سامانه "شهرداری الکترونیک"‌همدان راه‌اندازی شد همدان پیام
 
 
دوشنبه - 4 مهر 1401 - شماره 4417
 
امروز : سه شنبه ، 5 مهر 1401

Today : Mon, September 26, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  126758 تاریخ انتشار:  1401-06-31 - 17:48 تعداد بازدید:  65
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس سازمان فناوری اطلاعات وارتباطات شهرداری:
سامانه "شهرداری الکترونیک"‌همدان راه‌اندازی شد

اخبار

 
"سامانه شهرداری الکترونیک" از روز شنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۶/۱۲ در شهرداری همدان راه اندازی شد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری همدان گفت : پیشگیری از سلیقه‌گرایی ، شخص‌محوری و جلوگیری از اتلاف وقت شهروندان از ثمرات این سامانه میباشد که با ارائه خدمات بصورت غیرحضوری گام مهمی در راستای شفاف‌سازی و اجرای حداکثری قوانین و مقررات برداشته خواهد شد.
 جواد مختاری با اشاره به امکان اعلام هوشمند ضوابط ساخت و ساز بصورت غیرحضوری در این سامانه توضیح داد :متقاضیان می‌توانند ضوابط شهرسازی و پروانه ساختمان ملک خود را شامل تراکم ، کاربری ، سطح اشغال ، تعداد طبقات ، عوارض و ... را بر اساس لایه های اطلاعات مکانی و محاسبات سیستمی رؤیت و سپس درخواست پروانه ساختمانی را بصورت الکترونیکی و غیرحضوری ثبت نمایند.
وی به سایر مزایای این سامانه اشاره کرد و افزود : پاسخ دهی به استعلامات دفاتر اسناد رسمی ، بانک و ادارات خدمات رسان شامل اداره برق ، آب و گاز ، پرداخت عوارض نوسازی و کسب و پیشه ، تصدیق گواهی و اصالت سنجی اسناد و مدارک و ایجاد کارتابل شهروندی جهت خدمات اختصاصی به مالکین از دیگر خدماتی است که در این سامانه بصورت الکترونیکی و غیرحضوری ارائه خواهد شد.
مختاری در ادامه افزود : دریافت پروانه ساختمانی یکی از ملموس‌ترین رویارویی شهروندان با شهرداری‌ها به‌شمار می‌رود و اکنون تعریف ساختاری الکترونیک و هوشمند برای این موضوع از سوی شهرداری همدان ، گام بلندی در راستای تسهیل این فرایند است.
وی اضافه کرد : درحال حاضر مدیریت شهری تأکید جدی بر ارتقای سلامت اداری و شفاف‌سازی روند فعالیت بخش‌های مختلف شهرداری به نفع مردم دارد و راه اندازی "سامانه شهرداری الکترونیک " نیز با همین هدف از سوی مدیریت شهری همدان در حال انجام است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری همدان با تأکید بر ضرورت الکترونیکی شدن خدمات شهرداری در راستای ایجاد شهر هوشمند ، به عنوان یکی از راهکارهای نوین برای رفع مشکلات شهری افزود شهروندان محترم همدانی میتوانند با مراجعه به آدرس http://esup.hamedan.ir/ از خدمات عمومی و با ایجاد کارتابل شهروندی از خدمات اختصاصی این سامانه بهره مند گردند.

