هیچ‌کس حق برخورد با شهروندان خارج از قانون را ندارد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 22 ارديبهشت 1400 - شماره 4033
 
امروز : يكشنبه ، 26 ارديبهشت 1400

Today : Sun, May 16, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  58799 تاریخ انتشار:  1394-02-30 - 05:46 تعداد بازدید:  3827
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

روحانی در جمع مدیران دانشگاه آزاد اسلامی:
هیچ‌کس حق برخورد با شهروندان خارج از قانون را ندارد

داخلی


به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی، دانشگاه را مرکز آزاداندیشی، استقلال و استدلال دانست و گفت: منزلت و احترام، حق بزرگان و نخبگان است و هیچ‌کس حق برخورد با شهروندان را خارج از چارچوب قانون ندارد.
ر‌ئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اگر همت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی و حمایت حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری نبود، دانشگاه آزاد اسلامی قوام نمی‌یافت، اظهاركرد: دانشگاه آزاد اسلامی موجب جذب نخبگان در داخل کشور شد.
رئیس شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه "افتخار و سرمایه دانشگاه، ساختمان نیست؛ بلکه اساتید هستند"، افزود: دخالت در دانشگاه‌ها باید به حداقل لازم برسد و این واقعیت را باور کنیم که ایران متعلق به همه ایرانیان جهان است.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت پیوند دانشگاه و صنعت اشاره و تصریح کرد: آموزش، پژوهش و مراکز تولید، باید به زنجیره واحد در کشور تبدیل شوند.
وي با اشاره به اینکه در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز مدافع محدود کردن دخالت‌ها در دانشگاه‌ها و محیط‌های دانشگاهی هستم، خاطر نشان کرد: چرا باید کارهایی که وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی از عهده انجام آن بر می‌آیند دولتی شوند یا در آنها دخالت شود. باید اجازه دهیم دانشگاه‌ها روی پای خودشان بایستند و یک فضای رقابتی سالم بین خودشان و بین دانشگاه‌های کشور و دانشگاه‌های منطقه و جهان به وجود بیاید.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه خیل عظیمی از دانشجویان و اساتید اندیشمند و باسواد ایرانی در خارج از کشور حضور دارند که مشتاق حضور و مشارکت علمی با مراکز علمی و دانشگاهی کشور هستند، گفت: نخبگان علمی سرمایه‌های معنوی هستند که حتی از سرمایه‌های مادی نسبت به عوامل محدودکننده آزادی و استقلال گریزان‌تر هستند؛ لذا باید فضایی را ایجاد کنیم که عالمان اساتید، اندیشمندان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور بتوانند، راحت‌تر به کشور تردد کنند و مشارکت علمی با مراکز دانشگاهی داخلی داشته باشند.
روحانی با طرح این سؤال که چرا برخی‌ها به خودشان اجازه می‌دهند که خیلی راحت‌ با یک استاد دانشگاه که از خارج به داخل کشور می‌آید برخورد کنند، اضافه کرد: این عده از کجا و براساس کدام قانون چنین حق و اجازه‌ای را برای خودشان قائل می‌شوند.
نباید با اساتید و عالمان که سرمایه‌های ماندگار کشور هستند، اینگونه برخورد کرد.
رئیس‌جمهور که اظهاراتش پیوسته با تشویق‌های حاضران همراه بود، افزود: چرا باور نمی‌کنیم که ایران متعلق به تمام ایرانیان جهان است. هر ایرانی در هر جای جهان به سهم خود مالک و صاحب این کشور است و اگر لازم است با کسی برخوردی هم شود باید در چارچوب قانون و قانونی باشد.
روحانی با اشاره به اینکه وقتی یک نفر ترک وطن می‌کند، عشقش به میهنش بیشتر شعله‌ور می‌شود، تصریح کرد: اگر فضا برای چنین فردی مهیا شود با تمام وجود به کشورش خدمت خواهد کرد و باید گفت که دانشگاه آزاد اسلامی به لحاظ اینکه دولتی نیست در زمینه فراهم کردن مقدمات استفاده از حضور و تخصص ایرانیان متخصص خارج از کشور دست‌بازتر و فضای مهیاتری دارد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه ممکن است در دانشگاه‌ها و مراکز علمی دولتی تنگ‌نظری‌هایی وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: این تنگ‌نظری‌ها گاهی حتی موجب می‌شود یک استاد دانشگاه نتواند کرسی تدریس خود را در دانشگاه حفظ کند و در چنین مواردی این دانشگاه آزاد است که می‌تواند این دسته از اساتید را جذب کرده و مانع از خروج آنها از کشور شود که این خود نوعی حفظ سرمایه‌ها در داخل کشور است.
رئیس‌جمهور بدترین دانشگاه را دانشگاه ساکت در برابر مسائل جامعه دانست و گفت: دانشگاه باید در مسائل اجتماع حضور و مشارکت فعال داشته و احساس وظیفه کند و از مشکلات انتقاد کند؛ حالا اگر برای انتقاد از دیگر قوا ملاحظه دارید، می‌توانید از دولت انتقاد کنید که دیوارش کوتاه است.
روحانی که این بخش از سخنانش با تشویق حضار مواجه شد، اظهاركرد: کشور نیاز به علم دارد و دولت باید کار را به عالمان و اندیشمندان بسپارد؛ زيرا کشور وقتی پیشرفت می‌کند که پرچمدارانش عالمان و اساتید باشند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com