رئیس‌جمهـوری از مـادستان همدان پیام
 
 
سه شنبه - 7 بهمن 1399 - شماره 3960
 
امروز : چهارشنبه ، 8 بهمن 1399

Today : Tue, January 26, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
36مین حضور مرکز چاپ و بسته بندی همدان_صنایع غذایی ماشین آلات و وابسته شیراز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  115059 تاریخ انتشار:  1399-10-22 - 09:32 تعداد بازدید:  138
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در بین گزینه‌های احتمالی مطرح شده برای انتخابات 1400 حاجی بابایی و همتی بسیار تکرار می‌شوند
رئیس‌جمهـوری از مـادستان

نویسنده : محمد ترابی

داخلی


 انتخابات ریاست جمهوری سال آینده که توجهات را از چندین ماه پیش به خود جلب کرده، نسبت به انتخابات ادوار گذشته با چالش‌های بیشتری روبه‌رو است. از همین رو می‌توان گفت که تشخیص نامزد‌های احتمالی رقابت 28 خرداد ماه 1400 سخت‌تر از گذشته شده است.
بی اعتنایی برخی از گزینه‌ها به جایگاه ریاست‌جمهوری به علت شرایط فعلی کشور که کار را برای دولت آینده سخت خواهد کرد، تعمیم رد صلاحیت‌های دامنه دار شورای نگهبان در انتخابات اسفند 98 به انتخابات پیش‌رو، تلاش مجلس برای تصویب طرح اصلاح قانون انتخابات که به گفته برخی تصویب این طرح مانع از حضور بسیاری از گزینه‌ها برای حضور در رقابت انتخاباتی خواهد شد و  موارد دیگر همچون شیوع کرونا و احتمال مشارکت پایین مردمی در انتخابات، همه از دلایلی هستند که پیش‌بینی اینکه چه کسانی نامزد خواهند شد و چه کسانی می‌توانند در رقابت حضور پیدا کنند را دشوار کرده است.
با این حال طی چند ماه گذشته مطبوعات و خبرگزاری‌ها، انتخابات را تحلیل کرده و نامزد‌های احتمالی سال آینده را با اما و اگر پیش بینی کرده‌اند. در این میان می‌توان گفت که حدود 35 نفر از این افراد به اتفاق، مورد پیش‌بینی چندین رسانه‌ قرار گرفته که بیش از سایر گزینه‌ها حضورشان برای انتخابات سال آینده محتمل است.
البته گفتنی است که حضور افراد دیگر و حضور نیافتن و یا رد صلاحیت شدن کاندیداهای احتمالی مذکور برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده محتمل است.
در ادامه به بررسی گزینه‌ها و تحلیل آن می‌پردازیم:


صف طولانی اصولگرایان
 با توجه به انتخابات اسفند ماه سال گذشته و رد صلاحیت‌ دامنه دار از کاندیدا‌های احزاب اصلاح‌طلب، ارائه ندادن لیست از سوی برخی از این احزاب و ورود اصولگرایان نو چهره به عرصه رقابت انتخاباتی، می‌توان نتیجه گرفت که در انتخابات سال آینده نیز تعداد اصولگرایان حاضر در انتخابات بیشتر از اصلاح طلبان باشد.
از سوی دیگر با توجه به انتخابات 92 که کاندیدا‌های اصولگرا برخلاف اصلاح طلبان نتوانستند با یکدیگر ائتلاف کرده و به نفع یک نفر کناره‌گیری کنند، می‌توان گفت که با توجه به برخی از اختلافات موجود در اصولگرایان تکرار این مسئله خیلی دور از ذهن نخواهند بود.
از این رو شاهد هستیم که در میان گزینه‌های احتمالی کاندیدا‌های 1400 اسامی اصولگرایان بیشتری نسبت به اصلاح‌طلبان بر سر زبان‌ها بوده است.


