1398-09-141398-09-24bool(false) 1398-09-141398-09-24bool(false) 1398-09-141398-09-24bool(false) 1398-09-141398-09-24bool(false) نگاه به نماز نباید تکلیف‌محور باشد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 24 آذر 1398 - شماره روزن
 
امروز : يكشنبه ، 24 آذر 1398

Today : Sun, December 15, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  102188 تاریخ انتشار:  1398-09-11 - 10:38 تعداد بازدید:  71
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در اجلاس استانی نماز مطرح شد
نگاه به نماز نباید تکلیف‌محور باشد

فرهنگی

■ بهترین بخش ادارات به نمازخانه‌ اختصاص یابد

اجلاس استانی نماز ۱۰ آذر ماه سال جاری برگزار شد . این اجلاس با هدف پرداختن به اهمیت برپا داشتن نماز و اعلام نتایج ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در حوزه نماز شرایطی را رقم زد تا بار دیگر موارد لازم در زمینه نقش معنوی اقامه نماز مطرح شود .
در این ارزیابی که بر اساس نظام جامع ارزیابی در پنچ گروه دستگاه‌های بخش فرهنگی ورزشی؛ علمی، آموزشی و پژوهشی؛ مدیریتی- قضایی، عمرانی، تولیدی و صنعتی؛ اجتماعی- رفاهی زیر نظر ۱۳ دستگاه اجرایی صورت گرفت.
در ارزیابی های یاد شده در اجلاس استانی نماز از مدیر مسئول همدان پیام نیز به عنوان مدیر رسانه مروج فرهنگ نماز تقدیر شد. این اجلاس با حضور حداکثری مدیران و مسئولان ادارات دولتی و بخشهای خصوصی در سالن شهدای استانداری همدان برگزار شد.
 نگاه به نماز نباید تکلیف‌محور باشد
نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه همدان با بیان اینکه نگاه به نماز نباید تکلیف‌محور و فقه‌محور باشد، گفت: در جامعه اسلامی مسئولی که نمازش تکلیف محور است موفق نخواهد بود.
حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی‌ در اجلاس استانی نماز در سالن شهدای استانداری همدان افزود: چون انسان قرار است تربیت بشود باید مربی خود را بشناسد؛ مربی انسان خداوند است و از راه نماز می‌توان آن را شناخت.
وی افزود: استعدادهای انسان با فحشا و منکر از بین می‌رود و برنامه خداوند برای تربیت انسان و شکوفایی استعدادها، نماز است.
شعبانی با بیان اینکه بهترین و بالاترین روش برای تربیت انسان نماز است، عنوان کرد: هیچ چیزی به اندازه نماز موانع رشد انسان را کنار نمی‌زند.
وی بیان کرد: خدای تعالی برای مسئول و مدیریت جامعه در قرآن کریم وظیفه تعیین کرده است که مدیران باید بر اساس آن جامعه را اداره کنند.نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان تاکید کرد: اگر در یک جامعه مسئولان اصلاح نشوند اصلاح آن جامعه دشوار می‌شود.
وی با اشاره به اینکه مسئولی که خودش اهل نماز نباشد خدا به آن مسئولیت نمی‌دهد، اظهار داشت: مدیران باید دغدغه نماز خواندن جامعه را داشته باشد.حجت‌الاسلام شعبانی ادامه داد: نماز یک عمل عبادی است که مدیران هر دستگاهی باید بر برپایی نماز در بین کارکنان تاکید داشته باشد. وی عنوان کرد: نگاه جامعه به بچه ها و دانش آموزان تکلیف محور و فقه محور است زیرا هنوز آن سیر ملکوتی نماز را نتوانستیم جا بیاندازیم.
نماینده ولی فقیه در همدان اضافه کرد: همدان در توجه مسئولانش به نماز رتبه برتر کشور را به خود اختصاص داده است.وی گفت: فارغ از نگاه تکلیف محور به نماز حضور مدیران و مسئولان در نماز علاوه بر اجر نماز، اجر عظمت بخشی به نماز را هم بهره می‌برد.
حجت الاسلام شعبانی اظهار داشت: خواندن نماز در اداره ها ۱۰ دقیقه بیشتر وقت نمی‌برد و دلیلی نمی‌شود به بهانه راه انداختن کار مردم، نماز در اداره‌ها اقامه نشود.
وی با اشاره به اینکه همدان دارالمومنین است و ظرفیت بالایی دارد، افزود: اگر می‌خواهید بچه‌هایتان نمازخوان شوند، پیش روی آن‌ها نماز بخوانید تا آن‌ها هم نماز بخوانند. وی گفت: اگر پدر و مادر نماز نخوانند یعنی بچه‌های خود را طلاق داده‌اند و این موجب می‌شود تربیت بچه دست دیگران بیافتد.
  بهترین بخش ادارات
به نمازخانه‌ اختصاص یابد
استاندار همدان با تاکید بر اینکه بهترین نقاط ساختمان‌های اداری باید به نمازخانه‌ها اختصاص یابد گفت: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که برگزاری نشست ها با اذان تداخل نداشته باشد.
سید سعید شاهرخی افزود: اقامه نماز در اداره ها حداکثر ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و باید جلسات طوری برنامه ریزی شود که با اقامه نماز تداخل پیدا نکند.
وی ادامه داد: در چند سال متوالی همدان به عنوان استان نمونه در برگزاری نماز معرفی شده است که این نشان از جایگاه والای نماز در این استان دارد.
شاهرخی با بیان اینکه انسان‌ها در همه رده‌های سنی و در هر جایگاهی باید به نماز توجه داشته باشند و این توجه در حوزه جوانان و نوجوانان باید ویژه باشد گفت: آموزش و پرورش به عنوان بهترین فضای مخصوص جوانان و نوجوانان وظیفه خطیری برای تقویت باورهای دینی دانش‌آموزان دارد.