 خدمات برخط شهرداری برای شهروندان
شهروندسپاری رابط بین شهروند و شهرداری جهت تسهیل امور صدور انواع مجوزهای پروانه، پایان کار، عدم خلاف، و استعلامات می باشد.
وی با اشاره به اینکه شهروندان نیز بهره‌مندی از شفافیت به وجود آمده، دریافت خدمات به‌صورت برخط و کوتاه شدن فرایندها و سرعت کار مواجه بودند، افزود: در مناطق چهارگانه نیز امکان ثبت درخواست و دریافت پاسخ، الکترونیکی و کاهش مراجعات شهروندان، تجمیع بایگانی‌های مختلف و آرشیو الکترونیک، تشکیل سایت و جلوگیری از سردرگمی شهروندان، ایجاد زمینه دورکاری برای کارکنان و تسریع در فرایندها را شاهد بودیم.
مختاری سامانه شهرداری الکترونیک را در بخش اداره مدیریت درآمدهای عمومی مفید دانست و خاطرنشان کرد: خودکارسازی محاسبات عوارض درآمدی، گزارش‌های سیستمی و تسهیل در امر تصمیم‌سازی مدیریتی مفید ارزیابی کرد.
مدیر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری همدان ادامه داد: فاز نخست پروژه سیستم یکپارچه شهرداری الکترونیک همدان شامل خرید، نصب، بومی‌سازی آموزش و راه‌اندازی و استقرار زیر سیستم‌های ذیل طبق قرارداد منعقده با شرکت صفا رایانه ابلاغ شد که زیر سیستم‌ها به شرح زیر است.
وی با اشاره به اینکه در فازهای بعدی اجرای شهرداری الکترونیک برای سایر سامانه‌ها در دستور کار است افزود: این سامانه‌ها و مدیریت‌ها شامل سامانه ماده 77، سامانه املاک و مستغلات، سامانه سرادیدبان، شهرنما، سامانه پلیس ساختمان، سامانه‌های موبایلی ویژه مدیران و کاربران، فاز دوم سامانه شهروند سپاری، سامانه مصوبات کمیسیون ماده 5، مهندسین ناظر، نظارت و مدیریت تبلیغات شهری، مدیریت روسازی معابر و درنهایت دسته‌بندی خودکار اسناد الکترونیکی است.
مختاری سامانه جامع مالی شهرداری همدان را دارای زیرسیستم‌های حسابداری مالی، خزانه‌داری انبار، اموال و دارایی ثابت حقوق و دستمزد و پرسنلی، مدیریت منابع انسانی اعتبارات، توزین، فروش و تهیه صورت‌های مالی و یادداشت‌های همراه دانست.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری همدان اظهار کرد: وسعت و تنوع خدمات در شهرداری‌ها، گستردگی حوزه جغرافیایی شهرها و وجود ناوگان‌های خودروی متعدد ازجمله، جمع‌آوری پسماند، راه‌سازی و عمرانی و آتش‌نشانی از مهم‌ترین چالش‌های ارائه بهینه و کارآمد خدمات در حوزه مدیریت شهری هستند، به‌منظور رفع این چالش‌ها در شهر همدان، سامانه جامع مدیریت و کنترل شهری در حوزه خدمات شهری شهرداری همدان طراحی و اجرا  شد، همچنین با راه‌اندازی اتاق مانیتورینگ و پایش 24 ساعته در معاونت خدمات شهری این مجموعه را می‌توان ابزاری نظارتی و مدیریتی دانست که با بهره‌گیری از فن‌آوری‌هایی همچونGPS  وGIS  موقعیت جغرافیایی ناوگان و فعالیت‌های انجام‌شده توسط آنها را به‌صورت خودکار و آنی در اختیار مدیران قرار می دهد.
این سامانه در حال حاضر با پشتیبانی 230 خودرو در حوزه‌های مختلف خدمات شهری در حال فعالیت هست.
وی از مهم‌ترین مزایای این سامانه ایجاد بستری یکپارچه جهت مدیریت تمامی ناوگان‌های شهرداری، مجهز به ماژول یکپارچه دریافت ، ترجمه، پالایش و تجزیه‌وتحلیل اطلاعات مکانی ارسالی توسط ردیاب GPS  امکان پایش ناوگان به‌صورت بر خط، بهبود ارتباط مابین راننده خودرو، بهره‌بردار و واحدهای مربوطه، امکان نظارت بر رفتار راننده،امکان ارائه گزارش عملکرد ناوگان به تفکیک زمان و مکان امکان ارائه گزارش‌های پیمایش جهت کنترل مصرف سوخت و ارائه انواع گزارش‌های تحلیل و ارزیابی با استفاده از کلان داده‌ها دانست.
وی با اشاره به اینکه ازآنجاکه تاکنون سامانه‌ای در راستای مدیریت تهیه، توزیع و ثبت قبوض آسفالت وجود نداشته، این سامانه با همکاری معاونت امور زیربنایی و حمل‌ونقل شهری و به‌عنوان یکی از ماژول‌های سامانه SDI از نیمه‌ی سال 1400 موردتوجه قرار گرفت.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری همدان ویژگی‌ها و قابلیت‌ها این سامانه را ثبت قبوض و کارکردهای مربوط به تهیه و توزیع آسفالت در سطح شهر داست.
وی بابیان اینکه  تناژ و موقعیت مکانی توزیع آسفالت قابل‌مشاهده است گفت: نظارت بر توزیع عادلانه آسفالت و لکه‌گیری معابر فراهم‌شده است و با ثبت نوع خودرو و پلاک آن قابلیت رهگیری و تعیین موقعیت دقیق خودروهای حمل آسفالت مشخص است.
وی ادامه داد: سامانه مکان محور است و در توزیع آسفالت و سایر خدمات به تفکیک مناطق برروی نقشه قابل‌مشاهده است.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com