احتمال حضور 5 رئیس قوه
 دو رقیب اصلی انتخاباتی حجت‌السلام و المسلمین حسن روحانی در انتخابات 92 و 96 در حال حاضر روسای دو قوه دیگر در کشورمان هستند. محمدباقر قالیباف که همگان از علاقه وی به صندلی ریاست در پاستور آگاه هستند، در سال 92 رقیب اصلی روحانی بود. در سال 96 نیز به اعتقاد تعدادی از کارشناسان رقابت اصلی میان او و رئیس دولت یازدهم بود و از این رو اگر آیت‌ا... ابراهیم رئیسی به نفع وی کناره‌گیری می‌کرد، اصولگرایان می‌توانستند پیروز انتخابات باشند.  
با این حال همانطور که گفته شد در انتخابات دوره گذشته با کناره‌گیری قالیباف رئیسی در رقابت با روحانی قرار گرفت. از این رو حضور قالیباف به عنوان رئیس قوه مقننه و رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه در انتخابات 1400 در نبود رقیب پیروز خود، محتمل خواهد بود.
از سوی دیگر محمود احمدی نژاد رئیس دولت نهم و دهم و همچنین علی لاریجانی رئیس مجلس هشتم، نهم و دهم، از دیگر گزینه‌های احتمالی حضور در انتخابات هستند. احمدی‌نژاد خواهان شرکت در انتخابات 96 بود و این مسئله در مورد انتخابات سال آینده نیز می‌تواند صدق کند.
از سوی دیگر گمانه‌زنی‌های حضور لاریجانی در رقابت انتخابات 1400 نیز از زمان شرکت نکردن وی برای ثبت نام کاندیدا‌های مجلس یازدهم شروع شده و در هفته جاری نیز اخباری مبنی بر رفت‌آمد افراد دولت روحانی به منظور حمایت از لاریجانی در انتخابات آتی به گوش می‌رسد.
البته در این میان برخی نام حجت‌الاسلام و المسلین علی‌اکبر ناطق نوری رئیس مجلس چهارم و پنجم را نیز به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی حضور در انتخابات 1400 برزبان می‌آورند.
با این حال نسبت به اظهارات اخیر رئیسی و ناطق نوری احتمال حضورشان در رقابت انتخاباتی کمتر از دیگران است. البته گفتنی است که تایید صلاحیت احمدی‌نژاد به دست شورای نگهبان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.


توجه بیش‌از پیش نظامی‌ها به انتخابات 1400
  حضور نظامی‌ها در رقابت انتخابات ریاست جمهوری معقوله‌ای است که در ماه‌های اخیر مورد مناقشه و بحث در میان احزاب و اصحاب رسانه قرار گرفته است. برخی از افراد در تایید مخالفت خود با حضور نظامی‌ها سخنان امام خمینی (ره) را در این خصوص مطرح کرده و از سوی دیگر موافقان این مسئله شرکت نظامیان در انتخابات دیگر کشور‌ها، از جلمه کشور‌های غربی را مثال می‌زنند.
فارق از این مباحث می‌توان گفت که در انتخابات سال آینده می‌بایست منتظر حضور 4 یا 5 نظامی باشیم.
محسن رضایی عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، حسین دهقان وزیر سابق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رستم قاسمی وزیر اسبق نفت و فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیا و سعید محمد فرمانده فعلی قرارگاه خاتم الانبیاء، نظامی‌هایی هستند که حضورشان در رقابت انتخاباتی سال آینده محتمل تر از دیگران بوده است.
البته این مسئله گفتنی است که برخی از افراد همچون قالیباف نیز هستند که سابقه چندین سال فعالیت در نیروهای مسلح را داشته باشند. 


پُل اصولگرایان از بهارستان به پاستور
 حضور نمایندگان مجلس در انتخابات ریاست جمهوری در طول انقلاب و در سایر کشور‌ها امری طبیعی به حساب آمده است. از این رو شرکت نمایندگان مجلس یازدهم در انتخابات 1400 بسیار محتمل است. در این میان افرادی همچنون قالیباف و حاجی بابایی که دو رقیب اصلی برای نشست بر صندلی ریاست مجلس بودند، از شانس بیشتری در انتخابات سال آینده برخوردار خواهند بود و از این رو حضور آن‌ها محتمل تر از دیگران است.
با این حال سید مصطفی میرسلیم، سید امیرحسین قاضی‌زاده، علیرضا زاکانی و علی نیکزاد دیگر نمایندگانی هستند که با توجه به سوابق و مناسب فعلی‌شان از شانس رقابت در انتخابات بی‌بهره نیستند.
در صورت کاندیداتوری این تعداد افراد از مجلس یازدهم که احتمال آن نیز می‌رود، می‌توان گفت که حضور پرتعدادی از نمایندگان مجلس در انتخابات ریاست جمهوری را شاهد خواهیم بود.


