ازدحام کارگران ساختمانی برای ثبت‌نام بیمه همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 مهر 1393 - شماره 2173
 


امروز : سه شنبه ، 1 مهر 1393

Today : Tue, September 23, 2014

ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال 1393 : سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی


 
کد مطلب:  12868 تاریخ انتشار:  1391-02-24 - 01:18 تعداد بازدید:  2086
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ازدحام کارگران ساختمانی برای ثبت‌نام بیمه

تیتر یک

همدان‌پیام: از زمانی که مصوبه بیمه کارگران ساختمانی به صورت ابلاغیه قانونی به تمام ادارات تأمين اجتماعی در استان‌ها ارسال شد تاکنون، کارگران برای بیمه شدن مراحلی چون شرکت در کلاس‌های مهارت آموزی و سپس آزمون مهارت فنی و حرفه‌ای را گذرانده‌اند اما پس از گذشت 2 سال هنوز نتوانسته‌اند از بیمه بهره مند شوند.
کارگری جوان درحالی که ابزار جوشکاری‌اش را در دست دارد بدون توجه به ایمني جان خود روی سطح چند سانتی تیرآهن راحت راه مي‌رود. به ستون عمودی که مي‌رسد می‌نشیند و پاهایش را از طرفین تیرآهن افقی آویزان می‌کند. نقاب به چشم مي‌زند و مشغول کار می‌شود. هنگام جوش دادن تیرآهن، حالتی به بدنش مي‌دهد که با جلو بردن سر، بدنش حالت کمان (خمیده) مي‌شود و بیننده‌ای که از پایین به این کارگر نگاه می‌کند، نگران سلامت او مي‌شود. اما افسوس که این نگرانی‌ها را تنها عابران لحظه‌ای گذرا در دل دارند و مسئولان باکی از آسیب رسیدن به این گروه ندارند.
صبح دیروز باخبر شدیم که تعداد زیادی کارگر دارای مهارت فنی و حرفه‌ای برای ثبت‌نام بیمه و استفاده از خدمات بیمه کارگری جلوی در این اداره کل تجمع کرده‌اند. کارگران از خدمات و نحوه تکریم ارباب رجوع گله‌مند بودند و می‌گفتند مدتهاست کارت مهارت دریافت کردیم اما با وعده وعید‌هایی که برای بیمه داده بودند هنوز نتوانستیم از این خدمات بهره‌مند شویم.
محمد سلطان ترکمن با بیان اینکه به ما می‌گویند از طریق سایت ثبت نام کنید اما همیشه سایت بسته است، افزود: با توجه به سابقه‌‌ای که در کار و مهارت خود داشتیم به راحتی توانستیم کارت مهارت فنی و حرفه را بگیریم اما گرفتن بیمه بعد از این بسیار مشکل است و من بعد از یکسال دوندگی هنوز نتوانستم خود را بیمه کنم.
کارگر دیگری به نام روح‌ا... مرادی گفت: مسئولان به وقت ما ارزش قائل نمی‌شوند خودشان گفتند امروز بیاییم اما آیا به این همه جمعیت می‌توان 2 روزه پاسخ داد و همه آنها را ثبت نام کرد.
حیاط تأمين اجتماعی مملو از کسانی بود که کار و پیشه خود را رها کرده و به قول خودشان حتی برخی از آنان از ساعت یک نیمه شب پشت در تأمين اجتماعی خوابیده بودند تا به اصطلاح برای اول صبح در صف اول باشند. جمعیت آنقدر زیاد بود که حتی از نیروی انتظامی هم کمک گرفته بودند تا نظم برقرار باشد.
به گفته یکی از کارگران هر کس به وسط جمعیت می‌رفت یا مدارکش گم می‌شد و یا... حتی یکی از کارگران هم به دلیل ازدحام و فشار جمعیت حاضر در صف به گفته جمع حاضر دچار شکستگی شد و او را توسط اورژانس به بیمارستان انتقال دادند.
جمعیت هر لحظه رو به ازدحام می‌رفت و کارمند تأمین اجتماعی از پنجره اعلام مي‌کرد که آرامش خود را حفظ کنید. اما مردم توجه نمی‌کردند و هر کدام با زور و فشار می‌خواستند به جلوی صف برسند. اما در این بین بانوانی ‌هم در صف انتظار برای ثبت نام بیمه همسرانشان ایستاده بودند که نمی‌توانستند به جلو راه یابند ولی صدای اعتراضشان را هر آن بلند می‌کردند و مسئولان را خطاب قرار می‌دادند که چرا اینقدر کوتاهی می‌کنند.
