چهره شهر دگرگون است همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85058 تاریخ انتشار:  1397-06-25 - 06:00 تعداد بازدید:  188
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تاملي بر ساخت و سازهاي شهرداري و برنامه هاي توسعه شهري
چهره شهر دگرگون است

نویسنده : خسرو محمدي

گردشگری


1- هجوم کم سابقه‌ی جمعیت‌های پیرامونی  2- گسترش آپارتمان نشینی  3-رشد بی کاری  3- تخریب بافت کهن و باغ‌های پیرامون شهر  4- نابودی منابع آب و خاک 5- افزایش جاده‌ها  6- برپایی اَبَر سازه‌ها 7-رشد غذاخوری‌ها و فضاهای شهری 8- دگرگونی در زبان و لهجه.
فرصت نیست که به همه‌ی مولفه‌های دگرگون‌گر بالا بپردازیم بنابراین در این جا به چند مورد بسنده خواهیم کرد:
 روی آوردن جمعیت‌های پیرامونی
روی آوردن مهاجران به همدان دو دلیل عمده دارد: یکم؛ رویکرد تمرکز گرایی که بر سراسر کشور حاکم است و مراکز استان‌ها را پرجمعیت ساخته. این رویکرد، بیشتر جاذبه‌ها را در مراکز استان گردآورده و خود به خود کشش را برای دیگر شهرستان‌ها و وابستگان آن‌ها ایجاد کرده است و دلیل دوم همدانی‌گری برخی مسئولین و نخبگان شهر. چون بر برخی مشتبه شده که همدان از آن آنان است و دیگران بیگانگان هموطنی بیش نیستند لذا این اندیشه تبدیل به ضد فرهنگ برای برخی نخبگان غیر بومی شده است و این انگیزه را در آن‌ها ایجاد کرده که بیایند و به اصطلاح حق خود را بگیرند. این امر موجب اصطکاک و نوعی درگیری پنهان در لایه‌های اداری و فرهنگی شهر شده و منافع و صلاح شهر را تحت الشعاع قرار داده است. این است که همدان نمی‌تواند در رویدادهای ملی و بین المللی مثل 2018 یکپارچه عمل کند و همیشه یک پای آن می‌لنگد.
 تخریب آثار، باغ‌ها و بافت‌های شهری
همدان همیشه از یک معضل بزرگ رنج برده است و آن نبود شناخت است. راستی این است که بسیاری از مدیران ما مختصات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، طبیعی و تاریخی همدان را نمی‌شناسند، مشاوران آگاهی ندارند و اصولا با مقوله‌ی شناخت بیگانه‌اند.
 این است که دست به کارهای انتحاری می‌زنند. مصداق رفتارهایی که از نبود شناخت سر می‌زند نابودی‌های شبانه است. این که ناگهان صبح از خواب بر می‌خیزیم و ساختمانی را که تا دیشب برپا بود را فروریخته می‌بینیم از این دسته اعمال است. ثروت سوزی را تنها دو گروه از انسان‌ها انجام می‌دهند یا باید دیوانه باشند و یا نا آشنا. مطمئنا مسئولین شهر ما از عقلا هستند اما به نظر می‌رسد چندان با همدان آشنا نیستند. بیایید درباره‌ی شناخت در این جا کمی بحث کنیم؛ یک صد سال پیش ثروت‌های همدان این‌ها بودند:
1- آب فراوان 2- آثار تاریخی دست نخورده 3- جمعیت روستایی پویا 4- بافت کهن محله‌ای 5- جمعیت متناسب 6- باغ‌های فراوان و 7- رودخانه‌های جاری در شهر
در صد سال پیش همدان هم‌چون یک زمین بایر آمادگی کشت هر محصولی را داشت. حال فارغ از حکومت‌ها و دولت‌های دست اندرکار که در طول یک سده‌ی گذشته عنان کار را در دست داشتند بیایید ببینیم چه قدر از داشته‌های هفت گانه‌ی بالا برایمان باقی مانده؟
1- آب کم 2- آثار تاریخی بی سامان و رها شده 3- جمعیت روستایی فقیر 4- بافت محله‌ای و خانه‌های تاریخی نابود شده 5- جمعیت فراوان رو به افزایش 6- باغ‌های نابود شده و یا در حال نابودی 8- رودخانه‌هایی که به فاضلاب تبدیل شده‌اند و شهری به نسبت بزرگ
 سخن پایانی
تغییرات قرن در حال روی دادن است. عاملان اجرای آن مدیران شهرند و نظاره‌گران آن مردم. در صد سال پیش همدان دارای بازار نو شد. آن چه که به عنوان میدان امام و پیاده‌راه‌ها می‌بینید برآمده از اندیشه‌ی آغاز قرن گذشته است. اما اندیشه‌ی ما برای یکصد سال آینده چیست؟ چیز زیادی باقی نمانده که ما آن را تبدیل به یک فرصت برای نسل بعد کنیم و آن اندکی از باغ‌های پیرامون شهر و چند خانه‌ی کهن است که به زودی از دست خواهند رفت. این تقصیر شخص نیست بلکه اندیشه‌ای است که اشخاص تنها آن را اجرا می‌کنند و به نظر می‌رسد جبر تاریخ است. در آغاز این قرن، همدان مانده و آثار گسسته‌ی باستانی‌اش که در محاصره‌ی سازه‌ها و اندیشه‌های بتنی گیر افتاده‌اند. فرصت همدان برای تضمین بقایش در یک قرن آینده محدود است. این شهر شانس داشتن یک محله‌ی کهن را از دست داده و آن را با برج‌های عصر نو عوض کرده است همان طور که ثمره‌ی آسیایی شدنش منتهی به ذوق کردن عده‌ای با عکس‌های دسته جمعی شد (سیرایی هم ندارند).
برای شناخت همدان تنها کافی است به باقی مانده‌ی داشته‌های آن که می‌تواند اقتصاد این شهر را برای نسل آینده تضمین کند بیاندیشیم. آب و هوای همدان که متضمن آن باقی ماندن باغ‌ها و فضای سبز اصیل آن است و آثار باستانی آن که در صورت به هم خوردن حریم آنها و نابودی‌شان دیگر هیچ گاه تکرار نخواهند شد.
مسئولین صدسال پیش اگر هرکاری نکردند یک میدان و خیابان برای ما گذاشتند که آن را پیاده راه کنیم و به آن بنازیم حال نوبت ماست که بدانیم برای نسل آینده چه خواهیم گذاشت؟ اگر با همین روند نابودگر و بی تدبیری پیش برویم میراث ما برای آیندگان تنها یک چیز خواهد بود و آن یک شهر پر از ساختمان‌های بلند مرتبه و بی هویت است که نه آبی دارد، نه هوایی و نه هویتی.    ‌


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com