روزنامه های استان درآستانه تعطیلی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 27 تير 1398 - شماره 3523
 
امروز : جمعه ، 28 تير 1398

Today : Thu, July 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84670 تاریخ انتشار:  1397-05-16 - 21:24 تعداد بازدید:  74
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

درآستانه روزخبرنگارکمبودکاغذ دامن مطبوعات محلی راهم گرفت
روزنامه های استان درآستانه تعطیلی

فرهنگی

 اما حالا گویا نفس هایشان به شماره افتاده است. حالا کار به جایی رسیده است که در روزهای پر تب و تاب رسانه ای ها و هفته گرامیداشت خبرنگار به جای آنکه جلسات اصحاب رسانه برای بهتر شدن حال خبر و مطبوعات باشد دورهم جمع شدن ها بهانه ای جز بودن یا نبودن در این عرصه ندارد . حالا برخی معتقدند باید کار رسانه را برای ممانعت از بیشتر غرق شدن رها کرد و برخی نیز درگیرو دار روزهای ماندن یا نماندنشان سردرگم هستند .
بحران کمبود کاغذ از اواسط پاییز سال ۹۶، باعث ایجاد نگرانی در میان نشریات خصوصی و طرح اعتراض‌هایی از سوی مدیران رسانه‌ها شد که البته با مرور زمان و عملی شدن وعده معاون سابق امور مطبوعاتی درباره ترخیص یک محموله کاغذ از گمرک است، تا اندازه‌ای کنترل شد؛ اما نوسانات بازار ارز باعث شد تا بار دیگر بازار کاغذ با بحران مواجه شود.
خبر افزایش تعرفه واردات کاغذ و تحریر روزنامه‌ها به دنبال افزایش قیمت ارز، واکنش برخی از روزنامه‌های خصوصی را که پیشتر نیز از عرض و طول و تعداد صفحاتشان کم کرده یا کلا از کاغذ به وب کوچ کرده بودند، به دنبال داشت.
 وزیر به حل مشکل کاغذ مطبوعات امید دارد
البته سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است   با اصلاح قوانین مربوط به کارت‌های بازرگانی می‌توانیم امیدوار باشیم که دیگر شاهد اختلالات در واردات کاغذ و همچنین حوزه توزیع آن به مطبوعات نخواهیم بود.
وی اخیرا در گفت‌وگو با رسانه ها  در ارتباط با آخرین اخبار مربوط به قیمت کاغذی که در اختیار رسانه‌های مکتوب قرار می‌گیرد، اظهار کرد: در هفته گذشته جلساتی داشتیم تا بتوانیم مشخص کنیم چطور می‌شود قیمت کاغذ و همچنین مشکلاتی که در حوزه توزیع کاغذ مطرح است را برطرف کنیم.
صالحی  ادامه داد: مقداری نواقص در مورد کارت‌های بازرگانی وجود داشت که امروز در هیات دولت مصوبه خوبی تصویب شد که بر اساس آن اصلاح کارت‌های بازرگانی می‌تواند کمک کند تا دیگر اختلالات این‌چنینی را از جمله در حوزه کاغذ نداشته باشیم.
 مسئولان كاري نكنند، روزنامه‌هاي همدان تعطيل مي‌شوند
در این زمینه مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان گفت: کمبود و گرانی شدید کاغذ باعث شده روزنامه‌های استان همدان در آستانه تعطیلی قرار بگيرند. مهرداد حمزه با اشاره به کمبود کاغذ و گرانی شدید آن اظهار کرد: با این وضعیت روزنامه‌های استان همدان در آستانه تعطیلی قرار دارند که این وضعیت به هیچ عنوان زیبنده همدان با سابقه فرهنگی بالا نبوده و نیست.
وی با بیان اینکه اگر چاره‌ای برای این مشکل اندیشیده نشود، روزنامه‌های استان در آینده‌ای نه چندان دور تعطیل خواهند شد؛ رفع این مشکل را با مدیریت استان و پیگیری آن در سطح کلان امکان‌پذیر دانست.
مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان با اشاره به اینکه معتقدم به منظور استمرار کار فرهنگی و البته پویایی آن در سطح استان باید راهکاری برای حل این مشکل اندیشیده شود، تأکید کرد: اگر این مشکل طی چند روز آینده حل نشود روزنامه‌های استان یا مجبور خواهند شد اخبار خود را در چهار صفحه منتشر کنند و یا چاپ برخی روز‌های هفته را تعطیل کنند.
  مشکل کاغذ همدان حل نشود، 5‌استان غرب کشور هم درگیر می‌شوند
وی این وضعیت را در شأن همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین ندانست و افزود: همدان پایلوت چاپ حداقل 120 نشریه غرب کشور در کردستان، کرمانشاه، لرستان، مرکزی و ایلام است که در صورت عدم حل مشکل کاغذ، این نشریات نیز با مشکل مواجه خواهند شد.
حمزه گفت: اعضای خانه مطبوعات به همراه مدیران مسئول سه روزنامه مطرح استان و مدیرکل ارشاد، پیگیری‌هایی به منظور حل این مشکل را در برنامه دارند که البته تا کمک سایر دستگاه‌ها نباشد امیدی به رفع مشکل نیست. وی با اشاره به اینکه حل مشکل کمبود کاغذ و گرانی آن تنها با پیگیری مدیرکل ارشاد استان برطرف نمی‌شود، اظهار کرد: دیگر مجموعه‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان باید پای کار باشند. مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان با بیان اینکه کاهش چاپ نشریات در سطح استان و یا کاهش تعداد صفحات چاپی آن به معنای تعدیل نیروی انسانی و کاهش اشتغالزایی است، خاطرنشان کرد: باید دست در دست یکدیگر مانع از این اتفاق شویم.
وی یکی دیگر از مشکلات را عدم پرداخت مطالبات رسانه‌ها و مطبوعات از سوی ادارات دولتی دانست و گفت: عدم پرداخت این مطالبات و یا پرداخت دیرهنگام آن، توان اقتصادی روزنامه‌ها را کاهش داده است. حمزه حمایت از روزنامه‌ها و نشریات را مصداق حمایت از توسعه و پیشرفت شهر دانست و خواستار توجه مسئولان امر به این مهم به عنوان یکی از وزنه‌های اثرگذار شد.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com