1397-03-201397-03-30bool(false) 1397-03-201397-03-30bool(false) همدان در حسرت پروازهای منظم همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 30 خرداد 1397 - شماره 3219
 
امروز : چهارشنبه ، 30 خرداد 1397

Today : Wed, June 20, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  80058 تاریخ انتشار:  1396-04-28 - 05:46 تعداد بازدید:  219
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سرنوشت تکراری تعطیلی‌ها دامن گیر نجف نشود
همدان در حسرت پروازهای منظم

نویسنده : شکوفه رنجبر

فرهنگی

گردشگري مذهبي يكي از انواع گردشگري است كه صاحب نظران در اين صنعت به تأثيرگذار بودن موقعيت فرهنگي و مذهبي كشورمان در ميان ديگر كشورها اعتقاد زيادي دارند.این شاخه از گردشگری وسيله‌اي است كه افراد را با مذهب و فرهنگ‌هاي متفاوت به يكديگر پيوند مي‌دهد و به آنها كمك مي‌كند تا يكديگر را با وجود تنش‌هاي سياسي و اجتماعي، بهتر درك كنند و با توجه به اينكه مذهب همواره يكي از اصلي‌ترين انگيزه‌هاي سفر شناخته مي‌شود، مي‌توان ادعا كرد كه در پيشبرد توسعه اين دست سفرها، زيرساخت‌هاي حمل‌ونقل از جمله راه‌آهن و فرودگاه نقش مهمي دارند. بر اين اساس استاني چون همدان كه همواره دغدغه توسعه گردشگري را دارد حالا با تحقق رؤياي 10 ساله راه‌آهن و آغاز پروازهاي مذهبي از فرودگاه نيمه‌خواب استان سعي دارد با تكيه بر مزيت‌هاي صنعت حمل ونقل هوايي و ریلی رؤياي توسعه‌گري همدان در گردشگري را رنگ واقعيت بخشد.

داستان‌های هزار و یک مشکل فرودگاه
 فرودگاه همدان با قدمتي 8 سال که تاكنون همواره بر موج بي‌تدبيري‌ها سوار بوده با سرمايه‌گذاري‌هاي بيش از 40 ميليارد توماني در پروازهاي بي‌رمق دوبي و كيش سعي داشته تا خود را در بين فرودگاه‌هاي بين‌المللي به نوعي معرفي كند اما با تمام تلاش‌هاي صورت گرفته مورد استقبال قرار نگرفتن مردم از اين پروازها و ثابت بودن نرخ بليت‌هاي هواپيما در همدان باعث شد تا موفقيتي در كارنامه فرودگاه همدان ثبت نگردد.
اين روزها اما خبرهاي منتشر شده نقل از شروع پروازهاي جديدي را از فرودگاه همدان دارد كه به مقصد نجف و با هدف توسعه گردشگري مذهبي از همدان صورت گرفته است.
لغو تحريم‌ها و پرواز ايرباس‌ها بر فراز آسمان ايران اگرچه به مذاق خيلي از افراد خوش نيامد، اما سبب شد تا با ورود اين غول‌هاي آهني در كشور صنعت هوايي رنگ و بوي جديدي به خود گيرد و فرودگاه‌هاي بي‌رمقي چون فرودگاه همدان كه با نبود پروازها به شكل كاملاً واضحي با داشتن مزيت باند 3 هزار و 950 متري در تعطيلي كامل بسر مي‌برد، وارديك حركت جهشي شده و بار ديگر تصميم به حضور در ميدان پروازهاي كشور با هواپيماهاي ATR را در دستور كار قرار دهند.

حضور فلای ناس در باند پرواز فرودگاه همدان
 «فلاي ناس» يك شركت هواپيمايي سعودي است كه قرار است بنا بر گفته مدير فرودگاه همدان پروازهاي همدان به نجف از طريق همكاري با اين شركت هوايي صورت گيرد.
فلاي ناس همان شركتي است كه بر اساس خبر 10 بهمن ماه سال 94 منتشر شده در ايسنا جزو شركت‌هاي ارزان‌قيمت براي جابه‌جايي حدود 100 هزار نفر مسافر از ايران براي سال 2016 مجوز گرفته بود اما اين برنامه لغو شده است كه بر اساس برآورد «فلاي ناس» از متوسط كرايه به معناي حدود 62 ميليون دلار ضرردهی در، درآمد است.

