قدیمی ترین عمارت صالح آباد سرمایه گذار می خواهد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 10 مهر 1401 - شماره 4421
 
امروز : دوشنبه ، 11 مهر 1401

Today : Sun, October 2, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125815 تاریخ انتشار:  1401-05-26 - 10:21 تعداد بازدید:  64
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

"حاج غیبعلی" از اّتراق روس ها تا تخریب حصار بیرونی
قدیمی ترین عمارت صالح آباد سرمایه گذار می خواهد

مادستان


 بهار - میناابراهیمی _خبرنگار همدان پیام: عمارت حاج غیبعلی بنای قدیمی وارزشمند بر جای مانده از تاریخ شهر صالح آباد است که در سه طبقه زیرین برای نگهداری احشام باسقف طاقی شکل، خان نشین طبقه میانی وشاه نشین طبقه بالایی با قدمتی 250 ساله و سبک معماری عهد صفویان، در دوره قاجار بنا شده است که همچون نگینی برتارک تاریخ صالح آباد می درخشد.
 عمارت تاریخی حاج غیبعلی واقع در شمال شرقی صالح آباد است که دارای دو حصار اندرونی و بیرونی است که  در سالهای اخیر حصار بیرونی این عمارت توسط مالک  تخریب شد وهم اکنون فقط حصار اندرونی آن باشکوه وعظمت خود  چشم هربیننده ای را نوازش می کند.
عمارت حاج غیبعلی صالح آباد محل اتراق نیروهای روسی در جنگ جهانی دوم بوده است.
عمارت حاج غیبعلی در زمان انقلاب اکتبر شوروی محل اتراق نیروهای روسی بوده که روسها در محوطه حیاط اجاقهایی درست کرده و بر روی آن غذا طبخ می کردند.
نیروهای روس (شوروی سابق) تقریبا دو سال در این مکان سکونت داشتند و در مدت اقامت خویش در این عمارت از هیچگونه اغتشاش، ایجاد هراس و ناامنی در میان اهالی صالح آباد دریغ نمی کردند که می توان از اقدام وحشیانه روسها در آتش زدن مسجد حاج غیبعلی در نزدیکی این عمارت نام برد.
از ویژگیهای خاص این عمارت که چشم نوازی می کند وجود شیشه های اروسی رنگارنگ ،کلنی زنبورعسل وپرورش زنبورعسل درمحوطه ای از عمارت که درنوع خود بی نظیر است و نوع سبک معماری اثر که همچون منازل قدیمی کاشان واصفهان ساخته شده اشاره کرد.
این عمارت باارزش،  سال 1388درفهرست آثار ملی ثبت شد وسال 1393باتوافق مالک که ازنوادگان حاج غیبعلی بودند به تملک شهرداری صالح آباد در آمد وباپیگیری شورای اسلامی دوره پنجم درسالهای 98و99بامجموع اعتبار 100میلیون تومان سبک سازی سقف، ایزوگام وسنگ فرش بخشی ازمحوطه و بخشی ازنمای ساختمان مرمت شد وچندسالی است دیگر از اختصاص مبالغی برای مرمت وتکمیل این بنای باارزش خبری نیست که می طلبد باتوجه به اعتبارات محدود شهرداری ونبود وسع وتوانایی شهرداری برای بازسازی کامل عمارت که حدود یک میلیارد تومان اعتبار  نیاز است  همت میراث فرهنگی واختصاص اعتبارات لازم برای حفظ ونگهداری این بنای با ارزش را می طلبد و یا با جذب سرمایه گذار  بتوان این بنای باارزش را احیا و برای بازدید واستفاده عموم مردم به اقامتگاه بوم گردی و... تبدیل کرد تا ضمن توجه و بازسازی آن برای توسعه صنعت توریسم این منطقه،  از اینکه رفته رفته تخریب و در چشم برهم زدنی با خاک یکسان شود نیز جلوگیری نمود.
ازآنجایی که در دنياي مدرن امروزي توریسم نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشورها و شهرها دارد چراکه امروزه جهانگردي و توريسم به عنوان يك صنعت پر درآمد و اشتغالزا در صحنه جهاني و بين المللي اهميت زيادي پيدا كرده است که دردوسال اخیر بااپیدمی کرونا تحت تاثیرقرار گرفت که در چندماه گذشته وپس از پروسه طولانی اپیدمی کرونا کم کم صنعت توریسم مجدد پاگرفته ودرحال رونق است وقطعا در آينده نیز  دو چندان خواهد شد. توريسم بر طبق آمارهاي جهاني بيش از 10 درصد سهم توليد ناخالص دنيا را از آن خود كرده است و بزرگترين صنعت جهان بر حسب اشتغال و تجارت است و اين سهم نيز بطور فزآينده‌اي در حال افزايش است.
براي اهميت آثار تاريخي در جذب توريست كافيست بدانيم كه بر اساس آمار، تعداد قابل توجهی از توريستهاي دنيا به منظور آشنايي و ديدار از قابليتهاي تاريخي، فرهنگي، آداب و رسوم و شيوه‌هاي زندگي مردم ديگر مناطق سفر مي‌كنند وامروزه اقامتگاه های بوم گردی باساختار قدیمی وجمع آوری بخشهای زیادی از یک زندگی سنتی گزینه خوبی برای توریست ها وبه ویژه توریست های خارجی درفضایی سرشار از آرامش وبدور از هیاهوی زندگی شلوغ شهرنشینی، پکی مناسب را برای توریست ها فراهم آورده است.
چشم توريست به دنبال قدمت و تاريخ است بنابراين سنت ها و تاريخ نقش مهمي براي توريست و توريستي شدن دارند و توريست ها بيشتر به دنبال يك محل كوچك يا يك اثر كوچك هستند زيرا آنچه براي آنها اهميت دارد تاريخ و گذشته آنجا است.
توريست جايي مي رود كه معناي واقعيت داشته باشد پس اگر بخواهيم مكاني توريستي ايجاد كنيم بايد آن را تبديل به منطقه‌اي تاريخي كنيم.
نگاهي به ظرفیت های تاریخی صالح آبادهمچون سه حمام قدیمی شهر صالح آباد،وجود دستکنددرحریم شهرصالح آباد ونزدیکی روستای آبرومند،پل تاریخی انگلیس،مسجدقدیمی حاج غیبعلی و... در کنار فضاهای بکر گردشگری جنگلی،رودخانه منشعب از قره چای   حکایت از قدمت وتاریخ وتمدن این منطقه دارد که آثار و بناهای تاریخی موجود در این منطقه  تا کنون چندان مورد توجه قرار نگرفته است درحالی که باتوجه وبهره برداری ازآنها  می توان صنعت توریسم و گردشگری را در این نقطه از استان همدان احیاء کرد.
امید می رود، مسئولان میراث فرهنگی بانگاهی ویژه به ظرفیت های تاریخی وگردشگری  صالح آباد وبه ویژه عمارت حاج غیبعلی ودستکند چرخ های گردشگری صالح آباد را به حرکت درآورده ورونق گردشگری این شهر تاریخی را شاهد باشیم.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com