مرگ پايان راه نيست آغاز راه است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  91462 تاریخ انتشار:  1397-12-23 - 12:18 تعداد بازدید:  111
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

يادي از اموات در جمعه آخر سال
مرگ پايان راه نيست آغاز راه است

نویسنده : فيض‌ا... مظفرپور

یادداشت

همدان‌پيام: علي(ع) بزرگترين اسرار را مرگ مي‌داند. زيرا که بشر با علوم مادي نتوانسته است اسرار پر رمز و راز عالم بعد از دنيا که نشئه آخرت نام گرفته است را درک کند.

در عين حالي که مرگ از هر چيز ديگر به انسان نزديک‌تر است. و آيات و روايات فراواني در خصوص عالم قبر (برزخ) و عالم قيامت وجود دارد. آنچه که از آيات قرآن فهميده مي‌شود. حتمي و قطعي بودن وقوع قيامت است در سوره نبأ که با سوال افراد بشري شروع شده چنين آمده عم يتسائلون عن النباالعظيم الذي فيه مختلفون کلا سيعلمون ثم کلا سيعلمون»

از چه مي‌پرسند از خبر بزرگ. آنچيزي که درباره آن اختلاف مي‌کنند. قطعا خواهند دانست سپس حتماً خواهند دانست.»

خبر بزرگ همان خبر وقوع قيامت است که با دميدن در صور اسرافيل اتفاق خواهد افتاد.

انسان غافل با وجود نزديکي مرگ به وي دچار فراموشي مي‌شود. که يکي از راه‌هاي بيداري از اين فراموشي ياد مرگ است به همين دليل سفارش شده است که انسان به ديدار اهل قبول و اموات برود تا علاوه يادي از آنها و خواندن فاتحه و قرائت قرآن، حق بودن و حتمي بودن مرگ را به ياد خود بياورد.

و بداند که پيش از او چه افرادي بودند و چه کساني بودند و چه مکنت و شوکتي داشتند ولي همه رفتند. و به اين آيه توجه کنند که مي‌فرمايد «کم ترکوا من جناتٍ و عيونٍ و زوعٍ و مقامٍ کريم، چه بسار ترک کردند جا گذاشتند از باغ‌ها و چشمه‌ها و زراعت‌ها و مقام‌هاي بزرگ»

خاقاني شرواني شاعر بزرگ وقتي از کنار ايوان مدائن گذشت قصيده معروف «هان اي دل عبرت بين از ديده نظر کن هان/ ايوان مدائن را آيينه عبرت دان» را ساخت که در يکي از ابياتش نيز به آيه کم ترکوا اشاره کرده است اين قصيده پر است از درس و عبرت و زودگذر بودن دنيا و... ايوان مدائن يا کاخ کسري که يادگار شوکت و عظمت ساسانيان در آن زمان است. گرچه اين روزها حال و روز خوشي ندارد ولي همچنان مايه عبرت آيندگان و نسل‌هاي بعدي است. و اشاره قرآن نيز به مقام کريم است که علاوه بر اينکه انسان‌ها باغ و ملک و همه چيز خود را فرو خواند گذاشت بلکه سمت‌ها و مقام‌ها نيز همگي زودگذر است پس بايد عبرت بگيرم بگذريم امروز در آستانه جمعه آخر سال قرار گرفته‌ايم. و به رسم مألوف مسلمان‌ها به ديدار در گذشتگان مي‌روند. و در آستانه سال جديد يا آنها عهد و پيماني تازه مي‌کنند. نذري و نيازي و يادي و تذکري که قرآن مي‌فرمايد: «والذکر ان الذکري تنفع المومنين » و يادآور که يادآوري براي مومنان نفع مي‌بخشد.»

آيا شروع و پايان سال نبايد به ما بياموزد که عمر انسان نيز شروع و پاياني در اين دنيا دارد. يک روز متولد مي‌شويم و از عالم جنيني به عالم دنيا پا مي‌گذاريم. و روزي نيز از عالم دنيا به عالم آخرت که مراحل مختلفي دارد پا مي‌گذاريم که اولين مرحله آن عالم قبر است. در دعاي جوشن کبير مي‌خوانيم «يامن في القبور عبرته» اي کسي که در قبرها عبرت‌هايش نهفته است.

بايد بدانيم که حسابي و کتابي است و گفته ‌اند «حاسبوا قبل ان تحاسبوا، به حساب خود برسيد قبل از آنکه به حساب شما برسند.» و اگر حساب و کتاب درست داشته باشيم آن وقت عبور از مراحل سخت قيامت که يکي از آنها پل صراط است به آساني عبور خواهيم کرد. و به همين دليل مي‌گويند آن را که حساب پاک است/ از محاسبه چه باک است.

بياييد حسابمان را با خدا در پايان هر روز و هر هفته و هر ماه و هر سال تسويه کنيم و پاک کنيم و حساب خود را با خلق خدا نيز پاک کنيم اگر حق‌الله است توبه اگر حق الناس است اعاده و حلاليت و جبران مافات کنيم. نگذاريم اين حساب‌هاي سنگين همگي براي روز قيامت بماند که آن روز بسيار سخت است شايد اين آيه از سوره مبارکه مزمل که مي‌فرمايد: «يوم يجعل الولدان شيباً گوياي سختي آن روز باشد. که در آن روز کودکان پير مي‌گردند و موهاي آنها از سختي‌ها سفيد مي‌شود و يا جايي که مي‌فرمايد يوم يفرالمرء  من اخيه و امه و ابي و صاحبته و بنيه روزي که انسان از برادر و مادرش و پدرش و همسر و فرزندانش از بچه شيرخوار خود نيز فرار مي‌کند تا خود را نجات دهد.

اين هشدارهاي قرآني را جدي بگيريم و به سوي خوبي‌ها و کارهاي خير روي آوريم و اين خوبي‌‌ها نه تنها در حق خودمان و فرزندانمان بلکه در حال رفتگان از اين دنيا نيز تأثيرات مثبتي دارند. پس اين است فلسفه جمعه آخر سال و يادي از اموات است. فاعتبروا يا اولي‌الابصار.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com