فامیل دوری به نام خواهر! همدان پیام
 
 
سه شنبه - 13 خرداد 1399 - شماره 3769
 
امروز : پنجشنبه ، 15 خرداد 1399

Today : Thu, June 4, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  101198 تاریخ انتشار:  1398-08-13 - 09:50 تعداد بازدید:  135
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اصفهان هشتمین خواهر همدان شد
فامیل دوری به نام خواهر!

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 نخستین پیمان خواهرخواندگی بین شهر تهران و شهر بیشکک پایتخت قزاقستان پس از پیروزی انقلاب اسلامی بسته شد . اما این خواهران کم کم شکل و شمایل به روز تر و ناکار آمد تر به خود گرفتند به طوریکه در حال حاضر شهرهای زیادی در ایران با سایر شهرهای دنیا پیمان خواهرخواندگی منعقد کرده‌اند.
 حالا پس از سالها  تهران با 22 شهر، اصفهان با 16 شهر، مشهد با 13 شهر و تبریز نیز با 16 شهر و همدان با 6 شهر داخلی و خارجی پیمان خواهرخواندگی دارند.
 خواهران شهرها از کجا آمدند
نخستین پیمان خواهرخواندگی شهر همدان نیز در دهه هفتاد با شهر کولاب تاجیکستان به امضا رسید و مهم‌ترین دلیل انعقاد این پیمان مقبره میر سید علی همدانی عارف پرآوازه شهر همدان در شهر کولاب تاجیکستان بود. پس از عقد خواهرخواندگی بین همدان و شهر کولاب یکی از چهارباغ‌های مهم شهر همدان به نام کولاب نامگذاری شد.
در دهه 80 نیز شهرهای اسپارتای ترکیه، بخارای ازبکستان و ارفورت آلمان به جمع خواهرخوانده‌های شهر همدان پیوستند؛ خواهرخوانده‌ایی که تا کنون برای  اقتصاد، فرهنگ و گردشگری استان خروجی مدونی نداشته اند.  
"هرکه بامش بیش برفش بیشتر" شده است مصداق روز به روز زیاد شدن خواهران همدان . داستان دنباله دار متولد شدن روزانه خواهر خوانده های همدان این روزها کم کم  به یک علامت سوال بزرگ تبدیل میشود . برای خواهر های این شهر چه کرده ایم ؟ خواهر هایمان برای شهر ما چه کرده اند؟  جواب این سوال آنقدر مبهم است که برای تحلیل آن باید تمام آرشیوهای تصمیمات کاغذی  را ورق زد تا به یک پاسخ شفاف دست پیدا کرد .
آخرین عقد خواهر خواندگی همدان در بم شهری از استان کرمان خوانده شد و چه حواشی متعددی را به خود اختصاص داد اما شورای شهری ها همه متفق الجمع گفتند این کار قرار است برای ما آورده داشته باشد . آخر کار آورده آن شد که تغییر نام خیابان الوند به نام "بم" و نامگذاری یک خیابان در بم به نام " همدان " رقم خورد .
 پیمانی برای توسعه !
 خواهرخواندگی پیمان همکاری بلندمدت و رسمی دو شهر است که بین شهرداران دو شهر برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی منعقد می‌شود به‌طوریکه می‌توان گفت پیمان خواهرخواندگی باعث رشد و توسعه پایدار شهرها و تعاملات فرهنگی دو شهر می‌شود اما در این میان پیدا مسیرهای توسعه را که خواهر خوانده های همدان آن را ترسیم کرده اند !
از سالیان سال گذشته کلانشهر همدان که مرکز استان همدان است، به منظور توسعه و رسیدن به جایگاه جهانی شدن و به‌کارگیری دستاوردهای نوین جهان با چند شهر پیمان خواهرخواندگی امضا کرده است اما جوهر این امضاها خشک نشده از خاطر متولیان کسب عواید آن رفته است .
