1397-03-251397-04-04bool(false) 1397-03-251397-04-04bool(false) 1397-03-251397-04-04bool(false) کارعلیصدر تمام است؟ همدان پیام
 
 
دوشنبه - 4 تير 1397 - شماره 3223
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1397

Today : Mon, June 25, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82252 تاریخ انتشار:  1396-06-15 - 05:46 تعداد بازدید:  267
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کارعلیصدر تمام است؟

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری

محور توسعه استان از ایستگاه های درآمدزايي غنی همچون علیصدر و گنجنامه و سراب ها و موزه ها و آثارتاریخی میگذرد و درآمد و آمار گردشگران حاضر در این مراکز خود دلایلی برای اثبات این ادعاها هستند. اما خبرهایی مبنی بر دولتی شدن علیصدر حالا جامعه محلی را نگران این کرده است که آیا حال اقتصاد گردشگری استان باز هم به واسطه ظرفیت های گردشگری خوب خواهد شد یا در دعواهای سهم خواهی این کودک نوپا نرسیده به بلوغ توسعه خواهد مرد.
 آغاز یک خبر سازی
 تولیت غار علیصدر به میراث فرهنگی واگذار شد خبری بود که 8 شهریور ماه رسانه ای شد . مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در این خبر از واگذاری تولیت غار علیصدر از غارهای نوع سه به میراث فرهنگی خبر داد و اعلام کرد ، موضوع تولیت با بهره برداری متفاوت است و همچنان شرکت علیصدر بهره‌بردار غار است. علی مالمیر در تشریح این خبر عنوان کرده بود بر اساس مصوبه کارگروه غارشناسی استان و در چارچوب اجرای قانون تولیت غار علیصدر از غارهای نوع سه به میراث فرهنگی واگذار شد. مالمیر اعلام کرد: بر اساس قانون با اجرای واگذاری تولیت غار علیصدر به میراث فرهنگی، درآمد حاصل از بهره‌برداری غار علیصدر منهای هزینه‌های نگهداری غار به خزانه عمومی واریز می‌شود.
  همدان صنعت ندارد
یک کارشناس ارشد برنامه ریزی گردشگری در این زمینه می گوید: نمی توان این واقعیت را انکار کرد که ، همدان صنعت ندارد کارخانه و کارگاه تولیدی پر درآمد و پر اشتغال ندارد و همه دارایی آن به برنامه ها وداشته هایی باز میگردد که در گردشگری ریشه دوانده است گردشگری که حیات آن به جاذبه های شاخصی چون علیصدر و گنجنامه بسته است و ممات آن نيز به گرفته شدن اختیارات حفظ و در آمدزایی و توسعه همین داشته های غنی موجب مي‌شود.
سعید میرشاه ولد معتقد است: وقتی این خبر رسانه ای شد که غار علیصدر در دعواهای سهم خواهی و تعیین تکلیف های مالی در گیر شده است نخستین انتظار مردم این بود که نمایندگان در مجلس شورای اسلامی با اظهار نظر و پیگیری های جدی مسیر صدور رای هایی که به نفع استان نیست را با ارایه دفاعیات محکم تغییر دهند اما چنین نشد .
وی گفت: مجلس یکی از مهمترین پایه های حکومت مردم‌سالاری محسوب می شود که در آن نمایندگان منتخب مردم به وضع قانون و نظارت بر حُسن اجرای آن و نظارت بر عملکرد مدیران می پردازند. به طور کلی مجلس شورای اسلامی دارای دو وظیفه قانون گذاری و نظارتی است . نمایندگان جایگاه نظارت بر قانون و اجرای آن را بر عهده دارند و وظیفه ای سنگین بر دوش نمایندگان است و باید تلاش کنند تا کار مردم بر روی زمین نماند.
  غار علیصدر متعلق به استان است و باید بودجه آن هم در استان باشد
در زمینه این اتفاق اما نماینده مردم همدان با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس اجازه نمی دهند پول غار علیصدر از استان خارج شود، گفت: مباحثی که در خصوص پرداخت مبالغی به دولت مطرح می شود، به حق اجاره سالهای قبل برمی گردد.
