سلب‌آسایش در پیـاده‌راه آرامش همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 12 تير 1399 - شماره 3791
 
امروز : جمعه ، 13 تير 1399

Today : Fri, July 3, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


نمایشگاه مبلمان و لوستر
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109735 تاریخ انتشار:  1399-04-09 - 09:33 تعداد بازدید:  54
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سلب‌آسایش در پیـاده‌راه آرامش

اجتماعی

 ارم، پیاده‌‌راهی که قرار است با صرف میلیاردها تومان بودجه با رویکرد رونق گردشگری مسیر آرامش را برای شهروندان همدانی ترسیم کند، به ماراتن جنون‌آمیز سرعت برای خودروها تبدیل شده است.
این روزها بلوار یا همان پیاده‌راه ارم چسبیده به دامنه‌های الوند و در مسیر بکر گردشگری منتهی به عباس‌آباد و گنج‌نامه همدان، تفرجگاه خیل گسترده جمعیت جوان این شهر به‌ویژه در فصل تابستان است.
مسیری 5/2 کیلومتری، دارای شیب و بدون پیچ و خم که زمینه عاشقان سرعت و حرکات نمایشی مخاطره‌آمیز را برای خودروهای نسل جوان مهیا ساخته است، جوانانی که این مسیر را با پیست اتومبیلرانی اشتباه گرفته و بارها شاهد گزارش‌های غم‌بار مبنی بر مرگ آنها هستیم.
کرکری بین جوانان برای کورس سرعت، نادیده گرفتن قوانین راهنمایی و رانندگی و سرعت غیرقابل کنترل در این بلوار اغلب با واژگونی خودرو، برخورد با درخت، جدول و تیر برق، انحراف از مسیر و مرگ و میر شده است.
مسیری که به‌عنوان هدف گردشگری مدنظر بوده و هست و هزینه میلیاردی صرف پیاده‌راه‌سازی آن شده است.
در افق طرح پیاده‌راه‌سازی ارم ده‌ها جاذبه و امکانات گردشگری ترسیم شده است، منتهی تا به اینجا نتوانسته به‌لحاظ کنترل خودروها و مباحث ایمنی در تردد موفق عمل کند.
همین مسأله منجر به این شده تا پیاده‌راه ارم که بر پایه ایجاد محیطی آرام و به‌دور از ویراژ خودروها درحال تغییر یافتن است، همچنان رویه گذشته را در مسیر تردد خودرویی داشته باشد. سرعت‌های سرسام‌آور خودروها و موتورسیکلت‌ها نه‌تنها به سلب آسایش شهروندان که گه‌گاهی برای پیاده‌روی در این مسیر تردد دارند، منجر شده است، بلکه انتهای مسیر در مواقعی با صحنه‌های دلخراش و پرحادثه همراه است.
زیرسازی مناسب و آسفالت ارم نیز زمینه‌سازی بهتری را برای شوق سرعت در بین جوانان به‌ویژه در لاین پرشیب به سمت میدان قائم فراهم ساخته است.
حرکات نمایشی موتورسیلکت‌ها، تردد موتورهای بالای ۲۵۰ سی‌سی با صداهای گوش‌خراش و حرکات مارپیچ خودروها از دیگر صحنه‌های ارم در جلب نگاه شهروندان است.
ارم برای ساکنان قدیمی همدان تداعی‌کننده خیل گسترده مردم برای پهن کردن سفره‌های دورهمی در کنار یکدیگر در منطقه قدیمی «آخر آسفالت» بود که امروزه به همنشینی جوانان با چاشنی قلیان، آتش و ویراژ تبدیل شده است.
درواقع تداوم این رویه مغایر با معیارهای تدوین‌شده برای تبدیل ارم به پیاده‌راه گردشگری و آرامش است و جوانان را به مسیری دیگر سوق می‌دهد.
مردم آرامش در ارم را فقط در ساعات اولیه صبح تا بعدازظهر می دانند و به هنگام غروب تا پاسی از شب صدها خودرو در این مسیر تردد کرده و مسیر را با آلودگی‌های صوتی و زیست‌محیطی بالا و پایین می‌کنند.
چاره‌اندیشی درباره مسائل ایمنی در ترافیک همچنان به دغدغه مردم و بلاتکلیفی از سوی مسئولان مرتبط مواجه شده است.
بدون تردید اگر قرار بر همین میزان تردد خودرویی در ارم است، باید علاوه بر نصب سرعت‌گیرهای متعدد و موانع، دوربین‌های کنترل سرعت نیز نصب شود.
به هرحال ارم برای در امان ماندن از جنون جوانی برخی راکبان و رانندگان و نیز حفظ ایمنی و سلامت مردم نیازمند عوامل کنترل و بازدارنده است.
مسیری که میعادگاه همیشگی نسل جوان بوده و در تمامی فصول سال به دورهمی آنها در کنار یکدیگر تبدیل شده است.
بنابراین می‌طلبد مسئولان هرچه سریعتر برای مهار سرعت و ارتقای سطح ایمنی در تردد خودروهای این مسیر چاره‌اندیشی کنند و اجازه ندهند ارم به قتل‌گاه عاشقان سرعت و سبقت‌های مارپیچ و پرمخاطره تبدیل شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com