پیری زودرس چگونه اتفاق می‌افتد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 6 آبان 1399 - شماره 3884
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112038 تاریخ انتشار:  1399-07-04 - 07:00 تعداد بازدید:  256
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پیری زودرس چگونه اتفاق می‌افتد

گوناگون


 سختی کار و انجام همزمان چند فعالیت نه‌تنها موجب فشار روانی و خستگی می‌شود، بلکه جسم را فرسوده و انسان را معرض پیری زودرس قرار می‌دهد.
روان درمانگر تحلیلی گفت: کم‌تحرکی، ‌افکار منفی، ‌افسردگی و تغذیه نامناسب از جمله دیگر عوامل مهم تأثیرگذار بر روند پیری زودرس به‌شمار می‌رود و در کنار این موارد چنانچه فردی زمان مناسب و معینی را برای خواب و استراحت خود در نظر نگیرد، ‌فرسودگی به‌سرعت جسم را از کار خواهد انداخت.  
سارا اکبرزاده در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: شکست روحی و تغییر چهره و از جمله سفید شدن مو نشانه‌های ظاهری علایم پیری زودرس هستند اما در این ارتباط به‌راحتی نمی‌شود از عوامل ژنتیکی و وراثتی گذشت؛ زیرا پیری زودرس یکی از مشکلاتی است که در هر سنی از زندگی می‌تواند رخ دهد و فشار روانی بسیار زیادی به وجود می‌آورد و از این رو نمی‌توان پیری زودرس و تبعات ناخوشایند آن را فقط به دوران سالمندی نسبت داد.
این روانشناس بالینی گفت: در کنار عوامل تأثیرگذار در پیری زودرس مواردی همچون سبک زندگی نامناسب و رعایت نکردن اصول سلامت روان و بهداشت فردی را می‌توان به‌عنوان روند فرسایشی بدن محسوب کرد و از این رو افرادی که مشکل چاقی دارند و یا اینکه در مصرف سیگار و دخانیات و همچنین مشروبات الکلی تجدیدنظر نمی‌کنند، نسبت به دیگران زودتر به سمت پیری زودرس حرکت می‌کنند.
اکبرزاده تصریح کرد: در زمانی که فرد یا افراد جامعه مدام به‌دنبال تأمین نیازهای ضروری زندگی بیش از پیش فعالیت داشته و فکر و خیال، استرس و فشارهای عصبی در همه حال بخش جدایی‌ناپذیر از این موارد نیست، روند پیر شدن در این‌گونه مواقع سرعت بیشتری خواهد داشت و خطر بروز اختلالات روانی و شیوع زوال عقل را در بین افراد بیشتر می‌توان مشاهده کرد.
وی افزود: سلامتی هر فردی به رعایت اصول بهداشتی و سبک زندگی آن بازمی‌گردد، به نحوی که فرد یا افرادی که در دوران حیات خود به مواردی همچون افکار منفی،‌ استرس و اضطراب، خواب و تغذیه مناسب، قرار گرفتن در معرض انواع آلودگی‌ها، مصرف آب و بهره‌کشی بیش از حد جسم و مغز، ‌توجه لازم نمی‌کنند، ‌به‌طور حتمی در معرض پیری زودرس قرار دارند.
این متخصص روانپزشک با بیان اینکه پیری زودرس جنسیت نمی‌شناسد، گفت: برنامه‌ریزی برای کارهای روزانه و در کنار این موارد توجه به انجام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی نه‌تنها می‌تواند از بروز بسیاری از آسیب‌ها بر جسم و روان فرد یا افراد جلوگیری کند بلکه مانعی بر سر راه پیری زودرس، که افراد بی‌شماری از جوامع امروز از این اختلال روان‌تنی غافل هستند، خواهد بود.  ‌


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com