فرهنگ واحدهای مجازی در دانشگاه‌ها ایجاد شده و روش استفاده صحیح از این فضا با تاکید بر استفاده از زبان معیار و توجه به آن آموزش داده شود.
شریفیان در پایان با تاکید بر زبان فارسی به عنوان میراث دینی و فرهنگی ایران، اظهار کرد: امیدوارم همه مسئولان، روشنفکران و مردم با توجه به اهمیت فکری، دینی و فرهنگی زبان فارسی و پشتوانه گرانسنگ آن، برای معرفی و شناساندن زبان ملی به دنیا اهتمام نموده و تک تک مردم، دولت، روشنفکران این وظیفه و تعهد را احساس کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com