نگاه همدانی‌ها به تأثير فرودگاه‌ توسعه استان
 از آنجا که فرودگاه‌ها که از باارزش‌ترين زيرساخت‌هاي جوامع پيشرفت محسوب مي‌شوند و به دليل برخورداري از پتانسيل‌هاي مختلف در رشد اقتصادي هر منطقه كمك زيادي به ايجاد توسعه پايدار مي‌كند با توجه به اين مطلب و با سابقه نه‌چندان درخشان فرودگاه همدان خبرنگار ما نگاه مردم همدان را نسبت به مزيت فرودگاه ارزيابي كرده‌است که در این خصوص امير محمدي به همدان‌پيام مي‌گويد: فرودگاه از زيرساخت‌هاي مهم اقتصادي و مواصلاتي رونق و گسترش صنعت گردشگري است و فرودگاه همدان مي‌تواند ظرفيتي براي توسعه اقتصاد در گردشگري استان باشد.
اين شهروند همداني كه خود را دانشجو معرفي مي‌كند، ادامه داد: تأثير و تبعات توسعه عمراني فرودگاه به يقين در جذب سرمايه‌گذاري در فرودگاه و استان همدان در نهايت به درآمدزايي و جذب بخش خصوصي منجر مي‌شود كه متأسفانه كمتر توجهي به آن شده است.
ديگر شهروند همداني به وجود ظرفيت‌هاي فراوان فرودگاه همدان در مسافرت‌هاي مذهبي اشاره كرد و گفت: پيش از اين هم سفرهاي هوايي همدان به مناطق مذهبي انجام مي‌گرفت كه متأسفانه مديريتي درست در آن حوزه صورت نگرفته بود واين مسائل تا جايي پيش رفت كه به طور واضحي پروازهاي يكي درميان فرودگاه همدان هم ملغي شد.
مريم رضايي در خصوص خبر تازه منتشر شده پرواز همدان به نجف گفت: به عنوان يك شهروند همداني اميدوارم كه روال گذشته پروازهاي فرودگاه همدان تكرار نشود و با انجام گرفتن اين پرواز فتح بابي شود تا پروازهاي فرودگاه همدان احيا شود.

سناریو پرواز همدان به نجف
 خبر برقراري پروازهاي همدان به نجف در روزهاي گذشته در حالي فضاي خبري استان را به خود اختصاص داد كه بنابر گفته دبير انجمن‌هاي شركت هواپيمايي ايران از تاريخ 10 تير 96 ايرلاين‌هاي ايراني پروازهاي خود به مقصد نجف را متوقف كرده بودند.
اين اتفاق با استناد به گزارش ايسنا در 10 تير به دنبال اقدام عجيب فرودگاه نجف نسبت به افزايش نرخ عوارض و حقوق فرودگاهي ايرلاين‌هاي ايراني است كه سبب شد تعداد بالايي از شركت‌هاي ايراني با هزينه‌هاي اعلام شده امكان پرواز تداوم برنامه‌هاي پروازي به سمت نجف را نداشته باشند.
اين توقف در شرايطي است كه مدير فرودگاه همدان خبر از برقراري پرواز همدان به نجف را مي‌دهد و از تفاهم‌نامه همكاري با شركت هواپيمايي « ناس فلاي » عربستان خبر مي‌دهد. بر اساس اخبار نشر يافته در فضاي رسانه‌هاي استان اين پروازها قرار است با هواپيماهاي 70 نفره ATR صورت بگيرد.

تصمیم‌های احساسی بلای جان پرواز‌های مذهبی همدان
 متأسفانه پروازهاي مذهبي فرودگاه همدان تا امروز نتوانسته خاطراتي خوش را براي همداني‌ها به ثبت رساند. تا جايي كه در كمتر از يكسال گذشته پروازهاي چارتري مشهد كه توسط شركت سياحتي عليصدر برگزار مي‌شد باز هم به سرانجام مشابه ديگر پروازها رسيد و تعطيل شد. اين جريان درست زماني اتفاق افتاد كه زمزمه‌ها از تشكيل ايرلاين جديدي براي پرواز همدان به مشهد از طرف شركت «آتا» خبر مي‌داد. آغاز اين فعاليت‌ها در تيرماه 95 شرايطي را در استان ايجاد كرد كه ديگر پروازهاي همدان- مشهد و همدان- كيش شركت سياحتي عليصدر نتوانست با برنامه‌ريزي‌هاي از قبل تعيين شده خود حركت كند. اين شرايط سبب شد تا عليصدر پروازهاي چارتري خود به مشهد را به صرفه ندانسته و از انجام آن خودداري كند. پروازهاي چارتري متوقف شده اين شركت در حالي بود كه پس از قدمت 8 ساله اين فرودگاه نصيب همداني‌ها شده بود و انتظار مي‌رفت بر محوريت بومي‌سازي اين چارترها نيز به شركت هواپيمايي فعال در استان داده شود، سرمنشأ مشترك تمام اين اتفاقات بنا بر نظر كارشناسان اين حوزه به چگونگي مديريت‌ها در فضاي گردشگري، اقتصادي و حتي سياسي استان بازمي‌گردد.
بر اساس آنچه از شواهد میدانی و تجربیات سال‌های پیش در کارنامه عملکرد فرودگاه همدان حاصل می‌شود هر ازگاهی نوید اتفاقی جدید و نو بارقه‌ای از امید را در دل همدانی‌ها از پرواز غول‌های آهنین بر فراز هگمتانه ایجاد می‌کند اما در کمتر از چند ماه داستان پروازها از فرودگاه به یک سرنوشت تکراری و ناخوشایند تعطیلی منجر می‌شود.
باتوجه به اینکه سفر از همدان به نجف یک رویداد دلچسب برای فرودگاه همدان و مردم است به نظر می‌رسد دلسوزی و تدبیر مدیران با اندکی فاصله از شعار و ورود به میدان عمل می‌تواند در یک حرکت همگانی و منسجم تحقق رویای پروازهای مدون از فرودگاه همدان را به دنبال داشته باشد بر این اساس از آنجا که امروزه هیچ‌کس از تاثیر مستقیم زیرساخت‌های حمل ‌ونقل به خصوص ریلی و هوایی بر توسعه گردشگری بی خبر نیست و با شروع به کار راه آهن همدان انتظار می‌رود فرودگاه همدان نیز با جان تازه‌تری برنامه پرواز‌های خود راپیگیری کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com