1398-01-231398-02-02bool(false) جنون نزاع همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85041 تاریخ انتشار:  1397-06-21 - 06:00 تعداد بازدید:  108
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

چرا رفتار مردم خصومت آميز است؟
جنون نزاع

اجتماعی


همین چند هفته پیش بود که خبر درگیری 2 طایفه در یکی از مناطق همدان در صدر اخبار قرار گرفت و تیتر یک صفحه حوادث شد؛ درگیری که پس از مراسم عروسی رخ داد و یکی از طرف‌های درگیر با استفاده از سلاح گرم، منجر به مصدومیت چند تن و مرگ یکی دیگر شد.
جوانانی از دوطایفه در مراسم عروسی و شادی دوست و فامیل‌شان حضور یافتند و طبق یک سنت با ورود داماد، میهمانان به عنوان شاباش به آنها پول دادند، اما پول‌هایی که به عنوان شاباش بر سر داماد پخش می‌شد نمی‌دانستند که می‌توانند انگیزه‌ای برای یک درگیری خونین بین 2 طایفه در یک روستا شود.
جوانان یکی از طوایف به علت پرداخت شاباش بیشتر و گویا نگاه طعنه‌آمیز به دیگر میهمانان هیزم این درگیری را فراهم کرد.
چند روز پس از پایان مراسم عروسی، افرادی که احساس می‌کردند، پرداخت شاباش بالا از سوی جوانان طایفه مقابل با هدف سرافکندی این طایفه صورت پذیرفت سلاح به دست گرفته و به سمت این افراد تیراندازی کردند.
واکاوی علل بروز این درگیری خونین، حاکی از کاهش آستانه تحمل افراد به عنوان مولفه‌ای به نظر کم‌اهمیت است که در این مورد موجب مرگ یک تن و مجروحیت چند تن از جوانان و در ادامه زندانی شدن شماری دیگر از طرف‌های درگیر شد.
 قمه کشی برای نور چراغ
نمونه دیگری از این نوع نزاع که منعکس شده‌بود، مربوط به قمه‌کشی نوجوان 19 ساله و مجروح کردن 2 تن به بهانه روشن کردن نور چراغ وسیله نقلیه است.
در این حادثه جوانی که خودروی خود را در حاشیه بلوار شهر همدان پارک کرده بود اقدام به روشن کردن وسیله نقلیه می‌کند که همزمان با روشن کردن وسیله نقلیه چراغ جلو این خودرو نیز روشن شده و نور آن به چشم چند جوانی که در حاشیه بلوار نشسته بودند، می‌افتد.
یکی از افرادی که در حاشیه بلوار نشسته بود به بهانه افتادن نور چراغ به چشم او با قمه به سمت راننده حمله‌ور شده و قمه را به سینه او می‌زند و برادر راننده پس از دیدن این صحنه به سمت فرد ضارب حمله‌ور می‌شود و ضارب پا به فرار می‌گذارد.
برادر خشمگین، فرد ضارب را دنبال کرده و با وی گلاویز می شود و هنگامی که فرد ضارب در تنگنا قرار می گیرد با استفاده از قمه به زیر گردن برادر راننده ضربه وارد می کند و ... .
 نزاع دومین عامل مرگ
به گزارش ایرنا، به گفته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نزاع پس از سوانح رانندگی دومین عامل مرگ و میر ناشی از حوادث در کشور است.
سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی افزود: عامل بالا بودن آمار مرگ و میر ناشی از نزاع، فرهنگی است و بی‌توجهی‌های زیادی در این حوزه شده‌است.
وی تاکید کرد: فرهنگ‌سازی تنها برگزاری مراسم عزاداری نیست بلکه باید پیام اصلی سیدشهدا(ع) را که دروغ نگفتن، ریا و ظلم نکردن، داشتن رابطه صحیح با دیگران و رعایت حقوق مردم است را آموزش دهیم به این ترتیب از میزان حوادث و نزاع ها نیز کم می‌شود.