 تصویب مجلس تأخیر اجرا
نیروی کارگران ساختمان بخشی از سرمایه انسانی کشور محسوب مي‌شوند و به نوبه خود سهم شایان توجهی در تولید اقتصاد و عمران دارند. صرف انرژی این قشر در بخش ساخت و سازها نیز سبب تسهیلات و تحولات در متن زندگی مي‌شود. یک کارگر لوله کش، برقکار، برشکار، بنا تا نقشه‌کش و ناظر به نوعی فضایی نیز برای زندگی ایجاد مي‌کنند. با این اوصاف آنچه که خود این قشر نیاز حرفه‌ای حیاتی دارد یکی آموزش دانش مهارت کار در رشته تخصصی مورد عمل و دیگری که جنبه امنیت سلامت دارد، پوشش بیمه دایمی‌شان است. این موارد چند دهه است که هر چند سال یک بار در دستور جلسات سازمان و وزارتخانه‌های ذی‌ربط مورد بررسی قرار گرفته است.
سال پیش هم مجلس شورای اسلامی لایحه بیمه کارگران ساختمان را تصویب و الزام اجرایی قانونی کرد لیکن هنوز این قانون عملی نشده است.
سال گذشته از طرف دولت لایحه‌ای برای بیمه شدن کارگران ساختمان به مجلس ارایه شد. در این ارتباط جلساتي برگزار و كار کارشناسی انجام شد. در نتیجه در بعضی از قسمت‌هاي لایحه ابهاماتی برای پرداخت وجوه بیمه وجود داشت. لذا لایحه را به وزارت رفاه واگذار کردیم تا موارد موجود در آن به طور شفاف و جامع بررسی و کارشناسی شود.
اینکه سرنوشت لایحه مذکور به کجا انجامیده و نتیجه نهایی آن چه شد، باید گفت: لایحه بیمه کارگران ساختمان در مجلس هفتم تصویب شد و دولت قانوناً باید آن را اجرا کند که تاکنون اجرا نشده است.
امروز کارگران ساختمانی با مشکلات ریز و درشتی دست و پنجه نرم مي‌کنند و دغدغه اینکه «فردا چه خواهد شد» روح و روان آنان را مي‌آزارد. مدتی در گوشه کارگاهی دل به بیمه آن مکان خوش مي‌دارند و پس از پایان کار دوباره به دنبال کوره راهی هستند تا شاید بتوانند هم امرار معاش نمایند و به قول معروف لقمه‌ای نان حلال برای خود و اهل و عیالشان درآورند و هم شاید بتوانند از مزایای بیمه بهره‌مند شوند.
برخی از افراد این قشر مدتی به قوانین مصوب مجلس مبنی بر بیمه شدن تمامی کارگران ساختمانی دل خوش مي‌دارند و برخی دیگر با اعتقاد بر این اصل که در روي یک پاشنه مي‌چرخد، توجهی به چنین اخباری ندارند. اما خصوصیات بارز اغلب کارگران توکل به خداوند متعال و تکیه به قدرت بازوان است که هر روز با همین امید از خانه خارج مي‌شوند و پس از طی کردن یک روز پرکار و پرمشقت، غروب آفتاب هم با استعانت از ذات الهی جل جلاله دست از کار مي‌کشند تا راهی خانه و کاشانه خود شوند.
البته برای اینکه یک طرفه به قاضی نرفته باشیم در خصوص تجمع کارگران ساختمانی دارای مهارت با مدیر کل تأمين اجتماعی استان نیز گفت‌وگو کردیم.
 مدیر کل تأمين اجتماعی استان: فنی‌و حرفه‌ای همدان بی‌برنامه کارت مهارت می‌دهد
محمد عسگری در این خصوص گفت: بنا بر تصمیمات مسئولان کشور قرار است که یک میلیون کارگر ساختمان طی برنامه 5 ساله بیمه شوند که سهمیه استان بر اساس نظر اداره کل فنی و حرفه‌ای تعیین می‌شود و ما سال گذشته 11 هزار و 500 نفر را تحت پوشش بیمه قرار دادیم که امسال نیز 4 هزار و 500 نفر را در برنامه داریم.
