1397-08-161397-08-26bool(false) 1397-08-161397-08-26bool(false) همدان مهیای جشن بـزرگ تئاتر همدان پیام
 
 
شنبه - 26 آبان 1397 - شماره 3338
 
امروز : شنبه ، 26 آبان 1397

Today : Sat, November 17, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83248 تاریخ انتشار:  1396-09-07 - 05:45 تعداد بازدید:  186
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی2018، میزبان جشنواره بین المللی تئاتر کودک
همدان مهیای جشن بـزرگ تئاتر

نویسنده : شکوفه رنجبر

فرهنگی
■ 800میلیون تومان اعتبار جشنواره در تهران
 حالا چند روزی بیشتر به آغاز کار رسمی امید 24 ساله در همدان باقی نمانده و همین شمارش معکوس روزها سبب شده تا مسئولان و دست‌اندرکاران اجرایی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بیش از پیش در تکاپوی چگونه برگزار شدن این رویداد بزرگ فرهنگی در حوزه نمایشی کودک باشندوبر همین اساس چند روز گذشته مدیر کل مرکز هنر های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفری که به همدان داشته از روند آماده سازی جشنواره بازدیدی را به عمل آورده تا کم وکاستی های نهایی هم به دامنه اصلاحات بپیوندند و شاهد برپایی فستیوالی باشیم که یدک کشی عنوان بین المللی است.
مدير کل مرکز هنرهاي نمايشي وزارت کشور در حاشيه این بازديد یک روزه، در گفتگو با همدان‌پيام با اشاره به نقش رسانه‌ها در انعکاس اخبار و اطلاعات رويدادهاي فرهنگي اظهار داشت: رسانه‌ها همواره از بازوان قدرت در امور اجرايي به خصوص حوزه فرهنگ و هنر هستند که انتظار مي‌رود در جشنواره پيش رو از اين ظرفيت استفاده مثمرثمري صورت گيرد و رسانه‌ها به عنوان يکي از اصلي‌ترين ستون‌هاي اين رويداد بزرگ فرهنگي به ياري دست‌اندرکاران امور اجرايي بيايند چرا که هيچ تريبوني به قدرتمندي رسانه نمي‌تواند در افزايش اقبال عمومي و اطلاع‌رساني برنامه‌هاي در نظر گرفته شده در جشنواره تئاتر کودک مؤثر واقع شود.
مهدي شفيعي با بيان اينکه به نظر مي‌رسد برنامه‌ريزي‌ها براي برگزاري در استان در يک سير منظم در حال اجرا است گفت: در بازديدي که به همراه مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي از روند آماده‌سازي جشنواره داشتيم به نظر مي‌رسد فضا و شرايط مهياي برپايي بزرگترين فستيوال صحنه‌اي تئاتر کودک است بر اين اساس بازديدها به چند گروه تقسيم شد که شامل بازديد از سالن‌هاي نمايش، کميته‌هاي اجرايي مختلف جشنواره، ستاد مرکزي و دبيرخانه و وضعيت اسکان هتل و... مي‌شود.
وي به ضعف تبليغات محيطي که بسيار مشهود در جشنواره بيست‌وسوم جلب توجه مي‌کرد بيان داشت: متأسفانه بي‌برنامگي در نحوه اجراي تبليغات محيطي در دور قبل اين جشنواره باعث نقدهايي از جانب هنرمندان، گروه‌هاي نمايشي و حتي با استناد به اخبار رسيده در بين شهروندان همداني شده بود که به اين مضمون اشاره داشت شهر شور و نشاط مقبول برگزاري جشنواره را ندارد و استقبال از نمايش‌ها و روزهاي پاياني جشنواره شدت گرفته بود که اين نقد بيشتر مسأله مطلوب نبودن مديريت تبليغات به خصوص تبليغات محيطي را شامل مي‌شود.
شفيعي افزود: آنچه در جلسات بازديد و بررسي از همدان گزارش شده نشان مي‌دهد امسال با همکاري شهرداري قرار است تبليغات گسترده‌تري در زمينه جشنواره در سطح شهر، صورت گيرد که اميدواريم در دور بيست‌وچهارم شاهد انتقادات به نسبت کمتري از عوامل و  هنرمندان در اين زمينه باشيم.
