تغییر یک‌شبه آمار کرونایی همدان پیام
 
 
سه شنبه - 6 آبان 1399 - شماره 3884
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Tue, October 27, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112017 تاریخ انتشار:  1399-07-03 - 09:37 تعداد بازدید:  347
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گزارش همدان پیام، مسئولان را وادار به پاسخگویی کرد
تغییر یک‌شبه آمار کرونایی

اجتماعی


 گزارش روز گذشته همدان‌پیام درباره درصد گزارش مرگ افراد مبتلا به ویروس کرونا در همدان که تا تاریخ 31 شهریورماه به‌صورت رسمی از بیشتر منابع خبری وابسته به دانشگاه علوم‌پزشکی همدان و خبرگزاری رسمی وزارت بهداشت(وبدا)  با عدد 4 هزار و 141 نفر اعلام شده بود چیزی حدود 5/12 درصد منتشر شد که بازتاب‌های مختلفی را در سطح استان به‌دنبال داشت.
برخی مسئولان نسبت به این گزارش واکنش نشان داده و برخی دیگر نیز بالا بودن درصد مرگ‌و‌میر همدان در بین بیماران کرونایی در قیاس با همین درصد در سطح کشور که حدود 5/5 درصد است را رد کرده‌اند.
در همین راستا معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی استان در تماس با دفتر روزنامه این درصد را خلاف واقعیت دانست و گفت: بر‌اساس آمارهای موجود در وزارت بهداشت، درصد مرگ باید از تعداد فوتی‌ها بر کل مبتلایان که شامل افراد بستری و بیماران سرپایی نیز می‌شود، محاسبه گردد.
منوچهر کرمی در این تماس تلفنی از عدد 6 هزار و 200 نفری بیماران بستری و سرپایی سخن گفت که می‌بایست به مجموع تعداد افراد مبتلا یعنی 4 هزار و 141 نفر برای رسیدن به درصد مرگ واقعی استان اضافه شود؛ به عبارتی تعداد فوتی‌های مبتلا به کرونا باید بر مجموع افراد مبتلای قطعی و بیماران بالینی دارای علائم مشکوک که حدود 11 هزار نفر است، تقسیم شود.
این درحالی است که تا پیش از انتشار این گزارش، از تعداد افراد بستری و سرپایی در اخبار استان اطلاعات چندانی منتشر نشده بود، تا جایی‌که در اطلاع‌رسانی پیشین در مورخه 26 شهریورماه توسط خبرگزاری مهر، به تعداد 3 هزار و 948 بیمار قطعی و 521 فوتی و در موارد پیش از این نیز به تعداد افراد ابتلا و میزان موارد فوتی اشاره شده و از تعداد بیماران با علائم بالینی مشکوک اطلاعات کمتری منتشر شده است.
همچنین در تاریخ 27 شهریورماه معاون درمانی دانشگاه علوم‌پزشکی استان نیز با وبدا مصاحبه کرده است و به 11 هزار و 683 مورد مراجعه بیمارستانی بیماران با علائم بالینی مشکوک اشاره کرده و گفته از این تعداد آزمایش 3 هزار و 984 نفر مثبت است؛ یعنی احتمالا بخشی از مراجعات بدون بیماری بوده‌اند.
ابراهیم جلیلی در همین مصاحبه تعداد موارد فوتی استان را 521 نفر از تعداد مبتلایان قطعی به کرونا در استان اعلام کرده است.
حال آنکه در اطلاعات منتشرشده خبری مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان در خبرگزاری‌ها که یکی از منابع رسمی خبری روزنامه‌ها به‌شمار می‌روند تا پیش از انتشار گزارش همدان‌پیام مبنی بر بررسی درصد مرگ‌و‌میر‌های افراد مبتلا به کرونا در استان به تعداد موارد بستری و سرپایی اشاره‌ای نشده است و در بیشتر اخبار از سوی رئیس دانشگاه و معاون بهداشتی وی تعداد موارد فوتی، موارد ابتلای صد درصدی و در برخی موارد آمار افراد بهبود‌یافته منتشر شده است.
اما پس از انتشار گزارش همدان‌پیام این‌بار نه از زبان رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان و یا معاون بهداشتی این سازمان که مسئولیت اعلام  اخبار  مرتبط با کرونا در استان را برعهده دارد، بلکه از زبان معاون درمانی، دانشگاه‌ علوم‌پزشکی وادار به اصلاح آمار شد که البته باز هم به‌صورت مبهم است و در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا به تاریخ 2 مهر‌ماه و ساعت انتشار 18:12 دقیقه عصر، از ادامه‌دار بودن روند صعودی کرونا تا 3 هفته آینده خبر داده و به 11 هزار و 906 مراجعه بیمارستانی با علائم بالینی مشکوک به کرونا تأکید کرده و تعداد موارد ابتلای قطعی را 4 هزار و 169 نفر و موارد فوتی را 558 نفر اعلام کرده است.
در همین مصاحبه به ظرفیت 700 تخت پذیرش بیماران کرونایی در سراسر استان اشاره شده که 553 مورد آن تاکنون اشغال شده است.
بدین ترتیب آمار مبتلایان قطعی یک شبه از 4 هزار و 141 نفر به آمار مبتلایان قطعی، بیماران بستری و سرپایی 11 هزار و 906 نفر ارتقا می‌یابد تا پس از این اگر تعداد بیماران سرپایی و بستری و مبتلایان قطعی به کووید-19 را 11 هزار و 906 نفر درنظر بگیریم به تناسب مرگ‌ومیر 7/4 درصد به تعداد مبتلایان و بیماران سرپایی و بستری برسیم! تا شاید فعلا به میانگین کشوری نزدیک شویم.
هر چند پس از این باید منتظر رونمایی از جملات و ابهام‌های آماری جدید برای توجیه اصلاح عدد 4 هزار و 141 نفر به 11 هزار و 906 نفر باشیم.