امیر خجسته با اشاره به اینکه داشته های علیصدر باید تقویت شود، غار علیصدر را متعلق به استان دانست و با بیان اینکه باید بودجه آن هم در استان باشد، ادامه داد: چه بخواهیم چه نخواهیم شاهد ورود توریست به استان هستیم، بنابراین نیازمند مدیران پویا و همراه هستیم، مدیری که فکر توریستی ندارد و بی‌حال است بهتر است که برود و وقت مردم را نگیرد.
   شرکت سیاحتی علیصدر باید از غار خداحافظی کند؟
از سوی دیگر ؛ نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ که نخستین مدعی باز شدن پرونده برای بررسی های مالی و شرایط رو به روال رفتن علیصدر در دیوان محاسبات بود اما درخصوص وضعیت اقتصادی حوزه انتخابیه خود در پایگاه اطلاع رسانی شخصی خود عنوان کرد : شرایط شهرستان بهار و کبودراهنگ همانند سایر شهرستان ها و کل کشور خوب نیست چرا که رکود خیلی شدید و تاریخی است.
محمدعلی پورمختار با اشاره به ورود دستگاه نظارتی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به غار علیصدر که یک خبر دست اول برای اهالی شهرستان کبودرآهنگ است گفت: در دیوان محاسبات رسیدگی جدی صورت گرفته و دادخواست صادر شده و به دوامر مسجل شده وبه زودی رای صادر خواهد شد که این شرکت 23 میلیارد تومان باید درحق دولت پرداخت کند . وی همچنین درخصوص موضوع دوم به خلع ید شرکت اشاره کرد و گفت: کار شرکت سیاحتی علیصدر تمام است و شرکت باید از اینجا خداحافظی کند و این امر نیز به اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان ابلاغ شده است. و اینجا این سوال مطرح است که آیا اگر در آمدهای غار علیصدر راهی خزانه دولت شود و سهم ناچیزی از آن به استان بازگردد حال اقتصاد بهار و کبودر آهنگ رو به بهبود خواهد رفت ؟
عضو کمیسیون قضایی مجلس در پایگاه اطلاع رسانی شخصی خود عنوان کرده است که شرکت سیاحتی علیصدر سرمایه گذاران بومی را به بهانه های مختلف سرگردان کردند و باعث اذیت و آزارش شدند و تابه امروز طرح هایش اجرایی نشده، ما نمی‌خواستیم که چنین اتفاقی برای شرکت بیفتد و اگر سالیانه يک میلیارد هزینه می کرد چنین اتفاقی نمی افتاد.
  سوالاتی که بی جواب ماند
 آیا این موارد می تواند دلیل منطقی برای چنین های و هو های رسانه ای و تصمیمگیری های نا دلچسب باشد ؟
آيا به واقع اگر غار عليصدر هم در رديف اختيارات سازمان دولتي ميراث فرهنگي قرار گيرد و خرج و دخل آن روانه خزانه‌ دولتي شود مي‌تواند راهکار منطقی براي توسعه استان باشد؟
 آيا همان‌هايي که اين دعوا و پرونده‌سازي‌ها را آغاز کردند حاضر خواهند شد براي خاطر جمعي جامعه محلي تضمين داده ومتعهد شوند که روزگار توسعه در شهرهاي و روستاهاي حومه عليصدر رو به بهبود رود؟
آيا مي‌توان انتظار اين را کشيد که اين اخبار و تصميمات که هر روز خوراک رسانه‌ها مي‌شود براي بزرگ کردن سفره مردم منطقه نان و آب شود؟
 پاسخ به اين سوال‌ها يکي پس از ديگري پاسخ همان دغدغه‌هايي است که اين روزها دامن دل‌نگران‌هاي توسعه استان و محافل کارشناسان گردشگري استان را گرفته است؛ اميد آنکه در اين آشفته بازار خبرسازي‌ها خبرهاي اميدوار کننده و تعهدات اميدبخش از سوي مسئولان و تصميم‌گيراني که انتظارات از آنها قرار بود با تدبير ختم به اميد شود در سرتيتر رسانه‌ها قرار گيرد که اگر چنین نشود تا همیشه رد پای ضعف مدیریتی در پرونده کاری آنها ثبت خواهد شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com