الهی تبار محور مباحث حاشیه ای همدان پیام
 
 
شنبه - 31 شهريور 1397 - شماره 3294
 
امروز : يكشنبه ، 1 مهر 1397

Today : Sat, September 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82591 تاریخ انتشار:  1396-07-18 - 05:45 تعداد بازدید:  163
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حاشیه های دولت دوازدهم با گمانه زنی ها آغاز شد؛
الهی تبار محور مباحث حاشیه ای

یادداشت

 آغاز به کار هر دولتی با حاشیه هایی درباره انتصابات همراه است که اگر زود از این مرحله عبور نکند، درگیر حواشی شده و فرصت خدمت و اجرای برنامه ها را از دست خواهد داد.
آنچه در سنوات و دولتهای گذشته در همدان معمولا رخ داده ، علاقه به این حواشی بخصوص در فصول سرد سال که کار کمتر است، بوده تا حداقل با این حواشی مردم سرکار باشند و سرگرم شوند!
معمولا حاشیه ها درباره انتصابات، بیشتر مربوط به نیروهایی می شود که شناخت از آنها بیشتر است و در اکثر مواقع نیز این موضوع به زیان نیروهای بومی تمام شده و نیروهای غیر بومی به دلیل نبود شناخت از آنها، از آسیب تخریب نیز در امان بوده اند .
با آنکه در سالهای اخیر سعی شده با طرح مباحثی چون کلانشهر و مهاجر پذیر بودن استان ، تاکید بر بومی بودن به عنوان یک شاخص در انتخاب مدیر، کمرنگ شود و مدیران غیر بومی راحتتر به استان بیایند اما هنوز این شاخص به عنوان یک نقطه ممیزه در عملکرد مدیران ارشد،خود نمایی می کند و با حساسیت خاصی از سوی افکار عمومی مطرح می شود.
به همین دلیل است که استاندار دولت تدبیر و امید در آغاز کار در استانداری تصمیم به استفاده از ۳ معاون بومی می گیرد و هر سه معاون خود را از فرزندان استان انتخاب می کند تا در کارنامه وی که مورد پسند دولت و وزارت کشور قرار گرفته، عملکرد این معاونان نیز مشهود باشد.
برغم این سابقه و علاقه ای که نیکبخت به استفاده از نیروهای بومی داشته و بروز داده است و حتی همچون رسم و عرف استانداران تیم یا فردی معتمد و مورد وثوق خود را هم به استان نیاورده، این روزها و پس از تمام شدن بحث تغییر استانداران و پذیرش ابقای وی از سو همگان، مباحثی در فضای مجازی مطرح می شود که برخلاف رفتاری است که تا کنون نیکبخت در چینش مدیران داشته و به همین دلیل این گمانه زنی ها با واکنش هایی از سوی فعالان سیاسی همراه شده است.
اینکه گمانه زنی ها و بحث درباره تغییر افراد در مدیریتها منجر به واکنش و صدور نامه، بیانیه ، شبنامه و حرکاتی از این دست شود، حاشیه ای است که دولت دوازدهم در آغاز به کار رسمی خود در استان و پس از ابقای استاندار با آن روبرو است.
آنچه در این زمینه قابل تأمل است ، محوریت معاون سیاسی و امنیتی استانداری در گمانه زنی ها و ایجاد حواشی درباه این اقدام احتمالی است.
در واقع این روزها اصل درخواستهای اصلاح طلبان از استاندار ممانعت از این تغییر است و این در شرایطی است که اصلاح طلبان و اعتدالیون استان تا کنون درباره انتصابات مدیریتی در استان
بیانیه ای صادر نکرده و بیشتر سعی در لابی های پشت پرده داشته اند.
اما این بار انتشار نامه ای خطاب به استاندار با امضای افراد
سرشناس اصلاح طلب  استان بخصوص حسین لقمانیان ، نشان دهنده علاقه اصلاح طلبان به علنی شدن درخواستهای خود از استاندار برای ابقای معاون سیاسی در سمت خود است.