عقب‌نشینی آماری در کرونا !
 بالاخره برای یک‌بار هم شده، آمارها در استان اصلاح شد. پس از گزارش خبری روز گذشته روزنامه همدان‌پیام و مقایسه آمار رسمی مبتلایان قطعی به کرونا به نسبت مرگ‌و‌میر، روز گذشته مسئولان دانشگاه علوم‌پزشکی استان در یک عقب‌نشینی آشکار و این‌بار از زبان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام کردند که آمار مبتلایان و بیماران با علایم بالینی مشکوک در استان 11 هزار و 906 نفر بوده است. این درحالی است که آخرین آمار اعلامی این مرجع مرتبط با ویروس همه‌گیر کرونا در آخرین روز تابستان که در بیشتر خبرگزاری‌ها و نشریات استان نیز منتشر شده بود، 4 هزار و 141 مورد مبتلا با 551 مورد مرگ‌ومیر بود و پیش از آن هیچ‌گاه به‌صورت رسمی به آماری بیش از این اعداد، برای مبتلایان قطعی به کرونا اشاره نشده است. این درحالی است در آمارهای کشوری حکایت دیگری وجود دارد!
درصورتی‌که این آمار جدید هم بعدا با تکذیب و اصلاح مواجه نشود، درصد مرگ‌ومیر استان نسبت به مبتلایان قطعی و مشکوک به کرونا 7/4 درصد خواهد بود و آنگاه باید دلیل این را جویا شد که چرا بنا به اظهار مسئولان همدان از آغاز این بیماری تاکنون هیچ‌گاه در گروه استان‌های با وضعیت قرمز طبقه‌بندی نشد؟! ولی آمار آن بیشتر از میانگین کشوری و یا با اصلاح روز گذشته، آمار نزدیک به میانگین کشوری است. آیا باز هم این آمارها باید اصلاح شوند؟!

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com