اروپا از اینکه ما به غنی‌سازی ۲۰ درصد برسیم، وحشت دارد همدان پیام
 
 
دوشنبه - 22 مهر 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 23 مهر 1398

Today : Tue, October 15, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  96058 تاریخ انتشار:  1398-04-19 - 08:57 تعداد بازدید:  60
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اروپا از اینکه ما به غنی‌سازی ۲۰ درصد برسیم، وحشت دارد

داخلی

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اروپایی‌ها همیشه از این که ما به غنی‌سازی ۲۰ درصد وحشت داشته و دارند و اصلا برای همین بود که پای میز مذاکره آمدند.
محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره تصمیم ایران مبنی بر ورود به گام دوم کاهش تعهدات برجام گفت: چند موضوع در اعلام اقدامات ایران در مرحله دوم قابل توجه است، ما علیرغم این‌که به همه تعهدات خود جامه عمل پوشانیدم و آن‌ها اجرایی کردیم اقدامی سازنده از سوی طرفین مقابل مشاهده نکردیم.
وی تاکید کرد: برجام به معنی «برنامه جامع اقدام مشترک است» اما شاهد بودیم هیچ اقدام مثبت مشترکی از سوی طرف مقابل صورت نگرفت.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: امروز بیش از یک‌سال است که از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد و شاهد هستیم اروپایی هیچ اقدامی را در جهت تعهدات خود انجام نداده‌اند و ما را در حالت تعلیق نگه داشته‌اند.
وی با بیان اینکه طرفین برجام تصورشان این بود که خویشتن‌داری ما از موضع ضعف است و هنگامی که ایران بر اساس بندهای ۲۶ و ۳۶ گرفتیم فکر می‌کردند ما لاف سیاسی می‌زنیم، اظهار داشت: اقدامات جمهوری اسلامی مورد تاکید و تائید همه گروه‌های سیاسی، عقلای قوم، اجزای مختلف حاکمیت، قوای مقننه و مجریه است.
نماینده مردم فسا در دهمین مجلس شورای اسلامی با اشاره به تماس تلفنی رئیس‌جمهور فرانسه با روحانی و اقداماتی مشابه گفت: تمام این رفت و آمدهایی که در این چند روزه گذشته اتفاق افتاد، دلیلش تنها یک چیز است و آن این بود که  اراده جمهوری اسلامی ایران را به چالش بکشند و تردید ایجاد کنند تا ما نتوانیم آن قولی را که داده‌ایم عملیاتی کنیم اما خوشبختانه اروپایی‌ها در این هم موفق نبودند.
وی افزود: بسیاری تصور می‌کردند ما با دست کشیدن از حقمان در چارچوب برجام از جمله محدود کردن غنی‌سازی، کاهش برخی از تعداد سانتریفیوژها و تبدیل برخی از سیستم‌های صعنتی به تحقیقاتی زمان زیادی را صرف خواهیم کرد تا به نقطه اولمان بازگردیم اما مشاهده کردید به محض این‌که ایران تصمیم به گام دوم گرفت چه اتفاقی افتاد و دانشمندان هسته‌ای چگونه سر وقت به تعهدات خودشان عمل کردند.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما از امروز این حق را برای خودمان قائل هستیم هر چقدر که نیاز باشد غنی‌سازی را انجام دهیم از ۳.۶۷ بالاتر برویم و حتی اگر نیاز بود به ۲۰ درصد برسیم.
به گفته جمالی نوبندگانی کم و زیاد و کردن درصد غنی‌سازی عاملی تعیین‌کننده برای جمهوری اسلامی است و می‌تواند در مقتضیات زمان به بازی کردن ایران در زمین حریف کمک کند.
وی تاکید کرد: اروپایی‌ها همیشه از اینکه ما به غنی‌سازی ۲۰ درصد برسیم وحشت داشته و دارند و اصلا برای همین بود که پای میز مذاکره آمدند.
این نماینده دهمین مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این نکات در کنار اراده محکم جمهوری اسلامی نشان داد تا ما اقدامی انجام ندهیم، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها هیچ کاری انجام نخواهند داد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسح به سوالی دیگر مبنی بر اینکه ایران برای اینکه اعلام کند گام دوم را برداشته است بسیار قاطع رفتار کرد، این امر چه تاثیری بر طرف‌های مانده در برجام خواهد گذاشت، گفت: برجام موضوعی است که در چاچوب معاهدات بین‌المللی امضاء و تمام شده است و صحبت امروز بر اجرایی شدن آن است.
وی تاکید کرد: صحبت‌هایی که بیان می‌شود بررسی کارشناسی فنی این تعهد است، این که چگونه اجرایی شود و طرفین هر کدام به آن‌چه قول داده‌اند، عمل کنند.
نماینده مردم فسا گفت: تمام خواسته ما این بود که طرف‌ها به قول‌های خود عمل کنند. ما صحبت‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را که قبول نداریم و در بحث اجرایی هم به دلیل آن‌که از تعهدات خود خارج شدند نیازی نیست حضور داشته باشند.
وی ادامه داد: اگر اروپا اعلام می‌کند برجام برایش مهم است  باید هزینه‌های آن را بپردازد و نمی‌شود که با عبور از رودخانه پایتان خیس نشود که اروپایی‌ها هم باید پای‌شان خیس و هزینه شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com