1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) بهار کنسرت در زمستان همدان همدان پیام
 
 
سه شنبه - 4 تير 1398 - شماره 3504
 
امروز : سه شنبه ، 4 تير 1398

Today : Tue, June 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88123 تاریخ انتشار:  1397-10-08 - 09:57 تعداد بازدید:  147
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دلخوش به این روزهای سرد هم می‌توان بود
بهار کنسرت در زمستان همدان

نویسنده : حسین پارسا

فرهنگی
 
 یادم می‌آید ده دوازده سال پیش که فضای شهر ما کمی با امروز فرق داشت، خبر رسید که رضا صادقی یک شب در همدان کنسرت خواهد داشت. شور و شوقی که با این خبر در مردم افتاد، باورکردنی نبود. این هیجان نه فقط به دلیل حضور رضا صادقی بود، که البته محبوب بود و خوب می خواند، بلکه بیشتر به دلیل وقوع یک اتفاق کم سابقه در همدان بود. برای ساکنان شهرهای بزرگتر، دیدن هفتگی تبلیغ کنسرت های خوانندگان مختلف از همه سبک، چیز عجیبی نبود ولی برای همدانی ها چرا. 
آن روزها همه جوان ها درباره کنسرت حرف می زدند و بزرگترها از قیمت بلیطش می پرسیدند. آن اتفاق البته ادامه پیدا نکرد و تا چند سال بعد به کلی قطع شد. به نظر می رسید موزیک پاپ محبوبِ مسئولان و تصمیم گیرندگان همدانی نیست و علاقه ای به رواج آن در شهر ندارند. اگر هم کنسرتی برگزار می شد، مختص به گروه های سنتی بود که بعضی متوسط و بعضی هم خوب بودند. 
مدتی بعد، باز هم تک و توک کنسرت های پاپ در همدان برگزار شد. خواجه امیری، علیزاده و مرتضی پاشایی آمدند و خواندند. این روند تا امروز هم کم و بیش ادامه دارد. خوشبختانه حالا برگزاری کنسرت در همدان، از نظر تعداد، به نقطه خوبی رسیده است. آنطور که فعالان موسیقی در همدان می گویند، آمدن مدیر کل جدید اداره ارشاد، تاثیر مهمی در این وضعیت داشته است. کنسرت ها بیشتر شده و اسامی هنرمندانی هم که به همدان می آیند نشان می دهد که دایره بسته، کمی باز شده و نام هنرمندان بیشتری در آن جا گرفته است. 
1- من چند سالی می شود که به هیچ کنسرتی در همدان نرفته ام. دلیل اصلی اش هم گرانی بلیط کنسرت و متناسب نبودن قیمت بلیط با سطح کیفی کارها است. با بلیط های چند ده هزار تومانی، که گمان می کنم الان به بالای صدهزارتومان هم رسیده باشد، چرا باید در سالن های کم کیفیت کارهای خوانندگان متوسط را گوش دهیم؟ چند سال قبل، آن وقت ها که هنوز بلیط کنسرت 15-20 هزارتومان بود، سالارعقیلی در سالن ابن سینا، درست وسط خواندن آهنگ، به صدای پایین و خش خش بلندگوهای سالن اعتراض کرد. این اتفاق ناخوشایند یکی دوبار دیگر هم برای بقیه خوانندگانی که به همدان می آمدند رخ داد. در این چند سال متاسفانه سالن جدید و مدرنی برای این کار در همدان تاسیس نشده است. ولی امیدوارم کیفیت سالن هایمان بهتر از آن سال ها شده باشد که مردم، پیشِ هنرمند و مسئولین، پیشِ مردم، از کیفیت پایین سالن خجلت زده نشوند.
2- می‌گویندکه آوردن خواننده ها برای برگزاری کنسرت در همدان، عملا دست سه چهار نفر است. این دوستان که البته برای هنر همدان هم زیاد زحمت می کشند، دلال – اگرچه در بخش هنر -  نام دارند. خدای نکرده قصد جسارت به این عزیزان را ندارم چون می دانم اگر نبودند همین کنسرت هایی هم که داریم را نداشتیم. ولی نباید مشکلات را فراموش کنیم. فروش بلیط، قیمت گذاری و از همه مهمتر اینکه کدام خواننده به همدان بیاید، تحت تاثیر این دوستان دلال، شرکت ها و آموزشگاه های هنری و در نهایت مسئولان است.
 تا چند سال قبل صحبت از لیست های بسته ای بود که فقط اسامی آنها اجازه داشتند در همدان کنسرت بگذارند. البته این به آن معنا نبود که همه خوانندگان تراز اول مملکت پشت در همدان صف کشیده بودند و آقایان اجازه ورود نمی دانند! راستش را بخواهید تا همین چند سال قبل خیلی از خوانندگان اصلا به همدان فکر هم نکرده بودند. ولی امروز به نظر می رسد فضا کمی تغییر کرده و چشم مردم می تواند به جمال افراد به درد بخور تری روشن شود. این وضعیت اگر ادامه پیدا کند و خوانندگانی که به همدان می آیند هر روز بزرگتر از قبل باشند، فضای شهر باز هم تغییر می کند و اسم همدان بیشتر در اینستاگرام و شبکه های خصوصی خوانندگان می چرخد. نتیجه چنین اتفاقی بر نگاهِ ایران به همدان، تاثیر خواهد گذاشت.
3- پاپ یا سنتی؟ واقعا سخت است بگوییم کنسرت های پاپ در همدان بیشتر طرفدار دارد یا سنتی. به نظرم برای جواب دادن به این سوال باید به افرادی که به شهر ما می آیند نگاه کنیم. هر قدر هنرمند بزرگتر و نام و نشان دارتر باشد، هواداران بیشتری هم خواهد داشت. آن کس که چاووشی و پالت و چارتار را می پسندد احتمالا همایون شجریان و قربانی را هم دوست دارد. آن هم که حامد همایون و حمید هیراد گوش می دهد البته حق دارد هنرمندش را در همدان ببیند و از نردیک صدایش را بشنوند. منظورم این است که آنهایی که برای اسامی و سبک ها تصمیم می گیرند لطفا کمی سخت گیری را کم کنند تا از هر سبک و سیاقی، هنرمند به همدان بیاید. احساس شخصی ام این است که این روند خوب که چند ماهی است در شهر به راه افتاده، نتایج خوبی در همه بخش های دیگر فرهنگی و هنری خواهد داشت. 
برای این اتفاق، به شخصه از مسئولان هنر همدان که هیچکدام را ندیده ام و خیلی هایشان را هم نمی شناسم، ممنونم.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com