خرید تضمینی گندم از مرز ۵۰هزار تن گذشت همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 30 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138713 تاریخ انتشار:  1403-04-20 - 12:24 تعداد بازدید:  82
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرکل غله‌و خدمات بازرگانی استان:
خرید تضمینی گندم از مرز ۵۰هزار تن گذشت

اقتصادی

 

 از 7 تیرماه تا 17همین‌ماه ۵۵هزار ۲۱۹تن گندم مازاد به ارزش ۹۷۳میلیارد تومان توسط دهقانان و گندمکاران تحویل مراکز خرید تضمینی سطح استان داده
شده است.

مدیرکل غله‌و خدمات بازرگانی استان همدان با اشاره به آغاز فعالیت مراکز خرید تضمینی گندم سطح استان همدان از یکم تیرماه، گفت: برای خرید تضمینی گندم امسال کشاورزان ۵۵مرکز خرید تضمینی گندم با ظرفیت بیش از ۸۰۰هزار تن در سطح استان همدان فعالیت دارند که از این تعداد ۴۱مرکز خرید استاندارد متعلق به مباشرین تعاون روستایی و مابقی مراکز  دولتی و مراکز مربوط به بخش خصوصی و کارخانجات آرد هستند.

سیدحسین خوانساری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه خرید تضمینی گندم در سطح استان از مرز ۵۰هزار تن فراتر رفت، افزود: از ۵۵هزار و ۲۱۹تُن گندم مازاد خرید تضمینی سطح استان، مقدار خرید گندم به تفکیک توسط مراکز دولتی ۱۵۷۰تن، خرید گندم توسط سیلوهای بخش خصوصی ۳۶هزار و ۹۸۰تن، توسط مباشر(تعاونی‌های روستایی) ۱۶هزار و ۸۴تن و توسط کارخانجات آرد ۵۸۴تن بوده است.

خوانساری با بیان اینکه شهرستان اسدآباد با تحویل ۱۸هزار ۶۹تن گندم بیشترین و شهرستان بهار  با ۸۲تن گندم کمترین و پایین‌ترین گندم تحویلی به مراکز خرید تضمینی گندم را تا ۱۷تیرماه داشته است، تصریح کرد: در 7تیرماه تا ۱۷تیرماه علاوه بر شهرستان‌های اسدآباد و بهار شهرستان‌های همدان یک‌هزارو۹۲۷تن، ملایر۳هزار و۲۱۱تن، نهاوند ۱۴هزار ۲۸۳تن، تویسرکان ۲هزار و ۵۱۶تن، کبودراهنگ ۲۸۷تن،  فامنین ۳هزارو۶۱۷تن، رزن ۸هزار و۵۸۵تن، درگزین ۲هزار و ۶۴۲تن به تفکیک دارای تحویل گندم مازاد توسط کشاورزان به مراکز خرید تضمینی گندم بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون از این میزان گندم تحویلی به مراکز خرید تضمینی گندم سطح استان همدان، مراکز بخش خصوصی با ۶۷درصد خرید، بیشترین میزان خرید گندم تضمینی را به نسبت سایر مراکز  از جمله مراکز دولتی‌، کارخانجات آرد و تعاون روستایی داشته‎اند.

مدیرکل غله‌و خدمات بازرگانی استان همدان با اشاره به اینکه سال گذشته مراکز خرید تضمینی سطح استان همدان ۴۱۰هزار و ۸۲۲تن گندم مازاد از کشاورزان گندمکار استان خریداری کردند، گفت: مقدار خرید تضمینی گندم سطح استان در ۱۷تیرماه سال گذشته ۴۱هزار و ۵۹۱تن بوده است.

خوانساری از پیش‌بینی خرید تضمینی بیش از ۶۰۰هزار تن گندم از کشاورزان و دهقانان این استان در سال‌جاری خبر داد و یادآور شد: مراکز خرید تضمینی گندم تا شهریور ماه در استان همدان فعال بوده و در حال خریداری گندم تولید شده
کشاورزان هستند.

وی تصریح کرد: تاکنون توسط مراکز خرید تضمینی گندم سطح کشور تا ۱۷تیرماه افزون بر 6میلیون و ۵۶۲هزار و ۴۳۲تن گندم از کشاورزان و گندمکاران  خریداری شده که از این میزان گندم خریداری شده حدود ۹درصد آن به تعداد ۷هزارو۹۳۴محموله توسط مراکز خرید ‌استان همدان انجام گرفته است.

خوانساری با بیان اینکه براساس مصوبات کارگروه قیمت‎گذاری محصولات کشاورزی نرخ خرید تضمینی گندم معمولی با 4درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید ۱۷هزار ۵۰۰تومان تعیین شده است، اظهار کرد: کشاورزانی که در طرح کشت قراردادی گندم ثبت‌نام کرده‌اند مبلغ ۱۵۰تومان بابت هر کیلوگرم گندم تحویلی به مراکز تحت عنوان کمک هزینه کرایه حمل دریافت خواهندکرد.

وی افزود: در سال‌جاری نیز بانک عامل برای پرداخت مطالبات کشاورزان، بانک‌ کشاورزی بوده که در این رابطه گندمکاران قبل از تحویل محصول به مراکز باید در این بانک افتتاح حساب داشته باشند.

سطح زیرکشت گندم استان همدان  افزون بر ۴۳۰هزار هکتار شامل ۳۵۰هزار هکتار گندم دیم  و ۸۰هزار هکتار گندم آبی بوده که از این میزان سطح زیرکشت گندم استان تولید بیش از ۷۰۰تن گندم و  ۶۰۰هزار تن خرید تضمینی آن پیش‌بینی می‌شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com