1398-01-241398-02-03bool(false) 1398-01-241398-02-03bool(false) 1398-01-241398-02-03bool(false) 1398-01-241398-02-03bool(false) 1398-01-241398-02-03bool(false) 1398-01-241398-02-03bool(false) نورمحال هم جیب شما را پر نمی‌کند همدان پیام
 
 
سه شنبه - 3 ارديبهشت 1398 - شماره 3454
 
امروز : سه شنبه ، 3 ارديبهشت 1398

Today : Tue, April 23, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85029 تاریخ انتشار:  1397-06-21 - 06:00 تعداد بازدید:  192
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نورمحال هم جیب شما را پر نمی‌کند

نویسنده : مهدی غلامی

یادداشت

 فراموش نکردیم زمانی را که استاندار، شهردار، مدیر محیط زیست،  مدیرمیراث فرهنگی و نمایندگان شورای شهر وقت همدان چگونه با سکوتشان نظاره‌گر تخریب باغ عمارت قاجاری بدیع الحکما بودند و چگونه سکوت کردند که درختان باغ با قساوت زنده و شاداب بریده شوند. که اگر فعالان مردمی حفظ میراث و همین رسانه‌ها و کار شایسته کارگردان همدانی نبود امروز برجی جایگزین این بنای تاریخی هم شده بود.
یادمان هست که با وجود زنجیره انسانی فعالان محیط زیست مدتی پروژه برج ایرانیان متوقف شد و بعد با القاب جدید چون برج سبز ارم به مناطق سبز جدید رفتید که در آنجا هم عَلَم کردن برجها کم سود به جیب نمی‌زد. طعم شیرین دریافت این سِمَت‌ها و پول‌ها از طریق بزل و بخشش‌های اموال مردم آنقدر وسیع است که زمانی قرار شده بود برای اینکه تیم پاس همدانِ نگون‌بخت از شرایط بحرانی خارج شود به او هم زمینی بدهند تا بتواند با فروش یا ساخت و ساز در آن برای خود درآمدی کسب کند. کمی حوصله کنیم و سری به اطراف و اکناف بزنیم و دست روی زمین، باغ و خانه‌ای برای معامله بگذاریم انتهای کار، سر و کارمان با فروشنده دولتی است! بهمین خاطر است که گفته می‌شود بیشترین فساد در این نهاد است که اتفاق می‌افتد. کمااینکه به تازگی تعدادی از کارمندان شهرداری یکی از مناطق همدان به دلیل تخلفاتی همچون جعل سند و جعل امضای مسئولان برای صدور پروانه بازداشت شدند. چراکه بهترین بخش برای کسب درآمد برای این دست کارمندان نیز قسمت اداری است که کارهای مربوط به ساخت وساز در آن جریان دارد.
در حال حاضر عده‌اي هم بدنبال اجرای طرحی بنام رینگ سه هستند. رینگی که قرار است در نوار حاشیه‌ای شهر کشیده شود و کلی قیمت زمین را کاهش دهد هنوز به مرحله اجرایی نرسیده دلالان را به این مناطق سرازیر کرده است. گویا چون مشخص بیان نشده که قرار است خریداران این مناطق مردم باشند یا خود نهادها و سازمانها، این افراد به این مناطق نظر دارند. منتهی وقتی کاخ استانداری و بالاتر از آن دیگر کاخ مجلل خیابان بعثت یعنی دادگستری و بالاتر از هردو اینها ، ثبت احوال و شرکت گاز هستند که مناطق بکر را از آن خود کرده‌اند، مشخصا می‌توان نتیجه گرفت زمینهای کم اهمیت دیروز برای چه کسانی امروز با ارزش شده است.
حالا به نورمحال رسیده‌اند. عمارتی هم سنخ با خانه بدیع الحکما که بمانند آن قدمتش به دوران قاجار می‌رسد. گفته شده؛ «دو مکان برای بهداشت و آموزش مردم همدان ساخته شد. یکی از این بناها به سفارش بدیع‌الحکماء پزشک نامی همدان ساخته شد که امروز به عنوان خانه بدیع‌الحکما شناخته می‌شود . عمارت دوم توسط کارشناسان آمریکایی بر روی تپه نورمحال ساخته شد که بعدها معروف به عمارت آمریکایی‌ها شد. پس از این دو بنا، در محل خیابان طالقانی فعلی بیمارستانی ساخته می‌شود که ابتدا بیمارستان آمریکایی‌ها نام گرفت و بعدها به بیمارستان اکباتان تغییر نام یافت.»
نورمحال که در سال 1385 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده در مجاورت پارک پرواز است. وجود فضای سبز کوچک بواسطه همین حریم قدیمی در آن مکان شکل گرفته است. که خانواده‌های مجتمع‌های یک شکل و آپارتمانهای ناموزون نزدیک نورمحال گاهی اوقات فراغت خود را در همین پارک کوچک سپری می‌کنند. حالا این زمین شش هزار متری از طرف شهرداری به کمیته امداد امام خمینی(ره) واگذار شده و قرار است این نهاد در عرصه و حریم جنوبی عمارت برجهایی بنا کند.
همین چند ماه پیش بود که شهردار همدان اعلام داشت که می خواهد دو متر به سرانه فضای سبز پارکهای شهر همدان اضافه کند. چه مکانی بهتر از این منطقه که جمیعت فعلیش بیش از زمانی است که این پارک احداث شده و چه زمانی بهتر از این که بخواهیم به سرانه فضای سبز شهر بیافزاییم. از طرفی حفظ نورمحال است که باید برای مسئولان دارای اهمیت باشد. با گودبرداریها برای احداث این برجها این عمارت تاریخی صدمه جبران ناپذیری پیدا خواهد کرد. البته می‌تواند اینگونه نیز باشد که بعد از این اتفاقات حتی باوجود ثبت عرصه و حریم این بنای تاریخی این فرهنگسرا و پارک هم در برنامه‌های آینده برنامه‌ریزان برای تصاحب و ساخت و ساز باشد.
امیدواریم شهرداری، شورای شهر و میراث پاسخگوی این قضیه باشند البته ای کاش دوباره جواب تکراری شهرداری و شورای شهر را نشنویم که «نمی‌توانیم در مصوبه‌های دولتی دخل و تصرف کنیم زیرا مصوبه کمیسیون ماده 5 را دارد» چراکه این زمین با موافقت شهرداری و جالب اینکه بدون مخالفت میراث فرهنگی واگذار و مجوز ساخت‌وساز برایش صادر شده است. لذا از آنجایی که اموال و املاک شهرداری در زمره عوامل عمومی و متعلق به شهروندان محسوب می‌شود و وقتی فروش املاک شهرداری همدان ، شهر را با ضرر و زیان مواجه می‌سازد؛ بهتر است تا دیر نشده شورایی‌ها طرحی را به تصویب برسانند که شهرداری را ملزم به بارگذاری و تعیین کاربری بر اساس مصالح شهروندی هر منطقه کنند. این دست طرحها سبب می‌شود که شهرداری ، قبل از واگذاری و فروش املاک و اراضی متعلق به خود، قبل از هرگونه اقدامی نسبت به تعیین کاربری و بارگذاری بنفع مردم مناطق مختلف شهر اقدام کرده و از هرگونه فروش املاک به صورت خام و فاقد کاربری که به زیان مردم هم هست، خودداری کند.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com