یک تندیس ویژه در بخش شاعران استان اهداء خواهد شد همدان پیام
 
 
دوشنبه - 22 مهر 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 23 مهر 1398

Today : Tue, October 15, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  95486 تاریخ انتشار:  1398-04-06 - 09:15 تعداد بازدید:  264
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دبیر جایزه ادبی الوند:
یک تندیس ویژه در بخش شاعران استان اهداء خواهد شد

فرهنگی


 به دومین دورۀ جایزه ادبی الوند بخش استانی هم افزوده شده است و در این بخش یک تندیس ویژه به شاعر برگزیده اهداء خواهد شد.
دبیر جایزه ادبی الوند در این باره توضیح داد: از آنجایی که جایزه ادبی الوند در بخش ملی و سراسری دو تندیس اهدا می‌کرد در این دوره مقرر شد تندیس سومی هم به این جایزه اضافه شود.
حسن گوهرپور در گفتکگو با همدان پیام گفت: در دورۀ نخست یک تندیس به کتاب برگزیدۀ سال با عنوان کتاب سال شعر الوند اهداء می‌شد، یک تندیس از سوی انجمن علمی نقد ادبی به انتخاب انجمن از میان کتاب‌های رسیده به دبیرخانه جایزه اهداء می‌شد و امسال هم تندیس سوم به شاعر برگزیده استان اهداء خواهد شد.
این شاعر در توضیح اینکه آیا بخش‌های دیگری مثل داستان و ... به این جایزه افزدوه خواهد شد اظهار کرد: این جایزه فعلاً فقط در بخش کتاب شعر برگزیده خواهد داشت.
گوهرپوردر ادامه حضور میهمانان و برگزیدگان سراسری در همدان را یک فرصت گردشگری برای بخش فرهیخته جامعه عنوان و تاکید کرد: جایزه ادبی الوند هم یک رقابت است، هم همنشینی و هم‌اندیشی ادبی است به گونه‌ای که توأم با برگزاری این رویداد، شاعران، منتقدان و اهالی ادبیات از استان‌های دیگری، زمانی را در همدان بگذرانند، استانی که تاریخ و تمدن ایران زمین از آنجا قامت راست کرده است، از هگمتانه، شهر هفت‌دیوار و هفت‌رنگ مادها. از همانجایی که می‌گویند روزگار خوش تاریخ در آنجا رقم خورده است.
این عضو انجمن علمی نقد ادبی ایران یادآور شد: اما این‌ها همه تا اینجا ظاهر قضیه است؛ باطن جایزه اما؛ رویکرد دیگری دارد. نخستین رویکرد جایزه (بدون توجه به اولویت در بیان رویکردها) بیان یک نوع سلیقه در انتخاب کتاب شعر در سال است. طبیعی‌ست که تمام جوایز در ایران، حتی در حوزه‌های ادبیات و فرهنگ، بخشی از سلیقۀ داوران جایزه است، انتخاب داوران هم، سلیقۀ کسانی که استراتژی برای جایزه را تعریف کرده‌اند.
 همدان پایگاه اصلی جایزه ادبی الوند است
این شاعر درباره چگونگی شکل‌گیری جایزه ادامه داد: همانطور که در سراسر کشور جریاناتی به پا شد برای برگزاری همنشینی‌ها و هم‌اندیشی‌ها، ما هم در همدان تلاش کردیم بخشی از این جریان را راه‌اندازی کنیم.او ادامه داد: دومین رویکرد جایزه، همراهی بخشی از جامعه ادبی برای خواندن برخی کتاب‌های شعر است؛ و سومین رویکرد جایزه، ایجاد یک جریان فرهنگی موثر در استان همدان و کشور با همراهی شاعران و اهالی ادبیات استان.
شاعر «مجموعه کلید کوچک جهان» درباره تعلق این جایزه به نهاد یا جریانی هم افزود: الوند جایزه‌ای خصوصی‌ست، به این معنا که گردانندگان، با رعایت قوانین جاری کشور، دست به برگزاری یک جایزه می‌زنند، این جایزه، داورانش را بر پایۀ استراتژی اتاق فکر تعیین می‌کند، سپس این داوران بر اساس سلیقۀ استانداردی که دارند و بر آمده از سال‌ها تجربه است، آثار را بررسی می‌کنند. حالا خصوصی‌بودن جایزه اینجا معنی پیدا می‌کند که در مسیر تصمیمات اتاق فکر جایزه، انتخاب داوران، زمان و مکان برگزاری، حامیان احتمالی جایزه و ... هیچ نهاد حاکمیتی دخالت نمی‌کند. او یادآور شد: این روش، روشی برگزاری جایزه خصوصی‌ست، اما به هر حال در این کشور و هر کشور دیگری قوانینی برای فعالیت وجود دارد که بدیهی‌ست مورد رعایت تمام جوایز در ایران هم قرار می‌گیرد. در واقع اساساً جایزه‌ای در ایران برگزار نمی‌شود که مجوز نداشته باشد، جایزه‌، جشنواره، همایش، کارگاه، نشست، سخنرانی و... در ایران نمی‌توانید پیدا کنید که از نهادی که متولی آن کار است مجوز نداشته باشد.
 پایان تیرماه، آخرین زمان ارسال کتاب به جایزه ادبی الوند
گوهرپور درباره همراهی انجمن علمی نقد ادبی ایران با جایزه ادبی الوند هم گفت: انجمن علمی نقد ادبی ایران یک نهاد دانشگاهی‌ست که بسیاری از صاحبان قلم، اندیشه و نظر در آنجا حضور دارند، برای انجمن کار سهلی‌ست که در کنار هر جایزۀ ادبی دیگری قرار بگیرد و به آن جایزه اعتباربخشی کند، اما امروز این افتخار نصیب جایزه ادبی الوند شده که نهاد مستقل و تاثیرگذاری چون انجمن علمی نقد ادبی ایران در آن همراهی حضور داشته باشد، از این بابت هم صمیمانه از استاد گرانقدرم جناب دکتر ابراهیم خدایار رئیس انجمن تشکر و قدردانی می‌کنم.گوهرپور در ادامه گفت: انجمن علمی نقد ادبی ایران به صورت کاملاً مستقل در این جایزه حضور دارد و داوران و ... خود را هم تعیین می‌کند و سپس آثار رسیده را مورد بررسی و واکاوی قرار داده و رای نهایی داوران را به گروه برگزار کننده اعلام می‌کند.
 کمیتۀ استانی جایزه ادبی الوند
گوهرپور در پایان با اشاره به اعضای کمیتۀ استانی جایزه گفت: یک کمیته که از شاعران استان همدان، اساتید دانشگاه و از صاحبان نظر در این بخش هستند، داوران استانی را انتخاب و آثار را جهت داوری به هیأت داوران تقدیم خواهند کرد.
در پایان لازم به ذکر است که فراخوان جایزه ادبی الوند در بخش شعر پایان اردیبهشت ماه اعلام شد و کتاب‌هایی که در سال ۹۷ منتشر شده‌اند می‌توانند در این جایزه حضور پیدا کنند. زمان ارسال کتاب به جایزه تا پایان تیرماه ۹۸ است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com