1397-08-161397-08-26bool(false) 1397-08-161397-08-26bool(false) با این رشد به جایی نمی رسیم همدان پیام
 
 
شنبه - 26 آبان 1397 - شماره 3338
 
امروز : شنبه ، 26 آبان 1397

Today : Sat, November 17, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83254 تاریخ انتشار:  1396-09-07 - 05:45 تعداد بازدید:  120
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

با این رشد به جایی نمی رسیم

یادداشت
 در سالهای گذشته علیرغم تلاشهای فراوان برای توسعه همدان استان نتوانسته از رشدی امیدوارکننده در کشور برخوردار شود. سطح محرومیت ها، توسعه نیافتگی، کمبود بهره وری اقتصادی علیرغم مشارکت بالای نیروی کار و نبود رفاه نسبی ساکنان استان را همواره رنج داده است.
این در حالی است که همدان با داشتن ویژگی های خدادادی، تاریخی و جغرافیایی نقطه ثقل حاکمیت در غرب کشور و خط واصل به مناطق با درجه امنیتی حساس بوده است.
با وجود این موقعیت که ظرفیت توسعه آوری و جذب امکانات بیشتر را داشته تمرکز گرایی در مرکز و برخی جزم اندیشی ها در استان همدان را از قافله استانهای پیشرو در کشور عقب گذاشته است.
قرار گیری در زمره استانهای پشتیبان جنگ تحمیلی و پس از آن مهاجر پذیری هزینه آور از سوی استانهای جنگ دیده و توسعه نیافته که امروز حتی ترکیب جمعیتی همدان را تحت تاثیر قرار داده و گسترش مناطق حاشیه نشین هزینه های فراوانی داشته است. 
هزینه هایی که اگر با توجه بیشتر تصمیم گیران پایتخت و مطالبه گری های صاحبان نفوذ در استان همراه می شد می توانست علاوه بر تامین مخارج سطح توسعه و ترقی استان را در حد شایستگی ها قرار میداد.
با این حال همدان امروز در دوران برخورداری استانهای توسعه یافته راه پیشرفت نسبی را می پیماید. راهی که الزامات فراوانی برای رسیدن به اهداف خود دارد که البته فرصتی برای آزمون و خطای مدیران ندارد.
بعلاوه آن، دولت روحانی در 4 سال گذشته در استان همدان همواره وعده گذر از این وضعیت و توسعه را سر داد که البته هنوز به آن عمل نکرده است. از این رو استاندار در آغاز دور دوم مسئولیت خود در استان بر نپذیرفتن هرگونه توجیه و بهانه از دولتمردان در استان تاکید کرده است.
اگرچه برای رسیدن همدان به جایگاه واقعی خود در کشور تنها کار و تلاش دولتی ها کافی نخواهد بود اما بررسی اوضاع و شرایط نشان میدهد آنچه که بیشتر از دیگر موانع تاثیرگذار بوده کم کاری ها، بی انگیزه گی ها و نداشتن افق های بلند در مجموعه مدیران استانی بوده است.
به عنوان نمونه در سالهای گذشته اگر چه همدان به دستاوردهای شایانی در زیرساخت رسیده اما هنوز از ضعفهای بزرگی رنج می برد که جایگاه و شان استان را کاهش میدهد.
فرودگاه نیمه فعال، نداشتن کنار گذر در مرکز استان و رشد اقتصادی مطلوب و رفاه آور شاخص های جایگاه پائین همدان است. فصل مقایسه همدان با شهرها و استانهای تازه برآمده و یا کمتر رشد کرده گذشته و همدان امروز تازه از خوابی بیدار شده که موجب عقب افتادنش از استانهای بزرگ شد.
تاریخ کهن، جایگاه استراتژیک و نیروی انسانی نخبه و سازنده داشته هایی نبوده که در دسترس هرمنطقه ای باشد. دریغ که این داشته ها نه تنها از سوی پایتخت نشینان بلکه حتی در ذهن بومی ها و نیروهای صاحب نفوذ و سرمایه هم جایی نداشته است.
دولت دوازدهم نیز روزی به اتمام می رسد و با ادامه این وضعیت نیکبخت با کارنامه ای استان را ترک خواهد کرد اما پیداست که با این شرایط باید منتظر رشد معمولی و آئین نامه ای استان باشیم و البته فاصله گیری بیشتر با مناطق رشد یافته در کشور. 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com