شهرهای کولاب تاجیکستان، اسپارتای ترکیه، بخارای ازبکستان و یکاترین‌بورگ روسیه ؛ و اخیرا بم و گویا اصفهان در فهرست خواهرخوانده‌های همدان جای گرفته‌اند.
 دبیرخانه تشکیل شود !
رئیس شورای اسلامی‌ شهر همدان نیز در این زمینه معتقد است :‌ واهرخواندگی‌های صورت گرفته با سایر شهرها باید با تشکیل دبیرخانه به نتیجه برسد و انتظار داریم پیگیری لازم در این زمینه صورت گیرد.
کامران گردان در صحن شورای اسلامی شهر همدان اظهار داشت: برای پیگیری خواهرخواندگی‌ها راه‌اندازی دبیرخانه در کمیسیون گردشگری شورا ضروری است که باید هرچه سریعتر این موضوع تحقق یابد.
از نگاه وی ،  این خواهرخواندگی‌ها که با شهرهای مختلف کشور انجام گرفته نباید در حد حرف باقی بماند و نیازمند پیگیری است.
کارشناسان میگویند : خواهرخواندگی با اهداف مختلفی بین دو شهر صورت می‌گیرد که حرکت در مسیر دو رخداد مهم جهانی «شهری شدن جهان» و «ظهور شهرهای جهانی» و ایجاد فرصت‌های گردشگری و تعاملات فرهنگی در راستای معرفی همه‌جانبه شهر درعرصه بین‌المللی از مهمترین اهداف توافقات خواهرخواندگی بین دو شهر است.
به عقیده کارشناسان شهری روابط خواهرخواندگی کاتالیزوری بی‌نظیر برای رشد اقتصادی، فرهنگی شهرها است چرا که در پیمان خواهرخواندگی تبادل اطلاعات، تجربیات و توسعه مناسبات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، شهری، فنی و سیاسی میان یک جامعه شهری با جامعه شهری مشابه خارجی برقرار می‌شود.
 طرح های تشویقی و خواهران غریب
رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر همدان نیز معتقد است : صنعت پاک همدان منبع غنی و ظرفیت بزرگ برای سرمایه‌گذاری در زمینه گردشگری است.
حسین قراباغی می گوید:  زمینه های بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاران در حوزه های مختلف به ویژه گردشگری فراهم است و طرح های تشویقی نیز در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: گردشگری تفریحی و سلامت ۲ صنعت مهم به شمار می‌رود که در همدان بهترین شرایط را برای سرمایه گذاری دارد.
قراباغی با اشاره به تلاش برای انعقاد خواهرخواندگی با اصفهان گفت: تاکنون هیچ یک از شهرهای کشور با اصفهان خواهرخواندگی ندارند و تلاش ما تحقق این مهم است. وی اضافه کرد: در سفر اخیر کمسیون گردشگری شورای اسلامی شهر همدان مقرر شد توافق نامه ای با همتای اصفهانی صورت بگیرد و رویکرد ما تعامل در زمینه های مختلف از جمله رونق گردشگری سلامت است.
کارشناسان معتقدند : پیمان خواهرخواندگی وقتی معنی می‌یابد که به تبادلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، گردشگری و سیاسی منجر شود . اما متاسفانه در حال حاضر بیشتر خواهرخواندگی‌ها صوری و تشریفاتی هستند.
حداقل انتظاری که می‌شود از پیمان خواهرخواندگی میان دو شهر داشت تبادل گردشگران است، اما حداقل در مورد همدان این خواهرخواندگی‌ها به حضور گردشگران از شهرهایی که با همدان پیمان خواهرخواندگی بستند منجر نشده است اما شاید حالا با محقق شدن وعده رئیس شورای شهر مبنی بر ایجاد دبیرخانه برای خواهر خوانده ها برخی برنامه های عقیم مانده در استان در این زمینه به نتایج مطلوبی دست پیدا کند .


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com