مديرکل مرکز هنرهاي نمايشي با بيان اينکه ضعف‌هاي سالن‌هاي نمايش در همدان نيازمند اصلاحات است، اظهار داشت: اگر چه سالن‌هاي نمايش در همدان با کمبودهايي در مباحث فني، اتاق گريم و... مواجه است اما بر اساس توافقي که صورت گرفته مقرر شده اين نقطه ضعف‌ها تا آغاز رسمي جشنواره برطرف شود از طرفي بايد عنوان کرد که مشکل سالن‌هاي نمايش تنها معطوف به همدان نبوده و اين ضعف در ساير استان‌هاي کشور نيز نيازمند اصلاح و بررسي است.
شفيعي با بيان اينکه در سال‌هاي گذشته انتقاداتي به نحوه پذيرايي از گروه‌هاي نمايشي در محل اسکان آنها صورت گرفته بود، گفت: در بازديدي که از هتل مورد نظر براي اسکان داشتيم تمام مشکلات و ضعف‌هاي دوره‌هاي گذشته به بحث و تبادل نظر گذاشته شد و با همکاري خوب مديريت اين هتل‌ها در صدد هستيم اين مباحث در جشنواره بيست و چهارم به حداقل‌ها برسد.
وي افزود: بودجه جشنواره امسال 15 درصد افزايش داشته که بر اساس آن سهم استان حدود يک ميليارد تومان و سهم مرکز 800 ميليون تومان برآورد شده است با توجه به اين مسأله هزينه امور جاري از قبيل تبليغات، اسکان، پذيرايي و... بر عهده استان مي‌باشد و هزينه‌هاي داوري، تقديرها و... بر عهده تهران مي‌باشد بنابراين انتظار مي‌رود همدان با دقت و برنامه‌ريزي بيشتري با تقسيط اين بودجه بتواند اسکان و... را به نحو مطلوب برگزار نمايد.
مديرکل مرکز هنرهاي نمايشي با بيان اينکه همدان و تهران سابقه و تجربه خوبي از برگزاري مشترک جشنواره تئاتر کودک و نوجوان دارند، عنوان کرد: همدان يکي از قطب‌هاي تئاتر و سيماي کشور محسوب مي شود که همواره با معرفي هنرمندان برجسته در سطح کشور همواره سهم تأثيرگذاري در توسعه و پيشرفت تئاتر، سيما و فرهنگ کشور داشته است بر اين اساس طبق توافقي که صورت گرفته و با توجه به شيوه ميزباني اين استان مقرر شده تا 5 سال آينده جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در همدان برگزار شود.
شفيعي با اشاره به اينکه حضور گروه‌هاي خارجي از عوامل مهم تأثيرگذاري جشنواره در بخش گردشگري منطقه است گفت: با توجه به اينکه همدان به عنوان پايتخت 2018 کشورهاي آسيايي معرفي شده است حضور گروه‌هاي خارجي مي‌تواند يک ظرفيت محسوب شود تا همدان به کشورهايي که ميهمان جشنواره هستند معرفي شود و تأثيرگذار در توسعه گردشگري منطقه به شمار رود.
وي با بيان اينکه امسال 8 گروه نمايشي در جشنواره حضور دارند، بيان کرد: حضور گروه‌هاي خارجي باعث افزايش اعتماد به نقش گروه‌هاي نمايشي مختلف، تعامل فرهنگي شده و همواره از نقاط مثبت جشنواره‌ها به شمار مي‌رود بر اين اساس در جشنواره بيست‌وچهارم از کشورهاي ايتاليا، آلمان، آذربايجان، دانمارک، روسيه، کره جنوبي، ترکمنستان و فرانسه گروه‌هاي نمايشي که نمايش‌هاي مناسب اجرا را دارند به همدان مي‌آيند.
مديرکل مرکز هنرهاي نمايشي کشور در خصوص چگونگي انتخاب آثار نمايشي راه يافته به اين دور از جشنواره اظهار داشت: کيفيت برگزاري جشنواره همواره به کيفيت آثار توليد شده در يک سال بازمي‌گردد و بر اين اساس سعي شده هيأت انتخابي نمايش‌ها به شکلي انتخاب آثار را مدنظر قرار دهند که علاوه بر قابليت‌هاي مناسب اجرا، محتوا و کيفيت نمايشنامه‌ها هم مورد تأکيد قرار گرفته باشد بر اين اساس در بخش‌هاي مختلف خياباني، کودک و نوجوان، خردسال و بين‌المللي گروه‌هاي نمايشي به اجرا مي‌پردازند. 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com