وی بیان داشت: به کارگران اعلام کرده بودیم که به مرور برای ثبت نام در سایت بیمه به اداره مراجعه کنند اما گویا کارگران همدیگر را از این موضوع باخبر کردند و به یکباره به اداره مراجعه و ازدحام ایجاد نمودند که البته تا پایان وقت اداری پاسخ آنان را دادیم و همه را ثبت‌نام كرديم.
عسگری افزود: برای این اداره کل صرفاً داشتن کارت مهارت ملاک نیست و بازرسان ما باید کارگران را موردی بر سر کارهایشان مورد بازرسی قرار دهند تا از صحت انجام کار در حرفه کارگری ساختمان اطمینان حاصل کنند، چرا که مشخص شده برخی افراد از این قضیه سوء استفاده کرده و با وجود اینکه در مشاغل دیگری مشغول کار هستند برای استفاده از بیمه کارگری ثبت نام نموده‌اند که این قانون؛ حق کارگران است.
وی در ادامه بیان داشت: سهمیه‌ای که برای استان تعیین شده از سوی اداره کل فنی و حرفه‌ای به سازمان تأمين اجتماعی اعلام و به اداره کل ابلاغ شده اما فنی و حرفه‌ای بدون توجه به این سهمیه بی‌برنامه برای افراد کارت مهارت صادر می‌کند و این است که ما هم اینک با مشکل ازدحام کارگران مواجه شدیم ولی با این حال همه را ثبت نام کرده و می‌کنیم و پس از بازرسی صلاحیت افراد برای استفاده از مزایای بیمه کارگری را اعلام می‌داریم تا کارگران بتوانند از این فرصت استفاده کنند.
 فنی حرفه‌ای مکلف به آموزش است و سهمیه‌ تعیین شده حداقل کار است
مدیر کل فنی و حرفه‌ای استان همدان نیز در خصوص اظهارات مدیر کل تامین اجتماعی گفت: فنی و حرفه‌ای مکلف به آموزش کارگران و تمام کسانی است که برای مهارت آموزی به این اداره کل مراجعه کردند و در این خصوص هیچ سهمیه‌ای مبنی بر اینکه تا بیش از اندازه معین مجاز به آموزش نیستیم، وجود ندارد.
سید مهدی باقری بیان داشت: طبق مستندات موجود سهمیه‌ای برای آموزش کارگران و ارائه کارت مهارت به آنان از سال 87 تاکنون ابلاغ شده است که حداقل کار را نشان می‌دهد و ما بر این اساس تلاش می‌کنیم به بالاترین درجه از لحاظ تعداد کارآموزان و میزان آموزش‌ها برسیم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا اداره کل فنی و حرفه‌ای سهمیه بیمه‌ شدگان تامین اجتماعی را مشخص می‌کند گفت: فنی و حرفه‌ای در این خصوص مداخله‌ای ندارد این اداره کل است که باید پیگیر باشد تا نرخ بیمه شدگان خود را افزایش دهد که البته سال گذشته از سوی اداره تامین اجتماعی اعلام شد که هر چقدر تعداد بیمه شدگان کارگری بیشتر شود سهمیه سال بعد هم به میزان معین افزایش می‌یابد.
وی مشکل اساسی را بسته بودن سایت بیمه دانست و گفت: سال گذشته همکاری خوبی برای بیمه نمودن کارگران داشتیم که امید است امسال نیز این همکاری ادامه یابد تا در تعامل بایکدیگر بتوانیم به جامعه کارگری خدمت کنیم و سهمیه استان را با پیگیری مداوم افزایش دهیم.
وی در پایان آمادگی فنی و حرفه‌ای استان برای تعامل با دستگاههای مرتبط را در این زمینه اعلام کرد.بازگشت
نظرات بینندگان :
بهزاد نیکرخ - 1393-02-06
من کارگر ساختمانی چندین بار در طول سال به بیمه تامین اجتماعی همدان مراجعه کردم تا مدارک خودم رو برای ثبت نام بیمه کارگران فصلی تحویل مسولش نمایم ولی هر دفعه به من میگوین هنوز علام نکردن وقتی هم رسانه ها اعلام کردن سر زدم گفتن انهای که مدارک دادن رو ثبت نام می کنیم من سوالم از مسعولین اینکه پس ما از کجا باید مطلع بشیم من هیچ گونه بیمهای ندارم و سر پرست خانواده 3 نفره هستم باید چکار کنم
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com