حيوانات بي‌سرپرست بي رحمانه مي‌ميرند همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 اسفند 1396 - شماره 3139
 
امروز : پنجشنبه ، 3 اسفند 1396

Today : Thu, February 22, 2018




ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83765 تاریخ انتشار:  1396-11-17 - 05:45 تعداد بازدید:  93
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گزارشي از مرکز حمايت از حيوانات
حيوانات بي‌سرپرست بي رحمانه مي‌ميرند

نویسنده : مريم برزگر

اجتماعی

حیوانات از موجودات بسیار با اهمیت محیط زیست می‌باشند که درخلقت هرکدام حکمت‌هایی نهفته است اما امروزه بسیاری از روشهای زندگی انسان منجربه آزار و یا نابودی حیوانات بی‌پناه شده است.
حیوانات بدون‌سرپرست سال‌هاست کنترل جمعیتشان به یکی از بزرگترین چالش‌ها خصوصاً برای شهرداری‌ها تبديل شده است، اين حيوانات با وجود تمامی خطرات وسختيهای که تحمل مي‌كنند همچنان پابه‌پای انسان‌ها ادامه حیات می دهند.
متأسفانه در برخي مواقع آنچه كه شاهد هستیم كشتار سگهاي بي‌سرپرست بااسلحه شكاري ومسموم كردن آنها به طرز دلخراشي است كه افكار عمومي رانسبت به اين اقدامات آزرده كرده واعتراض‌هايي را در پيش داشته است.
اینکه بدانیم درگوشه از شهر همدان مرکزی برای ساماندهی وحمایت از حیوانات به خصوص سگهای بي‌سرپرست راه اندازی شده وتوجه ویژه به این مخلوقات خدا می‌شود بسیار امیدوار‌کننده است، از این رو در اوایل سال1394 انجمن حمایت ازحیوانات استان افتتاح شد تا با راه اندازی این انجمن يك اقدام اساسی در راستای ساماندهی وضعیت سگ‌های بی‌سرپرست داشته باشند.
رئیس انجمن حمایت ازحیوانات به خبرنگار همدان پيام گفت: درنگاه ما حیوانات درخیابان خوشبخت نیستند،گرسنگی کوچکترین مشکل آنهاست.هدف این انجمن شناسایی حيوانات بی‌سرپرست وحمايت از آنهاست. مصطفي جوادي گفت: اين انجمن علاوه برکارشناسان خبره و دلسوز به کمک تمام اقشار جامعه هم نیازدارد. بنابراين لزوم همكاري و هماهنگي اين دو بسيارضروري است. متأسفانه مردم بايد پشتيبان مادي و معنوي انجمن باشند اما اينگونه نيست، اما اين انجمن عزم آن داردتا با مطالعه درحوزه حقوق حیوانات ومشکلات این موجودات درفضای شهری ودرحیات وحش، برنامه‌های کاربردی وقانونی را به اجرا درآورد تابتواند يار معتمدی برای نهادهای دولتی و سایرتشکل‌های محیط زیست باشد، دراین راه لازم است مسئولان دولتی هرچه بیشتر با انجمن همکاری کرده وامکانات اجرایی خودرا دراختیار این تشکل مردمی قرار دهند.
 نگهداری سگ های بی سرپرست نیازمند روش منطقي و بلند مدت است
جوادي درمورد اينكه در بودجه سالانه شهرداری همدان اعتباری برای راه‌اندازی مرکز نگهداری سگ‌های بی‌سرپرست دیده نشده است،عنوان کرد: وقتی بودجه‌ای در این زمینه درنظرگرفته نشده اگر نقشه این مرکزهم تهیه شده باشداجرایی نمی‌شود.
