راه اندازی کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان قابل تقدیر است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 30 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138702 تاریخ انتشار:  1403-04-20 - 10:05 تعداد بازدید:  105
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور:
راه اندازی کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان قابل تقدیر است

نویسنده : فاطمه عباسیان

فرهنگی


یکی از شاخص ترین اقدامات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، راه اندازی کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان برای ارائه خدمات متنوع و مبتنی بر نیازهای روز کودکان و نوجوانان است که این امر در شرایط آشفتگی جریان اطلاعات و خطر انحرافات مطالعاتی می تواند پاسخگوی ذهن معصوم و کنجکاو آینده سازان کشور و راهنمایی برای والدین و مربیان باشد.

دکتر عاطفه زارعی مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور در اولین کارگاه آشنایی با کتابخانه ملی ایران و خدمات تالار رقومی کودک و نوجوان که به میزبانی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان، با همکاری اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری همدان و با حضور مشاوران امور بانوان دستگاه های اجرایی استان برگزار شد، ضمن گرامیداشت هجدهم تیرماه روز ادبیات کودکان و نوجوانان افزود: هجدهم تیر ماه روز بزرگداشت زنده یاد مهدی آذر یزدی نویسنده بزرگ ادبیات کودکان و نوجوانان است که لابه لای قصه های خوب گشت و گشت تا به خدای مهربان کودکان پیوست، اما قصه های خوب باز می گردند، در دست های کودکان و نوجوانان، تا به یاد بیاورند او جان شوریده و آزرده ای داشت، چون قلم در او شکافته شده بود و او در قلم.

وی اضافه کرد: ایران کشوری با تمدن چند هزار ساله و تاریخ مدونی با آثاری درخشان در حوزه ادبیات است. ادبیات کودکان با لالایی که ابتدایی ترین شعر حیات است آغاز می شود و دامنه ادبیات کودکان برای تامین نیازهای عاطفی، روانی و شناختی آنها است که با داستان، شعر،  کتاب های علمی و دانش اجتماعی همراه است.

دکتر زارعی با بیان اینکه ادبیات کودکان با تغییر در نگرش به دوران کودکی و ارزش های فرهنگی متحول شده است تصریح کرد: ادبیات هر نسل بر پایه ادبیات نسل های قبل خود بنا شده است و کتاب های کودکان محصول زمانه خویشند و آن ها را نمی توان بدون در نظر گرفتن شرایط اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و حتی سیاسی همان زمان مورد سنجش قرار داد.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور تصریح کرد: شخصیت یک فرد حاصل ضرب وراثثت و محیطی است که در آن زندگی می کند. محیطی که فناوری های نوین و هوشمند در آن سایه گسترانده است. ادبیات کودکان و نوجوانان با ظرافت و دقت از ادبیات بزرگسالان مشخص شده است. آثار نویسندگان، موسیقی دانان و هنرمندان به شکل قابل توجهی وابسته به نقش کودک درون آنها است، کودکی که در درون هر یک از ما زندگی می کند و این کودک متاثر از محیط است، محیطی که متاثر از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی است.

وی افزود: جهان امروز، جهان، عصر فناوری اطلاعات و گسترش وسیع هوش مصنوعی است؛ همانطور که در سیر تکاملی کتاب از لوح های گلی، سنگ نبشته ها، پاپیروس ها، پارشمن ها به کاغذ و صنعت چاپ رسیدیم، در عصر حاضر نیز با سرعت زیاد در حال گذر از منابع الکترونیکی به دیجیتالی و هوشمند هستیم و در زیر سلطه فناوری های جدید و پیچده قرار داریم که انسان را از  نخستین لحظه زندگی تحت فرمان خود می گیرد.

وی با اشاره به اینکه آنچه که در ادبیات کودکان و نوجوانان در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی مهم است، ایفای نقش کاربردی کتابخانه ها در محمل های مختلف اطلاع رسانی برای دسترسی آسان خوانندگان به خصوص کودکان و نوجوانان به کتاب و تعامل با نویسنده کتاب است، تصریح کرد: باید بسترهای متنوع و جذاب برای گروه های سنی کودک و نوجوان در نظر گرفته شود که یکی از این بسترها، کتابخانه های پویا به ویژه کتابخانه ملی ایران به عنوان کتابخانه مادر است.

دکتر زارعی با اشاره به خدمات متنوع کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان بر بستر وبگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: از اقدامات شاخص کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، راه اندازی تالار رقومی یا خدمات دیجیتال دیداری و شنیداری برای کودکان جهت دسترسی آسان به کتاب ها و انواع منابع اطلاعاتی به صورت برخط و رایگان است که باید بیش از پیش معرفی و مورد استفاده مربیان، معلمان، والدین و کودکان و نوجوانان قرار گیرد.

دکتر فاطمه ستاری نوید مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری همدان نیز با تقدیر از فعالیت های فرهنگی، علمی و آموزشی مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان افزود: توجه به آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان یک امر ضروری در تمامی حوزه ها است و همه ارگان‌ها و نهادها در این خصوص باید احساس مسئولیت داشته باشند.

وی با اشاره به اهمیت اسناد به عنوان میراث مکتوب در شناخته‌شدن نسل امروز در آینده به خصوص در بررسی عملکرد ما در حوزه کودک و نوجوان، گفت: در آینده، اقدامات ما مورد قضاوت قرار خواهد گرفت و لازم است فعالیت های فرهنگی، اجتماعی، هنری و حتی سیاسی ما در پرورش کودکان و نوجوانان با حفظ اسناد در حافظه تاریخی و مراکز اسنادی ثبت و نگهداری شود.

وی افزود: چالش‌هایی مانند تاثیر بد فضای مجازی و بلوغ‌های زودرس و ناهنجاری‌های اجتماعی و مسائل اخلاقی که رخ داده عموما به این دلیل است که فضای دیجیتال کودکان مدیریت و کنترل نشده است و لازم است الگوهای مناسب بوسیله کتاب به کودکان و نوجوانان معرفی شوند.

معصومه ابراهیمی هژیر مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان با بهره مندی از کتابخانه های ثابت، سیار و پستی، شرایط دسترسی آسان کودکان و نوجوانان به محصولات فرهنگی و منابع کتابی و غیر کتابی را فراهم کرده و حتی با ارسال و دریافت رایگان کتاب به روستاهای محروم زمینه مطالعه را برای کودکان علاقمند فراهم کرده است.

وی با تقدیر از اقدامات کتابخانه ملی ایران و خدمات قابل توجه کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان ایران، ابراز امیدواری کرد با معرفی هر چه بیشتر این وبگاه، کودکان بیشتری به خانواده بزرگ کتاب و کتابخوانی بپیوندند.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com