1401-09-061401-09-16bool(false) رونق صنعت گردشگری هر شهر به فرهنگ میهمان‌نوازی مردم آن بستگی دارد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 16 آذر 1401 - شماره 4476
 
امروز : چهارشنبه ، 16 آذر 1401

Today : Wed, December 7, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124360 تاریخ انتشار:  1401-04-01 - 07:00 تعداد بازدید:  437
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رونق صنعت گردشگری هر شهر به فرهنگ میهمان‌نوازی مردم آن بستگی دارد

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

یادداشت

 یکی از محورهای توسعه عمومی در استان همدان مربوط به حوزه صنعت گردشگری در این استان است.
استان همدان از تمام استعدادهای تاریخی و سیاحتی و آب و هوایی برای سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری برخوردار است و در این زمینه  توجه مردم جهان در قالب گردشگران خارجی به جاذبه‌های تاریخی و سیر تمدن بشری در همدان می تواند انگیزه‌های سرمایه‌گذاری و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای جذب گردشگران خارجی را افزایش دهد.
اگرچه به لحاظ همه‌گیری جهانی بیماری کرونا، فعالیت‌های گردشگری در ۲ سال گذشته در کشورهای گردشگرپذیر به‌شدت دچار رکود شد، ولیکن اشتیاق و انگیزه‌ سفرهای داخلی و خارجی و دلبستگی بیشتر مردم جهان به سیروسیاحت و آشنایی با تمدن و فرهنگ ملت‌ها، چیزی نیست که با 2 سال وقفه به بوته فراموشی و تغییر ذائقه بیانجامد چراکه، عشق و اشتیاق به سفرهای داخلی و جهانگردی با عقب‌نشینی اپیدمی کرونا می‌رود تا بار دگر ملت‌های جهان را به تحرک وادارد.
خواسته یا ناخواسته استان همدان از لحاظ برخورداری از آثار و بناهای فراوان متعلق به سیر تمدن چندهزارساله به‌عنوان یک قطب غیرقابل ‌انکار در نزد هموطنان ایرانی و ملت‌های علاقه‌مند جهان شناخته شده است و این یک فرصت طلایی برای مردم و مسئولان کشوری و استانی در صنعت گردشگری است تا به کمک آن برای توسعه اقتصادی استان برنامه‌ریزی کرده و پیش‌بینی‌های لازم را به عمل آورند .
در این ارتباط و در ظاهر، لازمه توسعه گردشگری و در راستای آن رونق اقتصادی، ایجاد زیرساخت‌های ضروری و استاندارد و آبرومندانه برای اقامت و رفاه و در یک کلمه خوش‌آیند گردشگران خارجی در سفر به استان همدان است. زیرساخت‌های توسعه گردشگری بیشتر با ایجاد هتل‌های بین‌المللی و اقامتگاه‌های استاندارد و همچنین راه‌های آسان دسترسی به مکان‌های تاریخی در شهرها و نقاط دور از شهرها و در کنار آن وجود راهنماهای مجرب و مسلط در اماکن تاریخی و فرهنگی و سیاحتی، بخصوص برای گردشگران خارجی است. با این وجود سخن ما لازمه اصلی و نکته مهم و تأثیرگذار در رونق صنعت گردشگری در هر نقطه از کشور و استان و شهر خودمان یعنی میهمان‌نوازی است .
ما ایرانی‌ها در تعریف میهمان‌نوازی و لزوم خلق‌وخوی شیرین و مناسب برای برخورد با میهمان یک جمله بسیار آشنا و دلنشین به ‌زبان می‌آوریم و می‌گوییم، (میهمان همیشه به ‌خاطر روی خوش انسان وارد خانه هرکس می‌شود، نه فقط به‌خاطر در خانه‌ای که از روی رودربایستی باز باشد). به همین خاطر است که وقتی مسافری هم‌وطن یا خارجی قدم به هر شهر و دیاری می‌گذارد در صدد است تا بداند با چه فرهنگ و چه نوع برخوردی از جانب مردم آن شهر مواجه می‌شود و در همان قدم اول برخورد خوب یا ید میزبان تأثیری عمیق بر میهمان می‌گذارد. در این معنی ممکن است قدم اول آن مسافر، پرسش یک نشانی از کسی، یا مراجعه به یک مغازه برای خرید و یا ورود به یک رستوران و واحد پذیرایی باشد و متأسفانه یا خوشبختانه در همدان پرسش یا مراجعه اول، قضاوت خواهد کرد و اثر کلام و رفتار طرف مقابل برای همیشه در ذهن او باقی خواهد ماند، بنابراین راه دوری نمی‌رود و هزینه‌ای هم ندارد اگر در شهرمان با مسافری برخورد داشتیم، فکر کنیم اولین نفری هستیم که طرف سؤال و نیاز او قرار گرفته‌ایم و آن‌چنان که سزاوار میهمان و نشانه ادب و فرهنگ عمومی و ظرفیت میهمانداری ما می‌باشد، با او سخن بگوییم و آدرس درست بدهیم و در ارائه خدمت یا فروش کالای مورد نیاز مسافران و گردشگران جانب انصاف و جوانمردی بگیریم و خدای ناکرده چنین نباشد که فکر کنیم چون طرف غریبه است و جایی نمی‌شناسند و قیمت  دستش نیست و یا به‌هیچ‌وجه توی باغ نیست و با پول فراوان آمده است تا خرج کند، در حقش جفا و رفتار نامردمی داشته باشیم .
هر مغازه‌دار و کسبه و راننده تاکسی و آژانس، یا رستوران‌دار و هرکس که به‌نوعی در بازار گردشگری و روزهای شلوغ و پرترافیک مسافری، با غریبه‌ای در شهر روبرو می‌شود، باید بداند و بپذیرد که در بحث رونق گردشگری و کار و کسب خود مسئولیت اخلاقی دارد و لازم است رفتارش به‌گونه‌ای باشد که مسافری از شهر رفت، بار دگر و در فرصتی دیگر با اشتیاق و خاطره خوش، به شهرمان سفر کند و در شهر خودش نیز سفیر معرفی اخلاق و فرهنگ‌ و معرفت ما باشد .


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com