وی اظهارداشت: سمن‌ها هيچ فضايي ندارند و مركز فعلي(پناهگاه الوند) هم بسته شده است.طبق دستوالعمل وزارت كشور وظيفه شهرداري ايجادسايتي براي ساماندهي حيوانات بي سرپرست است.محيط زيست و منابع طبيعي نامه به جهادكشاورزي داده‌اندكه به انجمن زمين بدهند اما تاكنون موفق به گرفتن زمين نشده‌ايم و طبق شنيدها جهادكشاورزي به‌راحتي زمين را واگذار نمي‌كند. جوادي گفت:كشتار سگ‌ها به هيچ عنوان قابل قبول نبوده وتجربه ثابت كرده است كه دركنترل جمعيت سگ‌ها كوچكترين اثري ندارد. در اين خصوص شهرداری همدان بایدبصورت عملی وتزریق اعتبار وارد عمل شود و پناهگاهی برای حیوانات بی‌سرپرست ایجاد كند و اين نیازمند روش‌های منطقی و بلندمدت است .
 خلاء مرجع قانوني براي رسيدگي به آزارحيوانات
رئیس انجمن حمایت ازحیوانات نبود قوانین یکپارچه که پیگیر و حامی حقوق حیوانات باشد در ايران را مشكل عمده انجمن عنوان كرد وگفت: رفتارهای آزار دهنده و خشونت آميز علیه حیوانات به جایی رسيده که متجاوزان از اينگونه صحنه‌ها فیلم و عکس تهیه کرده و در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند که با واکنش گسترده کاربران مواجه شده است.
در ادامه جوادي افزود: سازمان محیط زیست کشور باید قانون جامع حقوق حیوانات را به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد تا با تصویب آن بتوان به صورت قانونی به مقابله با حیوان‌آزاری و ناقضان حقوق حیوانات پرداخت.
وی تأکید کرد: متأسفانه مراکزی که خود باید متولی حفظ حقوق حیوانات باشند، در فضاهای شهری به صورتی ناخوشایند دست به کشتار فجيع و دردناك حیوانات بی‌سرپرست می‌زنند که این عمل غیرانسانی عوارض منفی زیادی بر افکار عمومی مي‌گذارد وليكن برخورد قاطع و قانونی قوه قضائيه با حیوان‌آزاری بهترین روش است.
جوادي از شهروندان خواست بارعايت حقوق حيوانات بی‌سرپرست شهري و روستايي و بارعايت كامل اصول بهداشتي به آنها غذا بدهند. وي دوشماره انجمن حمايت ازحيوانات 09181115216و09189129254را اعلام كرد و از همشهريان خواست باحمايت از حيوانات در ارتباط باشند ودر صورت مشاهده هرگونه مزاحمت ازجانب حيوانات بي‌سرپرست كه بسيارنادرند وحيوان آزاري سريع با انجمن حمايت ازحيوانات تماس بگیرند.
الهام آريايي يكي ازفعالان حقوق حيوانات درانجمن مي‌گويد:درجامعۀ ما سگ‌ها بی‌پناه‌ترین حیوانات هستند،درمحیط‌ های شهری بامشکلات بسیاری درگیرهستندونیازبه کمک د‌ارند.کسانیکه دراین انجمن به سگهارسيدگي و از آنها مراقبت می‌کنند كاملاً داوطلبانه همكاري مي‌كنند وهزینۀ رسيدگي به اين حيوانات ازکمکهای اهدایی تأمین مي‌شود.
به گفته این فعال حقوق حیوانات مشکل دیگر این انجمن پایین بودن تقاضا برای سرپرستی سگ‌هاست."ما می‌خواهیم به مردم نشان دهیم که همین سگهایی که درکوچه وخیابان می‌بینیم، می‌توانند به دوستان خوب ما تبدیل شوند".
رئيس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان همدان نیز درباره نگاه این اداره به فعالیت‌های انجمن حمایت از حقوق حیوانات گفت: به طور قطع نظر اداره محیط زیست نسبت به فعالیت اینگونه انجمن‌ها مثبت است.
بهاره نوري‌صفا درادامه افزود: اعضاء سمن‌ها به دلیل علاقه و دغدغه شخصی ومسئولیت‌پذیری نسبت به جامعه خود، بطورکاملاً داوطلبانه وارد اين انجمن می‌شوند و انگیزه درآمدزایی برای خود ندارند.
عضویت درسمن‌ها برای کسب درآمد نیست بلکه برای نشان دادن مسئولیت پذیری نسبت به مسائل جامعه وکشور است.
