جمهوری اسلامی به دنبال دانایی مردم است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 11 فروردين 1402

Today : Thu, March 30, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130883 تاریخ انتشار:  1401-12-18 - 12:32 تعداد بازدید:  185
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فرماندار در انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان:
جمهوری اسلامی به دنبال دانایی مردم است

فرهنگی


فرماندار همدان در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان که در کتابخانه مرکزی برگزار شد؛ هدف جمهوری اسلامی را دانایی مردم دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان به ریاست مسلم مخفی، فرماندار شهرستان همدان و با حضور عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان؛ سیدعلی اصغر حسنی‌طباطبایی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان؛ طاهره فضلعی، رئیس کتابخانه مرکزی همدان و اعضای حقیقی و حقوقی این انجمن در محل کتابخانه‌ مرکزی همدان روز سه شنبه 16 اسفند ماه برگزار شد.

مسلم مخفی، فرماندار شهرستان همدان در این نشست با بیان اینکه شاهد رشد و شکوفایی بسیار مطلوبی در کتابخانه‌های عمومی همدان هستیم، اظهار کرد: باید به موضوع کتاب و کتابخوانی توجه ویژه شود زیرا هیچ دینی به اندازه اسلام به کتاب و کتابخوانی اهمیت نداده است به طوریکه معجزه‌اش کتاب و قسمش به قلم یاد شده است.

وی با اشاره به اینکه خداوند متعال اراده کرده که دینش را به عالم مستولی کند، افزود: این وعده راستین خداوند تخلف‌ناپذیر است حتی اگر نمرود، فرعون، آمریکا و اسرائیل این اصل را نخواهند. امروز دشمن چنان به زبونی افتاده است که از فرزندان ما می‌خواهد انتقام بگیرد و این نشانه رذالت استکبار است.

فرماندار شهرستان همدان با بیان اینکه یکی از علائم ظهور افزایش دانایی مردم است، تصریح کرد: اگر ریگی به کفش جمهوری اسلامی بود، نسبت به گسترش فرهنگ کتاب و  کتابخوانی، دانشگاه‌ها و مدارس اقدامی نمی‌کرد، اما دشمنان به دنبال نادانی و هزینه تراشی برای جمهوری اسلامی هستند، در حالیکه جمهوری اسلامی به دنبال دانایی مردم است. البته طبیعی است که مشکلات و موانعی بر سر راه وجود دارد که باید آنها را رفع کرد. این مسأله در حکومت حضرت علی(ع) نیز وجود داشته که به برکناری کارگزاران نیز منجر شده‌است.  

وی با اشاره به اینکه 40 سال محاصره اقتصادی، 52 کودتا، 17 هزار شهید ترور، 250 هزار شهید دفاع از وطن، جنگ‌های فرهنگی و ترکیبی، بیان کرد: هر یک از این موارد به تنهایی برای سرنگونی یک نظام کافی بود، اما این قدرت جمهوری اسلامی است که با حفظ استقلال و آرمان‌های خود پابرجا مانده‌است.

مخفی با تأکید بر اینکه افزایش دانایی مردم بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: باید به طور ویژه بر روی کودکستان‌ها، مهدهای کودک و مدارس کار فرهنگی انجام داد، بنابراین ارتباط نزدیک کتابخانه‌های عمومی با آموزش و پرورش بسیار ضروری و مهم است. تربیت دختران به ویژه اینکه آنها مادران آینده کشور هستند و بار سنگین تربیت فرزندان را بر عهده دارند، بسیار جدی و حائز اهمیت است.

وی با تأکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی تمام قد پای کار ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی ایستاده است، گفت: هیچ یک از رهبران دنیا به اندازه مقام معظم رهبری، به کتاب اهمیت نمی‌دهند و در رأس امور خود قرار ندادند. خوشبختانه زیرساخت‌های سخت افزاری برای این مهم مهیا شده است و باید تمرکز خود را بر روی مسائل نرم‌افزاری و فعالیت‌های فرهنگی معطوف کنیم. اگر در حوزه فرهنگ کار نکنیم در حوزه اجتماعی و سیاسی باید هزینه دهیم.

 ارائه خدمات کتابخانه‌ای در نوروز 1402

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز در این نشست اظهار کرد: در حال حاضر 250 نیروی متخصص در سراسر استان همدان در حوزه کتابخانه‌های عمومی در حال فعالیت هستند. کتابخانه‌های عمومی پس از آموزش و پرورش بزرگترین شبکه فرهنگی کشور محسوب می‌شوند و در این حوزه رسالت بزرگی را بر دوش احساس می‌کنند.

وی افزود: در ایام نوروز کتابخانه‌های عمومی مرکزی، شهیدان حجازی، آزادی و مرکز همایش‌های قرآنی همدان خدمات ارائه خواهند داد. خوشبختانه افراد بسیاری در صف انتظار سالن‌های مطالعه کتابخانه‌های عمومی هستند و همین مسأله نشانه میل و رغبت مردم برای مطالعه است به طوریکه اغلب کتابخانه‌های روستایی به درخواست و با مشارکت مردم و اهالی احداث می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه کتابخانه عمومی روستای عبدالرحیم شهرستان همدان با مشارکت خیرین حقیقی، حقوقی و اعتبارات دولتی آماده افتتاح است، خاطرنشان کرد: این کتابخانه همزمان با میلاد باسعادت منجی عالم بشریت، حضرت ولی‌عصر(عج) افتتاح خواهد شد و در هفته آینده نیز 2 کتابخانه عمومی روستایی کلنگ زنی می‌شود و در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

 390 متر مربع به کتابخانه‌های عمومی همدان افزوده می‌شود

علی‌اصغرحسنی‌طباطبائی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان نیز در این نشست گفت: 27 کتابخانه عمومی در شهرستان همدان فعالیت می‌کنند که از این تعداد 24 کتابخانه شهری، 2 کتابخانه روستایی و یک کتابخانه سیار شهری است که در مناطق فاقد کتابخانه به ارائه خدمات می‌پردازد. زیربنای کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان به 19 هزار و 386 متر مربع می‌رسد و تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی بیش از 22 هزار نفر است.

وی با بیان اینکه تا پایان بهمن 1401 تعداد 2 هزار و 890 برنامه فرهنگی انجام شده است، تأکید کرد: کتابخانه‌های عمومی شاهد، پروین اعتصامی و سی مهر نیازمند به بهسازی و بازسازی هستند که امیدواریم در بودجه سال آینده دیده شد و عملیات عمرانی آن آغاز شود.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان اظهار کرد: با افتتاح کتابخانه عمومی روستای عبدالرحیم و ساخت کتابخانه‌های عمومی روستاهای کزره و دهپیاز 390 متر مربع به مساحت کتابخانه‌های عمومی شهرستان افزوده خواهد شد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com