استاندار همدان گفت: یکی از مهمترین راه های عبودیت و بندگی نماز است و توجه به امر والای نماز از مهمترین وظایف آموزش و پرورش است. شاهرخی عنوان کرد: برپایی نماز در پارک‌ها و فضای سبز بسیار اثربخش است و جلوه ویژه‌ای به شهر می‌دهد.
وی اضافه کرد: در ورودی‌ شهرها نمازخانه و مسجد ساخته شود تا رهگذرانی که از همدان گذر می‌کنند دارالمومنین بودن آن را درک کنند.
 نماز کلید حل مشکلات است
مشاور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت کشور نیز در این آیین گفت: نماز کلید حل مشکلات است و انسان بداند با خواندن نماز گره مشکلاتش باز می‌شود.
حجت‌الاسلام حسین قربانلو افزود: بر اساس تاکیدات قرآن کریم انسان باید از صبر و نماز برای حل مشکلات خود کمک بگیرید.
وی اظهار داشت: شاید علت تقدم صبر بر نماز این است که صبر برای مبتدی‌ها بر نماز مقدم تر است. حجت‌الاسلام قربانلو عنوان کرد: برای برخی نماز خواندن مشکل است و برای برخی نیز نماز خواندن مشکل گشا می‌شود. وی ادامه داد: در هنگام اقامه نماز در دستگاه های اجرایی همه باید جمع شوند تا نماز با شکوه برگزار شود.
مشاور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت کشور گفت: اگر به خوبی از نماز استفاده کنیم مشکلاتمان از بین می‌رود.
 حقیقت واقعی نماز برای نسل جوان
تبیین شود
نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری گفت: نماز یک حقیقت ناشناخته است و ما وظیفه داریم تا حقیقت واقعی نماز را به نسل‌های جوان و نوجوان تبیین کرده و آموزش دهیم.
آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی روز یکشنبه در اجلاس استانی نماز در همدان افزود: نماز کلید حل تمام مشکلات است و نسل جدید بداند با خواندن نماز مشکلاتش برطرف می‌شود.
وی با بیان اینکه بوعلی‌سینا تمام مشکلات خود را با نماز خواندن حل می‌کرد ادامه داد: بزرگ‌ترها باید ارزش نماز را به نسل جدید انتقال دهند.
آیت الله طه محمدی با اشاره به اینکه نماز موجب ترویج همه خوبی‌ها است، اضافه کرد: نماز حقیقت ناشناخته است و سوق دادن جوانان به نماز وظیفه ما است.
نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری گفت: وضو داشتن، اقامه نماز اول وقت و تامل در نماز و آداب و نیایش بعد از نماز محور اصلی رفتار و منش اسلامی است.
آیت‌الله طه محمدی ادامه داد: اگر می‌خواهید با خداوند روابط نزدیک داشته باشید و با معبود خود بی پرده سخن بگویید نماز بخوانید.
وی بیان کرد: ما با داشتن نماز می توانیم همه مشکلاتمان را حل کنیم و در این میان برای تربیت نسل جوان و بهبود سلامتی جسمانی آنها از نماز کمک بگیریم.
 تقدیراز برترین دستگاه‌های اجرایی استان در حوزه ترویج نماز
مدیر ستاد اقامه نماز استان همدان گفت: از برترین دستگاه‌ های اجرایی استان در ترویج فرهنگ نماز امروز در اجلاس استان نماز تقدیرمی شود.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی حسنی حلم، مدیر ستاد اقامه نماز استان همدان در اجلاس استانی نماز گفت: از برگزیدگان توسعه فرهنگ نماز در اجلاس استان نماز تجلیل می‌شود.
وی  با بیان اینکه ترویج نماز و توسعه این فریضه الهی از اهداف اجلاس‌های نماز است افزود: همایش‌های نماز‌ با  رویکرد نماز و مدرسه را هم با همکاری ادارات آموزش و پرورش برگزار کردیم.
مدیر ستاد اقامه نماز استان همدان افزود : نخستین ثمره حکومت صالحان در جهان اقامه نماز است و نماز ما را در بستر تربیت انسانی قرار می دهد.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی حسنی حلم نماز را وسیله مطمئن برای تربیت اسلامی و خودساخته انسانی دانست و ادامه داد: جامعه نماز خوان و نمازی ،  جامعه ای با نشاط دینی و عامل به دستورات الهی است .
در پایان اجلاس نتایج ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در حوزه نماز بر اساس نظام جامع ارزیابی در پنچ گروه دستگاه‌های بخش فرهنگی ورزشی؛ علمی، آموزشی و پژوهشی؛ مدیریتی- قضایی، عمرانی، تولیدی و صنعتی؛ اجتماعی- رفاهی زیر نظر ۱۳ دستگاه اجرایی صورت گرفته بود عنوان و از دستگاه های برتر تقدیر شد .

 

در پایان اجلاس نتایج ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در حوزه نماز بر اساس نظام جامع ارزیابی در پنچ گروه دستگاه‌های بخش فرهنگی ورزشی؛ علمی، آموزشی و پژوهشی؛ مدیریتی- قضایی، عمرانی، تولیدی و صنعتی؛ اجتماعی- رفاهی زیر نظر ۱۳ دستگاه اجرایی صورت گرفته بود عنوان و از دستگاه های برتر تقدیر شد .
در ارزیابی های یاد شده در اجلاس استانی نماز از مدیر مسئول همدان پیام نیز به عنوان مدیر رسانه مروج فرهنگ نماز تقدیر شد. این اجلاس با حضور حداکثری مدیران و مسئولان ادارات دولتی و بخشهای خصوصی در سالن شهدای استانداری همدان برگزار شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com