1403-03-251403-04-04bool(false) شب سیاه صهیونیسم همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Mon, June 24, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  137381 تاریخ انتشار:  1403-01-27 - 08:40 تعداد بازدید:  551
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گزارشی از پاسخ کوبنده ایران به اسرائیل
شب سیاه صهیونیسم

نویسنده : سمانه جهانگیری‌عرش

بین الملل


اسرائیل تنبیه خواهد شد. این وعده‌ای است که رهبر انقلاب و همچنین مقامات ارشد دولتی و نظامی پس از حمله موشکی اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، دادند، وعده‌ای که در نهایت پس از ۱۲ روز، محقق شد.

پس از آن سپاه پاسداران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در پاسخ به جنایتهای متعدد رژیم خبیث صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق و شهادت فرماندهان و مستشاران نظامی ایران، بامداد روز یکشنبه ۲۶ فروردین، دلاورمردان نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان بخشی از تنبیه آن رژیم نامشروع و جنایتکار در عملیات «وعده صادق» با رمز مقدس «یارسول‌ا...» با موفقیت اهدافی را در داخل سرزمین‌های اشغلی با ده‌ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار دادند.»

 چند پهپاد و موشک شلیک شد؟

از همان لحظه آغاز عملیات سپاه علیه اسرائیل، رسانه‌های رژیم صهیونیستی عنوان کردند، که نخستین بار است ایران از داخل خاک خود به اسرائیل حمله می‌کند. حمله‌ای که با صدها پهپاد و موشک علیه اسرائیل برنامه‌ریزی شده بود.

در ساعات ابتدایی حمله، خبرها حکایت از آن داشت که ۱۰۰ پهپاد به سمت سرزمین‌های اشغالی درحال حرکت هستند اما این عدد به سرعت بالا رفتند و برخی رسانه‌های خارجی آمار پهپادهای انتحاری ایران در این حمله را بالاتر از ۱۰۰ تخمین زدند. موشک‌های کروز و زمین به زمین نیز به سرعت وارد چرخه این عملیات شدند تا حملات همه‌جانبه به اسرائیل کامل شود.

آنگونه که نیویورک‌تایمز به نقل از مقامات اسرائیلی نوشت: ایران ۱۸۵ پهپاد، ۳۶ موشک کروز و ۱۱۰ موشک زمین به زمین به‌سمت اسرائیل شلیک کرده است.
شبکه ای‌بی‌سی به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد، ایران ۷۰ موشک دیگر به سمت اسرائیل شلیک کرده است.

وی گفته که پیش از این هم ایران ۸۰ موشک شلیک کرده بود که این موضوع شمار موشک‌های شلیک‌شده ایران را به ۱۵۰ فروند می‌رساند.

شبکۀ خبر نیز در زیرنویسی تأکید کرد: بر اساس گزارش‌های دریافتی نیمی از موشک‌های پرتاب‌های به‌سمت سرزمین‌های اشغالی با موفقیت به هدف خورده است.

 ایران به کدام نقاط حمله کرد؟

براساس اخبار منتشر شده ایران در این حمله تلافی‌جویانه سپاه که ۵ ساعت طول کشید، چندین هدف را دنبال می‌کرد. یکی از این اهداف حمله به پایگاه هوایی بود که اسرائیلی‌ها از طریق آن بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق را مورد اصابت قرار دادند. تصاویر و داده‌ها حاکیست که ضربات سنگینی به این پایگاه وارد شده است.
رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند، که رژیم صهیونیستی تنها در دقایق اولیه حمله موشکی ایران حدود یکصد میلیون دلار خسارت دیده است.

 آژیر خطر به صدا در آمد

رسانه‌های رژیم صهیونیستی از به صدا درآمدن آژیر خطر در منطقه النقب، حیفا، دیمونا و مناطق دیگر فلسطین اشغالی خبر دادند.

همزمان با جدی شدن احتمالات مبنی بر همراهی آمریکا و اردن و برخی دیگر از کشورهای منطقه با اسرائیل، سپاه پاسداران اطلاعیه شماره ۲ خود را منتشر کرد تا ضمن آن به آمریکا و کشورهای منطقه درباره هرگونه پشتیبانی و مشارکت در ضربه به منافع ایران هشدار دهد.