نوري صفا اظهار داشت: عموماً سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی صرفاً برای کمک به تمام موجودات زنده (انسان وحیوانات)تشکیل می‌شوند و برآن هستند که دنیا را به جای بهتری برای زندگی سالم تبدیل کنند.
در قوانین مختلف کشور شرح وظایف کامل تمامی ادارات ونهادها تعیین وتشریح شده است.سازمان حفاظت محیط زیست براساس وظایفی که درقوانین ودستورالعمل‌ها برایش تعیین شده متولی حیات وحش می‌باشد.
نوري صفا در ادامه گفت: تمام مسائل مربوط به حیوانات وحشی به این سازمان محول شده است سگ درزمره حیوانات وحشی قرار ندارد و برای رسیدگی و ساماندهی آن، دستورالعملهای خاصی تدوین شده و در آنها به طورکامل شرح داده شده که چه ارگانهایی متولی رسیدگی به سگهای بدون صاحب هستند. براساس بند 15ماده 55 قانون شهرداری جلوگیری از شیوع امراض انسانی وحیوانی و جمع‌آوری حیوانات بی‌سرپرست و دفع حیوانات مزاحم و مریض از وظایف شهرداری است و باید به آن توجه ویژه شود.
وي گفت: نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که وجود سگ درحاشیه هر شهر و روستا به منزله یک سپر یا مانع مهم در برابر ورود حیوانات وحشی ازقبیل گرگ، روباه، شغال به آن منطقه است.
وي گفت: هم حضورخود سگ وهم نشانه‌هایی که از طریق ادرارکردن دراطراف شهر و روستا به جا می‌گذارد برای حیوانات وحشی حالت هشدار داردوباعث می شود از منطقه دور شوند. اما برخی عوامل انسانی موجب ورود سگ ها از حاشیه به داخل شهرها و روستاها می‌شوند مثلآ مدیریت نامناسب زباله های شهروروستا عاملی مهم درجلب وجذب"بی رویه"حیوانات بویژه سگ تلقی می‌گردد که در این مورد مکاتبات متعددی با بخشداری و دهیاری‌ها صورت گرفته وازاین ارگان ها درخواست شده با مدیریت مناسب پسماندها ازورود سگ وحیوانات وحشی به داخل روستا جلوگیری کنند. به طور کلی باید به سگ به عنوان جزئی ازطبیعت زیستگاه انسانی نگریست وهرگز به حذف کامل آن ازمحیط زندگی فکر نکرد.
مسئول كلينیك دامپزشكي پارسيان،درمورداينكه انجمن حمايت ازحيوانات نقش بسزايي درجمع‌آوري حيوانات بي سرپرست دارد گفت: اين انجمن‌ها كمك مي‌كند تا مردم با ديد متفاوت تر به حيوانات نگاه كنند ونسبت به آنها احساس مسئوليت بيشتري داشته باشند.
وي درادامه افزود، حیوانهاي بي‌سرپرست پس ازهماهنگی به کلینیک منتقل شده ودر بهترین شرایط بهداشتی خدمات درمانی واکسیناسیون، انگل‌زدایی وغيره تحت درمان قرار مي‌گيرند که همگی این موارد رایگان است، مگر در مواقعی که حیوان نیاز به عمل جراحی داشته باشد که هزینه‌بر است و این هزینه ازکمکهای دوطلبانه جبران می شود و بعد از طی دوران نقاهت حیوان را به محل زندگی سابقش باز می‌گردانیم یا در صورت نیاز به یک محل امن‌تر منتقل می‌شود.
وی همچنین وجود سازمانهای مردم نهاد را ظرفیتی مناسب برشمرد وگفت:  باید با فرهنگ‌سازی از این سرمایه‌های اجتماعی به نحواحسن بهره‌گیری کرد و با تعامل و ارتباطات بیشتری  وارد شد.
بدون تردید همه ما باید به این موضوع متعهد و نسبت به این حیوانات احساس مسئولیت بیشتری داشته باشیم. پیش از آنکه گونه‌های مختلف جانوری با خطر انقراض و نابودی مواجه شوند ضروري است اقدامات لازم صورت بگیرد تا کار به نوش‌دار و پس ازمرگ سهراب منتهی نشود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com