رقابت83 طرح براي ساماندهي تپه حاج‌عنايت همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  89115 تاریخ انتشار:  1397-10-29 - 10:17 تعداد بازدید:  285
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رقابت83 طرح براي ساماندهي تپه حاج‌عنايت

فرهنگی
 حالا شهرداری همدان تصمیم گرفته است پس از برگزاری یک مسابقه المان های شهری در این منطقه را به داوری بگذارد و پس از انتخاب یک المان شاخص و طرح برگزیده این منطقه به یک تپه توریستی و فرهنگی شاید شبیه به تپه عباس آباد تبدیل شود . تپه حاج عنایت، از سمت غرب و جنوب در مجاورت کاربری تاسیسات شهری بوده و از سمت شمال و شرق همجوار با بلوارهای 30 متری و 40 متری قرار دارد. نکته حائز اهمیت در خصوص سایت پروژه ، اختلاف 30 متری راس تپه نسبت به معابر و زمینهای اطراف بوده که باعث ایجاد چشم اندازی مناسب نسبت به شهر می‌گردد.
 روز پنج شنبه در محل تالار همایشهای بین المللی همدان د ر بلوار ارم پس از اعلام فراخوانی که ماه ها پیش اتفاق افتاده بود 83 طرح رسیده به دبیرخانه زیر ذره بین 5 داور ملی قرار گرفتند تا برترین طرح برای تپه حاج عنایت انتخاب شود.  
  ارتقای سطح معماری ومنظر شهری
شهردار همدان در حاشیه برگزاری جلسات داوری این طرح ها در گفتگو با همدان پیام  گفت : شهرداری همدان در راستای ارتقای سطح معماری ومنظر شهری ، طبق آیین نامه جامع برگزاری مسابقات معماری و شهر سازی مصوب 1381 شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام به طراحی وساخت مجتمع فرهنگی و المان شهری تپه حاج عنایت کرده است .
 عباس صوفی گفت :  از این رو از کلیه افراد حقیقی و حقوقی در حوزه معماری و شهر سازی دعوت شد تا آثار خود را در چهارچوب معیارهای فنی به دبیر خانه مسابقه ارسال نمایند. این مسابقه، با مجوز دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهر سازی و براساس آیین نامه جامع برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی مصوب پانصد و سیزدهمین جلسه مورخ 20/12/1381 شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می گردد. وی گفت :  مساحت کل تپه 44500 متر مربع بوده که مساحت مجاز قابل ساخت در بالای تپه حدود 3000 متر مربع می باشد. 
وی همچنین گفت : با توجه به موقعیت خاص دید و منظری تپه ،توجه به اصول زیبایی شناسانه و معماری و شکل گیری مجتمع به عنوان یک نشانه شهری دارای اهمیت می باشد. صوفی در زمینه ویژگی های طرح نیز گفت : توجه به موارد فنی و اجرایی پروژه (طرح مورد نظر می‌بایست قابلیت اجرایی داشته باشد) ، طرح مورد نظر می‌بایست با توجه به اقلیم، ایده‌های خلاقانه پیشنهاد نماید . شهردار همدان در ادامه گفت : در این مسابقه ارائه ایده ایی مناسب و خلاقانه با در نظر گرفتن شرایط فرهنگی و تاریخی شهر همدان مد نظر است و طرح پشنهادی حتما باید دارای یک نقطه شاخص با ارتفاع مناسب به عنوان منظر گاه باشد .
  فرآیند داوری و انتخاب طرح برتر 
معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی نیز درفرآیند این داوری در گفتگوی اختصاصی با همدان پیام گفت :  در این مسابقه مرحله اول قضاوت بر اساس سه رکن ارزیابی، معیارها و دلایل صورت خواهد گرفت 
محمد سعید ایزدی در زمینه ارزیابی آثار نیز گفت : معایب یا محاسن آثاری است که با عبارات: برجسته، قوی، ضعیف، خوب یا ناقص مورد قضاوت قرار می گیرد. وی گفت : معیارها ، شاخصه هایی هستند که ارزیابی ها در نهایت برپایه آن استوارند. در این مرحله معیارهای مندرج در فراخوان با پروژه ارائه شده تطابق داده می شود.
معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی همچنین تاکید کرد :  علل هایی هستند که ارزیابی را تأیید و اثبات می کنند،  در این مرحله بر اساس دلایل نتیجه گیری مرحله اول انجام و آثاری که معیارهای مندرج در فراخوان را رعایت نکرده اند حذف شده و بیست اثر برتر مشخص و تفکیک می شوند. وی گفت : مرحله دوم بر اساس گزینش از میان معیارها اثر انتخاب می شود در این مرحله به هر اثر، بر اساس معیارها ی وزن دهی شده نمره داده خواهد شد. بر اساس جمع نمره هیئت محترم داوران، آثار دارای رتبه یک الی بیست مشخص خواهد شد. وی گفت : در ارزیابی مجدد ، ۱۰ اثر برتر مورد نقد مجدد داوران قرار می گیرند و بر اساس رأی هیأت داوران مجدد آثار یک الی ده مشخص خواهد شد. 
  توزیع عادلانه مناطق خاص در شهر
معاون شهرسازي و معماري شهرداري همدان نیز در آیین داوری این مسابقه در گفتگوی اختصاصی با همدان پیام گفت : شهرداری در نظر دارد  پروژه‌اي در مناطق مختلف شهر ساخته شود  در حال حاضر در همدان سه تپه ، مصلا، حاج عنايت و  عباس‌‌آباد وجود دارد .
  مجيد يوسفي نويد به موقعیت تپه عباس‌آباد که به یک  مجتمع فرهنگي گردشگري تبديل شده  است اشاره کرد و گفت : تپه مصلا نیز شرايط ويژه و خاص خود رادارد که ما در آن ورود پيدا نمي‌کنيم ، ولي کارشناس شهری بر این باورند ،  از ظرفيت تپه حاج عنايت استفاده نمي‌شود اما قابليت اين را دارد که به عنوان يک نقطه گردشگري استفاده شود.  وی گفت: به همین خاطر مسابقه ای پیش بینی شد تا طرحی برای اجرای پروژه مطلوب در این منطقه  به انتخاب برسد و بالاخره  از 83 شرکت کننده و 306 البومي که به دبیرخانه ارجاع شد موارد برتر انتخاب شود البته الان مشخص نیست شاید هیچ یک از طرح ها  اجرايي نباشد و  شايد هم یکی از آنها  اجرايي شود تا پایان داوری هیچ تصمیم گیری مشخص نیست . يکي از ايده‌هاي که برای آن  فراخوان زده ايم ايده اجرايي این  بود طرح بود و موضوع  دوم وجود منظرگاه و فضاهاي بالاي اين مجتمع يا المان است که البته ارایه  ايده هم تحت اختیار طرح است .
یوسفی نوید با بیان اینکه  در طراحی این طرح انتظار می رود طراح  به توپوگرافي، اختلاف ارتفاع، شبکه معابر توجه کند گفت :  با توجه به اينکه این منطقه ورودي شهر است و منظرگاه هم به حساب مي‌آيد از اين سايت پاناروماي تپه‌هاي دامنه‌هاي شمالي الوند کاملاً مشاهده مي‌شود و جاي مناسبي براي ايجاد فضاي گردشگري محسوب خواهد شد .
 وی تاکید کرد: برای ما توزیع عادلانه فرصت های بهره برداری در همه مناطق شهری الویت دارد و می خواهیم همه شهر متوازن رونق بگيرد و حتی فضاهای مطلوبی در مناطق پايين شهر ايجاد کنیم .
به هر ترتیب  در صورت انطباق نتیجه داوری با معیارها و ارزیابی مجدد، داوری خاتمه یافت. و در صورت تعدد انتخاب ها ،۱۰  اثر مورد بحث و نقد مجدد قرار خواهد گرفت و بر اساس معیارهای جزئی تر و نمره دهی به آنها داوری ادامه خواهد یافت. در نهایت آثاری که بیشترین نمره را دریافت کنند، حائز کسب رتبه خواهند شد. همچنین با تشخیص هیات داوران علاوه بر سه اثر حائز رتبه ،آثاری که شایسته قدر دانی باشند مشخص خواهد شد و ازآنها تقدیر به عمل خواهد امد. حالا باید منتظر ماند و دید آیا تپه ای دیگر مانند عباس آباد همدان در این شهر رخ نمایان می کند؟

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com