قاضی‌زاده هاشمی گفت: وزارت بهداشت و اورژانس کشور وظیفه دارند با سرعت بخشیدن به نجات مصدومان و بیماران و افزایش تخت‌های بیمارستانی از میزان مرگ و میر و نقص عضو کم کنند اما تا کجا می‌توان با توسعه فیزیکی جلو رفت و جایگاه پیشگیری و آموزش همگانی برای کاهش حوادث کجاست.
وی ادامه داد: راه اساسی پیشگیری از حوادث فرهنگ‌سازی و تربیت فرزندان و آموزش به مردم برای مراعات حقوق یکدیگر و پرهیز از تحصیل مال حرام است تا جامعه‌ای سالم داشته‌باشیم.
 قبح نزاع شکسته است
استاد جامعه‌شناسی و استادیار دانشگاه‌های همدان معتقد است که آموزش اولین و مهمترین اصل برای جلوگیری از کاهش آستانه تحمل و درگیری فیزیکی است.
به گفته صفی‌ا...صفایی، هنوز یاد نگرفته‌ایم یا به ما یاد نداده‌اند که در برابر مشکلات، پرخاشگری و سر و صدای دیگران آرام و باد متانت پاسخ دهیم.
وی توضیح داد: فرهنگ غلط جواب «های‌هوی است» در بدنه جامعه رسوخ کرده‌است در حالی‌که باید با رویکرد آموزشی این موضوع را رفع کرد.
رئیس‌دانشگاه‌پیام نور مرکز همدان مشکلات اقتصادی را از دیگر عوامل بروز بداخلاقی در جامعه دانست و بیان کرد: عوامل دیگری همچون ناامیدی نسبت به آینده، نبود شادابی و سرزندگی، افراد نگران و مضطرب را مستعد درگیری با اندک تحریکی می‌کند.
صفایی بیان کرد: برای کاهش نزاع و درگیری باید از توان رسانه‌ها نیز بهره گرفت؛ یعنی رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی عمل نامبارک برخورد فیزیکی را محکوم و تقبیح کنند.
رئیس دانشگاه پیام نور مرکز همدان ادامه داد: در این صورت افراد تصور نمی‌کنند که در صورت ضرب و شتم و نزاع، آنها پیروز میدان هستند.
وی گفت: وجود پرخاشگری و برخورد فیزیکی در کانون خانواده، کوچه و خیابان، مدارس و مراکز عمومی نیز در شکسته شدن قبح این عمل ناصحیح تاثیر دارد.
این استاد جامعه‌شناسی اضافه کرد: باید با ساخت انیمیشن‌های مرتبط و تبلیغات، به افراد جامعه به‌ویژه کودکان یاد دهیم برای کوچک‌ترین رفتار ناخوشایندی درصدد برخورد فیزیکی نباشند همچنین به جامعه آموزش دهیم برخورد فیزیکی راه مناسبی برای احقاق حق نیست.
 ضرورت برخورد قدرتمندانه دستگاه قضایی
صفایی تاکید کرد: البته مراجع قانونی نیز برای کاهش این ناهنجاری اجتماعی باید قدرتمند برخورد کنند تا افراد به این نتیجه برسند که قانون حق آنها را گرفته و قانون به مطالبه آنها رسیدگی می‌کند.
وی بیان کرد: بنابراین در این صورت ضرورتی ندارد فرد برای گرفتن حق، خودسرانه عمل کند چرا که تسلط فرهنگ غلط «خودم حقم را می‌گیرم» باعث افزایش تنش می‌شود.
رئیس دانشگاه پیام نور مرکز همدان گفت: بعد از آموزش، برخورد قاطعانه قوه‌قضاییه بسیار موثر است تا افراد بدانند در صورت ارتکاب تخلف عقوبت سختی در انتظارشان است.
صفایی با عنوان اینکه قوانین و مقررات باید بازدارنده باشد، اظهار داشت: واسطه‌گری افراد ریش‌سفید بین دوطرف دعوا برای جلب رضایت شاکی نیز با وجود اینکه سنتی حسنه تلقی می‌شود، برخی مواقع نتیجه منفی در بردارد.
وی ادامه داد: افرادی که برخورد فیزیکی خود را جزئی تلقی می‌کنند، در صورت شاکی شدن فرد مضروب، ریش‌سفیدان، آشنایان و روحانیان را مامور می‌کنند تا با وساطت رضایت طرف مقابل را جلب کنند و در مواردی ادامه این روند مطلوب نیست.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com