ساخت فرهنگِ استفاده از کالای ایرانی همدان پیام
 
 
دوشنبه - 3 ارديبهشت 1397 - شماره 3176
 
امروز : سه شنبه ، 4 ارديبهشت 1397

Today : Tue, April 24, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84147 تاریخ انتشار:  1397-01-23 - 05:45 تعداد بازدید:  63
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

چرا شعار سال 1397 اهمیت ویژه ای دارد؟
ساخت فرهنگِ استفاده از کالای ایرانی

یادداشت

نامگذاری سال 1397 از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» همچون سالهای گذشته، دارای پیامی مشخص، دقیق و مهم است. حمایت از تولید کالای ایرانی اگرچه همواره در فحوای کلام ایشان وجود داشته اما انتخاب آن به عنوان شعار سال نشان از اهمیت ویژه این موضوع دارد.
کالای ایرانی که سال ها در بازار داخلی توان رقابت با جنس خارجی را از دست داده جدی تر از هر سال مورد توجه قرار گرفته تا جایی که حمایت از آن به شعار سال تبدیل شده است. نگاهی به نامگذاری سال های گذشته توسط رهبر معظم انقلاب البته نشان از توجه همیشگی ایشان به این موضوع اساسی دارد.  موضوعاتی از قبیل اصلاح الگوی مصرف، کار مضاعف، تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، اقتصاد مقاومتی و تولید ملی از جمله کلید واژه های اساسی مطرح شده توسط رهبرانقلاب در زمینه موضوعات اقتصادی هستند که نشان می دهد حل دغدغه های اقتصادی باید اولویت همه دولت ها باشد.
اما پرسشی اساسی که می بایست دولتمردان، رسانه ها و همه مردم از خود بپرسند درباره چرایی انتخاب شعار «حمایت از تولید کالای ایرانی» است.
طبق اعلام سالانه مسئولان، میزان واردات اجناس مختلف به کشور به صورت رسمی و قاچاق به حدی است که تولید داخلی را تحت تاثیر قرار داده و بسیاری از تولیدکنندگان وطنی را ناامید کرده است. البته تنها دلیل استفاده نکردن از کالای داخلی حضور کالای خارجی در بازار نیست و به طور قطع با مسدود کردن حضور کالای خارجی در بازار در بهترین حالت مردم «مجبور» به استفاده از اجناس وطنی می شوند. در حالیکه نگرانی خریداران از کیفیت است. در زمانه ای که وضعیت اقتصادی مناسب نیست، خریدن جنس بی کیفیت اشتباه محض است. اما آیا اجناس ایرانی کیفیت پایینی دارند؟ پاسخ به این سوال چندان راحت نیست. نگاه های ساده انگارانه در این زمینه پاسخ های راحتی هم ارائه می دهند: گروهی به قطع جنس خارجی را بهتر می دانند و گروه دیگر هم چشم بسته رای به بهتر بودن کالای داخلی می دهند. در حالیکه استفاده کردن و یا نکردن مردم از کالای داخلی - که می تواند تاثیر مستقیمی بر تولید در کشور داشته باشد - تحت تاثیر دو عامل کیفیت و فرهنگ است.
پیام های سالیانه مقام معظم رهبری دستورالعملی برای مردم و مسئولان هستند. مسئولان می بایست سیاست های کلی خود را بر پایه آن تدوین کنند و در طول سال به اجرا درآورند. اما بخش اصلی سخن رهبرانقلاب با مردم است. در واقع یکی از دلایل اصلی نام‌گذاری سال‌ها در ابتدای هر سال از جانب مقام معظم رهبری، مخاطب قرار دادن مردم است تا بدین طریق، آن‌ها وارد عرصه‌ی مدیریتی جامعه شوند و علاوه بر ایجاد وحدت رویه بین سیستم‌ها و واحدهای انسانی در جامعه، اهداف کلان نظام به‌صورت مردمی اداره شوند. این رویکرد مترقی زمانی مشخص تر می شود که به شعارهای هر سال نگاهی دقیق تر بیندازیم و به اهمیت نقش مردم در دیدگاه ایشان پی ببریم.
یکی از مهمترین کارکردهای انتخاب شعارهای هر سال، ساخت «فرهنگ عمومی» است. شعار سال روح و جهت دهی کلی برنامه ها را مشخص کرده و فرهنگ عمومی جامعه را شکل می دهد. زمانی که فرهنگ استفاده از کالای ایرانی در خانواده ها رخنه کند، تولیدکنندگان هم مجبور خواهند بود کیفیت کالای خود را بالا ببرند. این البته زمانی است که انحصار وجود نداشته باشد و خانواده ایرانی به میل و اراده خود کالای وطنی را انتخاب کند. از طرفی ساخت فرهنگ عمومی تقاضا و فشار به مسئولان را بالا می برد تا آن ها نیز فقط در شعار طرفدار کالای ایرانی نباشند و در عمل خود نیز از آنها استفاده کنند. فراموش نکنیم قسمت مهمی از ساخت فرهنگِ استفاده از کالای ایرانی زمانی محقق می شود که مردم در هر شهر استفاده مسئولان دولتی از کالای ایرانی را به چشم خود ببینند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com