تجلیل از فرهنگیان نمونه در هفته معلم همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92813 تاریخ انتشار:  1398-02-10 - 08:48 تعداد بازدید:  431
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مديرکل آموزش و پرورش استان در آستانه رو زمعلم خبر داد
تجلیل از فرهنگیان نمونه در هفته معلم

نویسنده : غزل اسلامي

اخبار

■ بيمه طلايي معلمان به شکل سابق برمي‌گردد


 امسال 900 معلم بازنشسته مي‌شود و حدود 400 معلم جديد وارد آموزش‌وپرورش مي‌شوند اما با تدابيري که انديشيده شده با مشکل کمبود معلم براي سالتحصيلي جديد مواجه نخواهيم شد.
مديرکل آموزش و پرورش استان همدان در نشست خبري روز گذشته در پاسخ سوالي درباره کمبود معلم در سالتحصيلي 98-97 و خالي بودن برخي کلاس‌ها تا چند ماه اول و  احتمال کمبود معلم در سالتحصيلي 99-98 توضيح داد: امسال حدود 900 معلم بازنشسته مي‌شود که تعداد معلم‌هاي ورودي حدود 400 نفر هستند اما با اين وجود با کمبود نيرو مواجه نخواهيم شد چون معلمان رسمي که فوق‌ليسانس هستند قرار است 35 سال خدمت باشند و از معلم‌هاي حق‌التدريس که در پيش‌دبستاني‌ها کار مي‌کنند، معلماني که 4 ترم درس گذرانده‌اند و آنهايي که به دلايلي به استان منتقل مي‌شوند را در پايه‌هايي که حساس نيستند استفاده خواهيم کرد، بنابراين با مشکل خاصي براي نيرو در سال‌تحصيلي جديد مواجه نخواهيم شد.
محمد پورداود در پاسخ به سوال خبرنگار همدان‌پيام مبني بر اينکه قرار بوده اقداماتي براي رفاهيات معلمان صورت بگيرد اما ظاهراً وزير آموزش‌وپرورش اهميت زيادي به اين موضوع نمي‌دهد، گفت: درست است بعضي از دستگاه‌ها به کارمندان خود حتي آجيل شب عيد هم مي‌دهند اما وزير آموزش‌وپرورش هم تاکنون تلاش زيادي در اين راستا انجام داده ولي تاکنون به‌جايي نرسيده است.
وي در پاسخ به سوال ديگر درباره اقدام نهايي براي بيمه طلايي معلمان هم گفت: در اين بخش مشکلاتي وجود داشت که يک صندوق با مبلغ مشخصي تشکيل شد اما طرح ديگري براي آن ارايه شد که همکاران به آن هم گله‌مند بودند اما ظاهراً در تلاش هستند که بيمه طلايي به شکل اول خود بازگردد.
پورداود درباره زمان و نحوه احکام معلمان هم توضيح داد: احکام معلمان براساس مصوبه مجلس صادر شده که به‌زودي اجرا مي‌شود. حقوق دوماه معلمان به‌همراه 400 هزار تومان پرداخت شده و قرار است 10 درصد ديگر هم بپردازند.
وي درپاسخ به سوال خبرنگار ديگري درباره استعفاي مدير آموزش‌وپرورش شهر نهاوند هم گفت: من ديروز نهاوند بودم و هيچ مشکلي نبود، اين خبر شايعه است.
مديرکل آموزش و پرورش استان همدان در پاسخ سوال ديگري مبني بر بي‌کيفيت بودن آموزش در برخي مدارس غيردولتي هم گفت: در سالتحصيلي جاري بازرسي‌ها از اين مدارس بيشتر از تمام سال‌هاي گذشته بوده و حتي تعدادي مجوز لغو کرديم اما به هرحال آنها هم اقداماتي براي برگشت به‌کار انجام مي‌دهند.
وي درباره استخرهاي آموزش‌وپرورش عنوان کرد: 9 استخر به بخش خصوصي واگذار شده بود که از وقتي من در اين سمت هستم آنها به آموزش‌وپرورش برگرداندم و استخرهاي ناحيه يک و دو تا تابستان به بهره‌برداري مي‌رسند، استخرهاي شهرستان‌هاي ديگر هم تاکنون بودجه خوبي گرفته‌اند و در دست اقدام هستند.
پورداود در اين نشست به سند تحول بنیادین اشاره کرد و گفت که محور برنامه‌های آموزش و پرورش سند تحول بنیادین است و معلم و دانش‌آموز به‌عنوان دو عنصر اساسی تعلیم و تربیت در این سند دیده‌ شده‌اند.