وزارت خارجه نیز در بیانیهای تأکید کرد؛ «نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اعمال حق ذاتی دفاع مشروع مصرح در ماده ۵۱ منشور ملل متحد و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم صهیونیستی و به شهادت رساندن مستشاران رسمی نظامی ایران که به دعوت دولت سوریه در این کشور مشغول فعالیت بودند و به‌ویژه حمله نظامی مورخ ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳ به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق، در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ مجموعه‌ای از حملات نظامی علیه پایگاه‌های نظامی این رژیم را به انجام رساندند. جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید مجدد بر پای‌بندی خود نسبت به اصول و اهداف منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل، بر عزم خویش برای دفاع قاطع از حاکمیت، تمامیت سرزمینی و منافع ملی خود در برابر هرگونه استفاده غیرقانونی از زور و تجاوز تأکید می‌کند.»

در این میان، آنگونه فارس روایت کرده، یک منبع آگاه در نیروهای مسلح گفته بود «نیروهای نظامی کشورمان با دقت تحرکات اردن در جریان حمله تنبیهی رژیم صهیونیستی را تحت رصد دارند و در صورت مشارکت در اقدام احتمالی، هدف بعدی خواهند بود. هشدارهای لازم پیش از عملیات، به اردن و کشورهای منطقه داده شده است.»

 واکنش‌های داخلی به حمله سپاه پاسداران به اسرائیل

حمله پهپادی - موشکی سپاه پاسداران به اسرائیل با موجی از واکنش‌ها در داخل کشور همراه بود. حساب توئیتری منتسب به دفتر رهبر انقلاب همزمان با آغاز حملات به اسرائیل، فیلمی از بیانات مقام معظم رهبری را منتشر کرد و نوشت: «رژیم خبیث تنبیه خواهد شد.»

حساب توئیتری منتسب به سپاه پاسداران همزمان با آغاز حملات به اسرائیل نوشت: «إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ...»

محسن رضایی نیز در توئیتی تأکید کرد؛«امشب پایان همیشگی دوران بزن دررو و قلدری و زورگویی در برابر ملت صبور ایران است.»

محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع ایران نیز در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس با استفاده از هشتگ «وعده صادق» و انتشار طرحی درباره این عملیات، به انجام آن واکنش نشان داد.

قالیباف نیز در نطق پیش از دستور مجلس تأکید کرد؛ «جمهوری اسلامی ایران بر این اصل تأکید دارد که هرگونه تهدید از مبدا هر کشوری پاسخ مناسب و شدید به منشأ تهدیدات را در پی خواهد داشت.»

 واکنش‌های مقامات خارجی

جوبایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: من حملات بی‌سابقه‌ای را که توسط ایران و گروه‌های نیابتی آن در یمن، سوریه و عراق علیه تأسیسات نظامی اسرائیل انجام شد، محکوم می‌کنم.

وزیر دفاع آمریکا نیز گفت:عملیات موشکی و پهپادی ایران علیه اسرائیل بی‌سابقه بود.

ما به دنبال درگیری با ایران نیستیم، اما از هیچ اقدامی برای حفاظت از نیروهای خود و دفاع از اسرائیل دریغ نخواهیم کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: «من از خطر بسیار واقعی تشدید تنش ویرانگر در سطح منطقه به شدت نگران هستم. از همه طرف‌ها می‌خواهم که حداکثر خویشتنداری را به کار گیرند.»

وزارت دفاع انگلیس نیز، تاکید کرد؛ دولت بریتانیا در پاسخ به افزایش تهدیدات ایران و خطر فزاینده تنش در خاورمیانه، با شرکای خود در سراسر منطقه برای کاهش تنش‌ها و جلوگیری از حملات بیشتر تلاش کرده است.

آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان نیز در صفحه رسمی خود در شبکه ایکس، حمله موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل را قویاً محکوم کرد و گفت: ایران و نیروهای نیابتی آن باید سریعاً به این حملات خاتمه دهند. تمامی همبستگی‌مان با اسرائیل است.

نخست وزیر کانادا نیز بدون اشاره به اقدامات جنایتکارانه و جنون‌آمیز رژیم صهیونیستی، حمله پهپادی و موشکی ایران به اسرائیل را محکوم کرد.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اما موضعی متفاوت گرفت و گفت: در صورت پاسخ اسرائیل، ایران قطعاً به آن قدرتمندتر و قاطع‌تر پاسخ خواهد داد.

همچنین بنا به روایت ایرنا، چندین کشور آمریکای لاتین از جمله شیلی و آرژانتین نسبت به پاسخ گسترده موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران به اقدامات تجاوزگرانه رژیم صهیونیستی و وضعیت کلی در خاورمیانه ابراز نگرانی کردند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com