کابینه دولت دوازدهم
 می‌توان گفت چند گزینه‌ی اصلی اصلاح‌طلبان در انتخابات 28 خرداد سال آتی، از بدنه دولت فعلی خواهد بود. محمدجواد ظریف وزیرامور خارجه در صورت کاندیدا شدن در انتخابات از شانس خوبی در میان اصلاح‌طلبان برخودار خواهد بود. از سوی دیگر مورد استقبال قرار گرفتن اسحاق جهانگیری در انتخابات سال 96 که در آخر به نفع روحانی کناره‌گیری کرد، نیز احتمال حضور وی را در رقابت انتخاباتی پر رنگ‌تر کرده است.
البته در این میان رضا اردکانینان وزیر نیرو و محمد‌جواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نسبت به گمانه‌زنی‌ها می‌توانند دیگر گزینه‌های احتمالی انتخابات سال آینده باشند که از بدنه دولت فعلی پا به عرصه رقابت خواهند گذاشت.


رئیس جمهور جوان یا پیر
 فارق از این مسئله که تا چه اندازه سن رئیس‌جمهور بر عملکرد وی می‌تواند تاثیرگذار باشد، معقوله سن در انتخابات سال آینده به واسطه طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس یازدهم مورده توجه قرار گرفته است.
البته این مسئله نیز در میان نمایندگان مجلس یازدهم نیز مورد اختلاف بوده است. در مقطعی صحبت از حدالقل سن 45 سال برای کاندیدا‌های ریاست جمهوری مطرح شد. با این حال حدالقل داشتن 40 سال برای کاندیدا‌ها ریاست جمهوری توسط نمایندگان به تصویب رسید و در این میان با پیشنهاد محمدرضا صباغیان نماینده مهریز مبنی بر کاهش سن کاندیدا‌ها به 35  مخالفت کردند.
در این باره کیومرث سرمدی نماینده اسدآباد در مخالفت با این پیشنهاد با بیان اینکه اوایل انقلاب به دلیل اینکه احتمال وابستگی افراد مسن به نظام قبل از انقلاب وجود داشت، مجبور بودیم از جوانان استفاده کنیم، اظهار داشت: در شرایط حاضر سن ۴۰سال در طرح  شرایط داوطلب ریاست جمهوری سن جوان و قابل قبولی است.  
از این رو اگر کاندیدا‌ی میان 40 تا 50 ساله را برای حضور در پاستور جوان ارزیابی کنیم، برای انتخابات سال آینده به گزینه‌های احتمالی همچون سورنا ستاری، سید حسن خمینی، مهرداد بذرپاش و آذری جهرمی خواهیم رسید.

سهم استان همدان در انتخابات 1400
 از هر دو طیف یک گزینه‌ی خوب از استان همدان برای حضور در انتخابات خرداد ماه سال آینده وجود دارد.
حاجی بابایی نماینده اصولگرای همدان و فامنین در مجالس پنجم، ششم، هفتم، هشتم، دهم و یازدهم شورای اسلامی است که در زمان دولت احمدی‌نژاد نیز به عنوان وزیر آموزش و پرورش انتخاب شده بود. وی در حال حاضر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس است که در انتخابات ریاست مجلس شورای اسلامی اصلی‌ترین ‌رقیب قالیباف به حساب می‌آمد.
از سوی دیگر عبدالناصر همتی بانکدار، سیاستمدار اصلاح طلب و مدیر ارشد اجرایی کشور از جمله ۱۲ سال ریاست بیمه مرکزی، یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی ریاست جمهوری سال آینده است که اصالتی همدانی دارد. همتی متولد 1337 در شهرستان کبودرآهنگ بوده که در حال حاضر به عنوان رئیس بانک مرکزی فعالیت می‌کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com