بازگشت به تعهد همدان پیام
 
 
شنبه - 1 آبان 1400 - شماره 4157
 
امروز : يكشنبه ، 2 آبان 1400

Today : Sat, October 23, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119466 تاریخ انتشار:  1400-06-11 - 08:34 تعداد بازدید:  120
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بازگشت به تعهد

یادداشت


 ۱- سرانجام به‌رغم اینکه پیش‌‌بینی‌ها از پایان نیافتن ماراتن انتخاب شهردار برای همدان از سوی شورا و درگیر شدن این شورا با حواشی ناشی از آن حکایت داشت، این شورا توانست در زمان قانونی مقرر شهردار موردنظر خود را انتخاب و برای طی مراحل اداری به مراجع ذی‌صلاح معرفی کند.
این اقدام تا به این‌جای کار، پیشگیری از یک حاشیه بزرگ از سوی شورا در عمل به نخستین و مهمترین وظیفه شوراها در انتخاب شهردار است.

۲- گزینه نهایی شورای شهر همدان برای شهرداری گزینه‌ای بود که در مجامع و  محافل استان کمتر شانسی برای او در راه رسیدن به شهرداری قائل بودند.
 اما شورا با انتخاب وی نشان داد که شاخص‌های دیگری غیر از شاخص‌های ده‌گانه اعلام شده مدنظر داشته و به آن شاخص‌ها عمل کرده است.

۳- حسینی بیشتر از مدیریت شهری، اقتصاد می‌داند و تجربه کار اقتصادی و مالی دارد اما این رزومه اداری وی است، زیرا رزومه مهمتر است که مورد توجه شورا قرار گرفته و موجب شده شورا به اولویت‌دهی به تعهد بازگشت داشته باشد، حضورهای جهادی وی در مناطق محروم و سوابق دفاعی وی در دفاع از ارزش‌ها و امنیت ملی بوده است.
نکاتی که کفه تقوا را به نفع حسینی در مقایسه با دیگر گزینه‌ها سنگین‌تر کرده و مورد توجه شورای اصولگرا نیز بوده است تا شهرداری با سابقه کار جهادی، دفاعی و متقی انتخاب کند.

۴- شورا برای رسیدن به حسینی مسیر سهلی را طی نکرد و روندی را آغاز کرد که البته از ابتدا برخی این روند را مهندسی شده خواندند، اما شورا بی‌توجه به این خوانش‌ها کار خود را پیش برد.
شورا و اعضای آن حتی با معرفی ۴ گزینه نهایی و مشخص شدن نیت آنها برای معرفی حسینی به عنوان شهردار باز هم به دنبال دعوت از گزینه‌های بومی و غیربومی رفتند تا نشان دهند کاری طبیعی و نه مهندسی شده انجام می‌دهند.

۵- شورا در مسیر انتخاب شهردار و رسیدن به گزینه نهایی توانست جمعی از نخبگان را درگیر کار کند. جمع‌آوری نظرات ۲۶۰ نفر از نخبگان دانشگاهی، حوزوی، اداری و جمعی از صاحبنظران برای تدوین شاخص‌ها، معیارها و  فرایند پیشنهادی برای انتخاب شهردار، در کنار حضور چند کارشناس خبره و شناخته شده در جلسه ارائه برنامه داوطلبان برای اعلام نظر کارشناسی درباره برنامه‌ها از جمله اقدامات شورا در این روند بود.

۶- شورانشینان ۱۰معیار مهم را برای انتخاب شهردار همدان به عنوان ملاک عمل مطرح کرده ‌بودند که شامل تحقق برنامه شهر و شهرداری الکترونیک، روان‌سازی و سرعت بخشی در ارائه خدمات و صدور مجوزها به شهروندان، اجرای عدالت شهری و توزیع متوازن منابع در مناطق مختلف شهری، شفافیت در مدیریت شهری، توجه ویژه به بافت‌های فرسوده، توسعه زیرساخت‌های گردشگری، ارتقای مباحث زیست‌محیطی در مدیریت شهری، لزوم تهیه پیوست‌های مطالعاتی دقیق و کارشناسی برای طرح‌های عمرانی می‌شود.
معیارهایی که اکنون با انتخاب شهردار، به مطالباتی مهم از شورا و شهرداری تبدیل شده و در طول ۴ سال فعالیت شورا و شهرداری، پیگیری و مطالبه خواهد شد.

۷- اعضای شورای شهر همدان برای رسیدن به حسینی از میان بیش از ۶۰ گزینه ابتدایی از نام‌های بزرگی گذشتند و داوطلبانی را که سوابق تجربی و علمی قابل‌قبول‌تری در اذهان عمومی داشته و چهره‌های شناخته شده‌‌تری بودند را کنار گذاشتند.
اکنون این شورا باید از گزینه نهایی خود نهایت حمایت را داشته باشد تا در آینده بتواند از انتخاب خود دفاع کرده و همراهی بازگشت به تعهد با اقدامات تخصصی در مدیریت شهری را در عمل معنا کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com