اعمال طرح ترافیک و تعیین جامعه هدف در ارم ضروری است همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 1 خرداد 1398 - شماره 3479
 
امروز : پنجشنبه ، 2 خرداد 1398

Today : Thu, May 23, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84411 تاریخ انتشار:  1397-03-10 - 05:45 تعداد بازدید:  384
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کارشناس معماری و شهرسازی می گوید :
اعمال طرح ترافیک و تعیین جامعه هدف در ارم ضروری است

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری

برخی از همدانی ها تصور میکنند که قرار است بلوار ارم پیاده راه شود این را می توان از گفت و شنودهای همشهریان در سطح شهر استنباد کرد ، اما اصل ماجرا و طرح چیز دیگری است . موضوع از این قرار است که در این طرح قرار است حاشیه دو باند بلوارارم یا  آخر آسفالت همداني‌ها پياده‌راه ‌شود و خیابان و تردد خودرو به قوت خود باقی خواهد بود ،  اين خبري است كه به دلیل انعکاس نادرست محتوی  در روزهاي اخير برای جامعه محلي سوالات متعددي را ایجاد کرده است .  طرح پیاده‌راه‌سازی در همدان از 10 سال قبل در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شده است،
پروژه پیاده‌راه سازی در خیابان  بوعلی ، میدان مرکزی شهر و اکباتان  به عنوان  پیاده‌راه‌های تفریحی- تجاری  و شهرداری سال گذ شته به اجرا درآمد و حالا خبرها حاکی از آن است که  یک پیاده‌راه تفریحی توریستی و محیط زیستی در حاشیه  بلوار ارم همدان ایجاد می شود . بنا بر  تصمیم گیری های ابتدایی مقرر شده است  این پیاده‌راه از بلوار ارم تا بلوار دره مرادبیگ همدان طراحی شود حال باید منتظر ماند تا خروجی کار رخ نمایان کند .
 تقاضاي سفربه ارم را افزايش ندهيم
در این زمینه  محمدرضا عراقچيان کارشناس معماری و شهرسازی در گفتگوی اختصاصی با همدان پیام  عنوان کرد: اصل قضيه که قرار است بلوار ارم همدان ساماندهي شود اتفاق خوبي است چرا که اين ساماندهي امري ضروري و واجب بود و حتي بايد از شهرداري که همت کرد تا اين طرح را اجرايي کند تشکر کرد.
اما در اين راستا که چه کارهايي بايد در دست برنامه‌ريزي و اجرا قرار بگيرد تأمل کارشناسانه‌اي لازم است در حال حاضر شاهد اين هستيم که تقاضاي سفر بسياري به بلوار ارم در شهر همدان در کل سال وجود دارد با برنامه‌ريزي‌هاي پيش‌رو بايد تلاش کنيم اين تقاضاي سفر را افزايش ندهيم بلکه به ساماندهي و کاهش تقاضاي سفر در اين منطقه از شهر متوسل شويم.
وی همچنین تاکید کرد : در راستاي افزايش سفر اجراي هر برنامه‌اي مطلوب و لازم نيست چرا که اين منطقه از شهر داراي يک بار ترافيکي بالايي است که در صورت اعمال طرح‌هاي اضافه افزايش پيدا کرده و حوادث پيش رو را موجب مي‌شود در زمينه خدمات رساني هر فعاليتي که اعمال شود قابل تحسين است اگر بخواهد بار ترافيکي را افزايش دهد اين خدمات جديد بايد در قالب بررسي کارشناسانه‌ قرار گيرد.
نکته ديگر اين است که به نظر مي‌آيد لازم است قبل از اينکه در بخش ساماندهي و بهسازي بلوار تصميماتي گرفته شود بايد مشکل ترافيکي منطقه در کميسيون ترافيک و حمل‌‌ونقل به صورت مفصل طرح موضوع و راهکارهاي اجرايي ارائه شود.
عراقچیان گفت : بررسي وضع موجود ترافيک در بلوار ارم به صورت علمي و ارائه راهکارهاي اجرايي مي‌تواند به توزيع شدن سفر در سطح شهر و امکان تفريحي ديگر موجب شود.
 طرح‌ها متنوع و تکثر زيادي اعمال شده است
پس از آنکه تصاوير مربوط به طرح اجراي پياده‌راه در بلوار ارم را مشاهده کردم به نظرم رسيد تصميمات نهايي همچنان در اين زمينه گرفته نشده است و هنوز جاي جانمايي چند خط رفت و برگشت در اين بلوار خالي است. و لازم است اين مسيرها در نظر گرفته شود. در کنار معبر خدماتي که مي‌خواهد به اين خيابان اضافه شود به نظر مي‌رسد طرح‌ها متنوع و تکثر زيادي اعمال شده است.
این دکتری معماری و شهرسازی تصریح کرد : از نگاه ديگر لازم است مطالعات کارشناسانه‌اي در زمينه انتخاب جامعه هدف براي بلوار ارم به انجام برسد. آيا بلوار ارم قرار است پاسخگوي نياز جامعه هدف گردشگران باشد؟ آيا قرار است براي قشر جوان و نوجوان ارائه خدمات دهد يا قرار است پاسخگوي نياز يک جامعه با  تنوع خواسته‌هاي متعدد باشد؟ تا زماني که جامعه هدف در اين بلوار مشخص نباشد، با حجم نامشخصي از خدمات ارائه شده روبه‌رو خواهيم بود. در کل بايد گفت در صورتي که بخواهيم شاهد خروجي اجراي يک طرح موفق با پياده‌راه کردن بخشي از بلوار ارم باشيم، لازم است در درجه اول مطالعات علمي ترافيک در اين منطقه انجام شود و در درجه دوم خدمات در نظر گرفته شده براي اين قسمت از بلوار طبقه‌بندي شود و در قدم بعد جامعه هدف تعريف و کاربردهاي مورد نياز آن مشخص شود تا بتوانيم با يک منطقه متعادل در شهر روبه‌رو باشيم.
به هر ترتیب چند سالی است با توجه به افزایش استفاده از خودروهای شخصی در شهر همدان رفت وآمد مردم و معدود بودن فضای تفریحی در همدان این شهر با معضل ترافیک های متعدد رویرو شده است و مشکلات و چالش های گوناگونی برای مردم بوجود آورده است  که به هیمن سبب مجموعه مسئولان شهری را به این امر وا داشت تا با ارائه راهکارهای متفاوت به دنبال حل این معضل باشند ایجاد پیاده راه ها در شهر یکی از این راهکارهاست که اگر با برنامه ریزی و تببین خروجی مشخص اجرا نشود در آینده ایجاد مشکل خواهد  کرد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com