1397-03-251397-04-04bool(false) 1397-03-251397-04-04bool(false) 1397-03-251397-04-04bool(false) انتقاد از عملکرد انتخاباتی صداوسیما در روز ارتباطات و روابط عمومی همدان پیام
 
 
دوشنبه - 4 تير 1397 - شماره 3223
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1397

Today : Mon, June 25, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  77230 تاریخ انتشار:  1396-02-28 - 05:45 تعداد بازدید:  120
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

انتقاد از عملکرد انتخاباتی صداوسیما در روز ارتباطات و روابط عمومی

فرهنگی

علی‌ اکبر جلالی استاد دانشگاه علم و صنعت تهران در سومین همایش روز ارتباطات و روابط عمومی شرکت کرد و با انتقاد از عملکرد صداوسیما در جریان انتخابات و حمایت از کاندیدایی خاص، اظهار کرد: متاسفانه صداوسیما با هیجان دادن به مردم فضای دو قطبی را در جامعه ایجاد می‌کند.
به گزارش ایسنا، سومین همایش روز ارتباطات و روابط‌عمومی دیروز با تجلیل از برترین‌ها در تالار وحدت برگزار شد.
علی اکبر جلالی در سخنانی در سومین همایش و جشن روز ملی ارتباطات و روابط عمومی با اشاره به فضای انتخابات در کشور گفت: نمی‌خواهم تبلیغ کنم، ما یک انتخاباتی در پیش رو داریم که متاسفانه قطب‌پذیری و همگرایی در آن پذیرفته نیست. جامعه ما می‌خواهد به جهانی شدن فکر کند، امروز به عنوان یک فرآیند جهانی آن را پذیرفته است، در بانک جهانی پول و حق عضویت می‌پردازد، اما متاسفانه در داخل کشور  قطب‌پذیر نیست. جامعه ما متاسفانه حتی نمی‌تواند با جوامع جهانی درگیر ارتباطات شود و ارتباطات را پیش ببرد.
وي در ادامه با اشاره به خط قرمزهای صداوسیما برای استفاده از کلمه اینترنت که زمانی باعث دشواری‌هایی شده بود، یادآور شد: سال‌ها پیش پدرم درآمد تا در تلویزیون لفظ کلمه اینترنت را بگویم. آقای لاریجانی می‌گفتند شما حق ندارید از کلمه اینترنت روی آنتن استفاده کنید. متاسفانه ممیزی‌های دیگر مبنی بر ممنوعیت اجرای مجریان خانم و آقا در کنار یکدیگر از دیگر مشکلاتی بود که در تلویزیون با آن مواجه بودیم در حالی که روز جهانی ارتباطات برای این است که ما توانمندی‌هایمان را به اشتراک بگذاریم.
این پیشکسوت ارتباطات با اشاره به مطرح کردن مباحث اقتصادی در مناظره کاندیداها در تلویزیون، گفت: همه کاندیداها فقط در موضوع اقتصادی نظراتشان را می‌گویند در حالی که ما در اقتصاد چیز خاصی نداریم ما یک صدم جمعیت جهان هستیم که GDP داریم. ۹۷ درصد از اقتصاد جهان اعتبار و سه درصد آن فیزیک. مس، نفت، گل و گچ است. امروز وقتی می‌گویند سه هواپیمای بویینگ به کشور ما می‌دهند، این فرصت و اعتبار است. به چه جرمی باید ۴۰ سال سوار هواپیمایی شویم که هر لحظه احتمال وقوع مرگ در آن وجود دارد. آیا این خودکشی نیست؟ همه این‌ها به این دلیل است که نمی‌دانیم چگونه با جهان ارتباط برقرار کنیم و فقط فکر حرف‌های خودمان هستیم و آن وقت مساله اقتصاد را مطرح می‌کنیم. در حالی که اقتصاد اعتبار و زیرساخت می‌خواهد و زیرساخت یعنی ارتباطات فنی و تکنولوژی.
این استاد ارتباطات سپس با اشاره به مباحثی که در مناظره‌های کاندیداها مطرح شد اظهار کرد: آدم شرمنده می‌شود که می‌نشیند و مناظره افرادی را می‌بیند که صحبت از یارانه و وام ازدواج میزنند. چرا ذهن یک دانشجو از ازدواج را با ساده‌ترین راه یعنی وام ازدواج درگیر می‌کنیم.
جلالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که روابط عمومی‌ها دیگر در فضای اجتماعی نقشی ندارند، گفت: در فضای مجازی ما روابط‌عمومی‌ها چه‌کاره‌ایم؟ هیچ کاره. زحمت نکشید. مردم در حال حاضر خودشان روابط عمومی هستند و ما باید تمام انرژی‌مان را به شهروند روابط عمومی بگذاریم و دیگر به فیزیک فکر نکنیم. باید به شرایط اجتماعی توجه کنیم چرا که هر کدام از شهروندان رسانه‌اند و روابط عمومی‌ها امروز باید با نوآوری بر روی یک شهروند روابط عمومی کار کنند. دیگر این تصویری که فکر کنید ما انجمن روابط عمومی هستیم و به مردم نسخه می‌دهیم اشتباه است.
جلالی سپس گفت:‌ خواهشم از روابط عمومی‌ها این است از تمام ابعاد وارد شوند و شهروندها را از تمام جوانب با سواد کنند. باید در چهارچوب ضوابط از کسانی که همین فضای مجازی را در اختیار ما قرار داده‌اند، حمایت کنیم.
این استاد دانشگاه سپس با انتقاد از عملکرد انتخاباتی صدا و سیما و حمایت از کاندیدایی خاص اظهار کرد: مسئولان صدا و سیما چه جوابی می‌خواهند به مردم بدهند. این چه نوع برخورد در انتخابات است. چگونه می‌خواهند پاسخ فرزندان ما را بدهند. متاسفانه صداوسیما با هیجان دادن به مردم فضای دو قطبی را در جامعه ایجاد می‌کند. باید رسانه صدا و سیما را به سمت رسانه شهروندی بکشیم.
سید شهاب سیدمحسنی،‌ مدرس روابط عمومی و روزنامه‌نگاری در سومین همایش و گرامیداشت روز ارتباطات و روابط عمومی در سخنانی با اشاره به تدوین پیش‌نویس قانون جامع روابط عمومی و ارسال آن به مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: با تصویب این قانون حرفه روابط عمومی در ریل اصلی خود قرار می‌گیرد. با توجه به بروز و ظهور تکنولوژی ارتباطی روابط عمومی‌ها باید از حالت سنتی خارج شده و به‌روز شوند.
سیدمحسنی سپس با اعتقاد بر فرسایشی بودن حرفه‌ روابط عمومی گفت: از دست‌اندرکاران و مسئولان درخواست می‌کنیم این حرفه هم در زمره‌ مشاغل سخت و زیان‌آور مانند خبرنگاری و روزنامه‌نگاری تصویب و ابلاغ شود.
وی با اشاره به رویدادها و تحولات روابط عمومی‌ها در سال ۹۵، مطرح کرد:‌ جامعه روابط عمومی در سال ۹۵ همانند سال‌های گذشته با رویدادهای مختلفی همراه بود. از کنفرانس و سمپوزیوم‌های علمی گرفته تا تلاش‌هایی که با هدف ارتقاء جایگاه و اعتبار دانش روابط عمومی در کشور عمدا به همت دست‌اندرکاران بخش خصوصی این علم تحقق یافت.
رئیس انجمن متخصصان روابط عمومی کشور سپس مطرح کرد: انجمن متخصصان روابط عمومی در سال ۹۵ با همفکری و هم‌اندیشی با صاحبنظران این حوزه توانست تعریفی جدید از روابط عمومی متناسب با تغییرات جهانی این حرفه ارائه کند و انتشار دو کتاب جدید کاربردی در حوزه «گزارش نویسی در روابط عمومی» و «راهنمای نگارش و ویرایش صفحات وب»، راه‌اندازی کانال خبری و تحلیل تلگرامی انجمن، برگزاری یازدهمین دوره جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی‌ها و مشارکت در برگزاری اولین رخداد بررسی مسائل روابط عمومی کشور ایران از مهم‌ترین اقدامات انجمن در سال ۹۵ است که آنها را عملی کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com