این نامه از این جهت که اصلاح طلبان برای دفاع از اندک سرمایه های مدیریتی خود به میدان آمده اند، دارای پیام روشنی ست اما مشخص نیست که  چرا این حرکت با گمانه زنی ها درباره تغییر معاون سیاسی آغاز شده و  از حرکاتی اینگونه برای دیگر نیروها و افزایش سرمایه های مدیریتی اصلاح طلبان در استان خبری نبوده و امروز به لحاظ کادر سازی مديریتی، دست اصلاح طلبان بسیار خالی است.
فارغ از ایرادهای فراوانی که به اصلاح طلبان در حمایت نکردن از نیروهای خود وارد است که آخرین آن در انتخاب شهردار همدان رخ داد و با نبود حمایت ازگزینه‌هاي اصلاح طلب، شهرداری غیر بومی و با کارنامه ای معمولی  و عادی توسط شورایی با اکثریت امیدی انتخاب شد، این نامه آغاز خوبی برای توجه اصلاح طلبان به سرمایه های خود در استان است.
اما درباره تغییرات مدیریتی نمی توان تنها یک طرف قضیه را در نظر گرفت بلکه بحث همکاری است و ممکن است طرفی که برای همکاری در نظر گرفته شده است، اولویت دیگری داشته باشد.
در کنار این باید توجه داشت که ارزیابی های وزارت کشور از عملکرد معاونین و نظر وزیر کشور به عنوان کسی که حکم معاونین استاندار را امضا می کنند، در تدوام ماموریت آنها مهم است، با توجه به این موضوع به نظر می رسد بهتر بود که مخاطب نامه
اصلاح طلبان وزیر کشور باشد که گویا از سخنان استاندار اسبق اصلاح طلب همدان دلگیر است و از معاون سیاسی استاندار به عنوان فرد نزدیک به آن استاندار اسبق، انتظار بیشتری داشته است.
همچنین این نامه نشان داد که اصلاح طلبان برغم گلایه برخی از الهی تبار با عناوینی چون سازشکار و... در مجموع عملکرد وی به عنوان معاون استاندار را تایید می کنند و از این انتصاب نیکبخت با عملکردی که در هماهنگی با استاندار در ۴ سال گذشته داشته، راضی هستند.
یکی از اشتباهات تاکتیکی اصلاح طلبان در ارتباط با نیکبخت در این نکته است که آنها سهمی برای استاندار در عملکرد معاونین قائل نیستند در صورتی که سیستم مدیریتی نیکبخت هماهنگی کامل معاونین با وی را می طلبد و همه کارها در فضای هماهنگی و با نظر استاندار انجام می شود. این موضوع به سادگی از جلسات استاندار با حضور معاونین قابل درک است.
به هر حال همچنان که هیات دولت برای آغاز به کار دولت دوازدهم دچار تغییرات فراوان و البته نه مورد پسند اصلاح طلبان شد، در استان هم تغییرات مدیریتی طبیعی و البته ضروری است اما انتظار نمی رود که این تغییرات با حذف نیروهای توانمند و روی کار آمدن نیروهای خنثی همراه باشد.
الهی تبار امروز یک سرمایه انسانی ارزشمند در ابتدا برای استان و سپس برای اصلاح طلبان است که در این فرایند نمی توان نقش استاندار در ارتقا این سرمایه را نفی کرد چراکه الهی تبار همواره برای نیکبخت به عنوان یک مدیر، معاون و دوست قابل اتکا عمل کرده و در این سالها رابطه خوب و هماهنگ آنها تقویت شده است.
با این حال باید به نیکبخت به عنوان فردی که از سرمایه های انسانی استان به خوبی شناخت دارد و اولویت وی برای پستهای مدیریتی با نیروهای بومی است و اهل دورویی و بی وفایی با دوستان هم نیست ، اعتماد کرد و اجازه داد تحولات استان برای اجرای برنامه های دولت و استاندار به خوبی رقم بخورد و استان بیش از این درگیر حواشی انتصابات نبوده و فرصتها را از دست ندهد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com