1400-01-211400-01-31bool(false) 1400-01-211400-01-31bool(false) اشترمل روزی ۲ ساعت آب شرب دارند همدان پیام
 
 
سه شنبه - 31 فروردين 1400 - شماره 4015
 
امروز : سه شنبه ، 31 فروردين 1400

Today : Tue, April 20, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  116781 تاریخ انتشار:  1400-01-19 - 08:43 تعداد بازدید:  55
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

به صدا درآمدن زنگ هشدار کمبود آب
اشترمل روزی ۲ ساعت آب شرب دارند

مادستان

 اشترمل روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان تویسرکان است که سال۱۳۹۸ به‌عنوان دهکده جهانی مبل‌ومنبت گلریز انتخاب شد.
به گفته اهالی روستا، آنها روزی 2 ساعت آب شرب دارند. یکی از اهالی اشترمل درباره مشکل روستای‌شان صحبت می‌کند و می‌گوید: از نظر بهداشتی در شرایط مناسبی به سر نمی‌برند. به گفته او، ریشه فراموشی نیازهای بهداشتی جامعه به بی‌توجهی مسئولان برمی‌گردد.
 او می‌گوید: زمانی که امکانات اولیه وجود نداشته باشد افراد هم نمی‌دانند چطور مسائل بهداشتی را رعایت کنند، بدیهی است که به این شکل آلودگی ایجاد می‌شود.
به گزارش همدان‌پیام، به نظر این فرد کمبود امکانات بهداشتی در مناطق محروم به مسئولان پشت میزنشین، مشکلات اقتصادی و بودجه اندکی که به این منظور درنظر گرفته می‌شود، برمی‌گردد. او می‌گوید: در این روزها که ویروس جهش‌یافته کرونا در کشور جولان می‌دهد و آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری در استان به‌شدت بالاست، توجه به زیرساخت‌ها و کمبودهای بهداشتی می‌تواند در کاهش ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا، تأثیر بسزایی داشته باشد.
با توجه به کوهستانی بودن منطقه، چندین سال است که روستا با مشکل خشکسالی مواجه است و مردم برای تأمین آب شرب مشکل دارند.
س.ص که چند سالی است در روستا خدمت می‌کند، درباره همین نکته می‌گوید: در برخی مناطق حتی آب آشامیدنی سالم وجود ندارد. حال پرسش این است که بدون آب سالم چطور می‌توان انتظار داشت بهداشت در منطقه‌ای حاکم شود؟ او با گوشت و پوستش مشکلات بهداشتی را که در مناطق محروم وجود دارد احساس کرده است و درباره آنها حرف‌ها دارد.
دهیار روستای اشترمل تویسرکان نیز در این‌باره به ایرنا می‌شود: درحال‌حاضر آب از چند چاه و چشمه روستا از شب تا صبح انبار و روزی 2 ساعت برای استفاده مردم باز می‌شود و در اصل آب شرب روستا جیره‌بندی است.
حمید ترکاشوند ادامه می‌دهد: با پیگیری‌های نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی قرار شده تا پایان تابستان آب مورد نیاز اهالی از سد تأمین شود.
او مطرح می‌کند: درباره راه دسترسی به روستا و وضعیت کوچه‌های آن، بیان کرد: در این موارد مشکل حادی وجود ندارد اما با توجه به ملی شدن روستا در حوزه منبت گلریز باید بهسازی و جدول‌کشی انجام شود.
ترکاشوند با بیان اینکه روستای اشترمل طبق سرشماری سال ۹۵ تعداد هزار و ۷۷۴ نفر جمعیت دارد، می‌گوید: اشتغال ۹۰ درصد اهالی روستا تولید مبل منبت است و افراد مسن به‌صورت سنتی به کشاورزی مشغول هستند که گردو و انگور جزو محصولات تولیدی آنها محسوب می‌شود.
دهیار روستای اشترمل در پایان مطرح می‌کند: تا سال ۹۶ به‌طور قطع می‌توان گفت این روستا بیکار نداشت اما درحال‌حاضر خطر بیکاری منطقه را تهدید می‌کند و اگر به همین منوال پیش برود مشکلات بیشتری در این زمینه پیش می‌آید.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com