وی افزود: بر اساس سند تحول بنیادین، تعلیم و تربیت شامل هر نوع اقدام هدایت‌گرانه برای پرورش ادراک‌ها و احساسات فرد در 4 بعد می‌شود و هرچند این سند در سال 90 مصوب شد، اما اجرایی نشده بود اما اجرایی شدن سند تحول بنیادین از دو سال پیش در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرارگرفته و شامل 6 زیر نظام یا ساحت می‌شود که نخستین ساحت آن، تربیت عبادی و اعتقادی است.
وی افزود: از مهر سال گذشته 4 اولویت اساسی در دستور کار آموزش و پرورش قرارگرفته که سنجش صلاحیت حرفه‌ای معلمان از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود و برای سنجش صلاحیت معلم، مراکزی در همدان راه‌اندازی می‌شود.
پورداود اعلام کرد: تمرکززدایی را اولویت دیگر وزارت آموزش و پرورش دانست و گفت: از سال گذشته اقداماتی برای مدرسه محوری شکل‌گرفته و از این پس تنها مرجع صدور بخشنامه وزیر یا مدیرکل آموزش و پرورش است و تصمیم‌گیری راجع به اداره مدرسه و اقدامات آموزشی و پرورشی بر عهده مدیر مدرسه گذاشته شده است.
وی گفت: اجرای طرح‌های تحولی چون تکالیف مهارت محور و کاستن از طرح‌های حافظه محور و برنامه بازی و یادگیری از دیگر برنامه‌های دیده شده در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است و این طرح تاکنون در 100 مدرسه اجرا شده است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان بیان کرد: این طرح سال تحصیلی آینده در 100 مدرسه دیگر اجرا می‌شود و به مرور زمان باید در همه مدارس پیاده شود تا ضمن بروز خلاقیت در بین دانش آموزان به تقویت هویت بومی، محلی در آن‌ها کمک کند.
پورداود افزود: طرح بوم از دیگر طرح‌های تحولی در حوزه آموزش است که به بروز خلاقیت در دانش آموزان با توجه به بوم و منطقه زندگی کمک می‌کند.
وی تصریح کرد: دوره ابتدایی در سند تحول بنیادین دارای اهمیت ویژه‌ای است و معلمان هم در این سند، پژوهشگر، استاد و فناور به شمار رفته و با کارکنان سایر دستگاه‌های اداری تفاوت دارند.
 تجلیل از 361 معلم نمونه در هفته معلم
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام معلم هم بیان کرد: یک نفر در سطح کشور، 60 نفر در سطح استان و 300 نفر در 19 منطقه آموزشی به‌عنوان معلم نمونه انتخاب و از آن‌ها تجلیل می‌شود.
پورداود بیان کرد: غبارروبی و عطرافشانی مزار مطهر شهدا، صدور لوح سپاس برای 22 هزار فرهنگی شاغل، تجلیل از فرهنگیان بازنشسته، دیدار با خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان فرهنگی، جشن سپاس معلم، اعطای نشان سند تحول بنیادین به هزار نفر از فرهنگیان و حضور در مدارس برای تقدیر از معلمان را از دیگر برنامه‌های هفته معلم در استان همدان عنوان کرد.
پورداود از برگزاری یادواره شهدای فرهنگی به همت بسیج فرهنگیان استان خبر داد و گفت: این برنامه پنج‌شنبه 12 اردیبهشت با حضور سید محمّد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در حسینیه امام خمینی(ره) استان همدان برگزار می‌شود.
وی با اشاره به تعداد مدارس استان هم بیان کرد: 2 هزار و 513 مدرسه،40 هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته و 287 هزار دانش‌آموز در استان وجود دارد که 9 درصد آن‌ها در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند و این رقم تا پایان برنامه ششم توسعه باید به 15 درصد برسد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com