پایان رنج کودکان پروانه‌ای همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

Today : Sun, August 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  87286 تاریخ انتشار:  1397-09-14 - 12:29 تعداد بازدید:  92
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پایان رنج کودکان پروانه‌ای

اجتماعی


کارشناسان بهداشتی، «ای بی» را یک نوع بیماری ژنتیکی و ارثی که اغلب به علت ازدواج فامیلی رخ می دهد، می دانند که حاصل آن شکنندگی شدید پوست، ایجاد تاول های مختلف در پوست و مخاط دهان است.
کارشناس بیمارهای خاص دانشگاه علوم پزشکی استان همدان در گفت و گوی تفصیلی با ایرنا به تشریح وضعیت بیماران پروانه ای در استان همدان پرداخته است.
سارا مرتضایی گفت: «ای بی» به طور رسمی جزو بیماری خاص قرار نگرفته بود اما سال گذشته و امسال چند استان به عنوان آزمونه برای اینکه این بیماران را جزو گروه بیماران خاص قرار دهند، انتخاب شدند.
وی یادآوری کرد: همدان مرداد سال گذشته با ارسال نامه ای به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که می تواند بیماران «ای بی» را پوشش دهد و در این راستا شمار بیماران پروانه ای را هم شناسایی کرد.
کارشناس بیماری های خاص با بیان اینکه بیشتر بیماران پروانه ای استان همدان ساکن تویسرکان هستند ادامه داد: در این نامه از وزارتخانه درخواست شد تعهدات معاونت درمان در قبال بیماران ای بی را آشکار کند.
مرتضایی گفت: وزارتخانه در پاسخ به این مکاتبه با ارسال بسته ای ارایه خدمات در زمینه انواع ویزیت ها توسط پزشکان متخصص و فوق تخصص، مشاوره تغذیه، کار درمانی، فیزیوتراپی، شنوایی سنجی، فیزیوتراپی و یکسری آزمایش ها و رادیولوژی را مطرح کرد.
وی افزود: با توجه به اینکه همدان جزو استان های آزمونه بیماران خاص نیست بنابراین بسته های خدمتی در اختیار این استان قرار نگرفته است.
 شناسایی 29 بیمار پروانه ای
کارشناس بیمارهای خاص دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: برای بدست آوردن آمار این بیماران با کانون «ای بی» تهران رایزنی کرده و آنها مشخصات و اطلاعات بیماران را به دانشگاه علوم پزشکی همدان ارایه کردند.
مرتضایی اضافه کرد: طبق رایزنی با تمامی مراکز درمانی مقرر شد بر اساس بسته خدمتی ابلاغ شده توسط وزارت بهداشت در زمینه ویزیت متخصص پوست، اطفال، عفونی و همتولوژی، مسئولان مراکز درمانی پزشک مورد نظر را به مرکز بیماری های خاص معرفی و برای ویزیت و درمان بیماران ای بی همکاری کنند.
وی ادامه داد: پزشکان فعال در رشته های مختلف از طریق بیمارستان ها به این مرکز معرفی شدند و اسامی این پزشکان در اختیار وزارتخانه قرار گرفت تا بتوان زیرساخت های لازم برای قرار گرفتن همدان در جمع استان های آزمونه بیماری های خاص را فراهم کرد.
کارشناس بیمارهای خاص دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: در صورت قرار گرفتن در جمع این استان ها، وزارتخانه ابتدا یوزر و پسور در اختیار دانشگاه قرار داده و همانند دیگر بیماری خاص نظیر ام اس و تالاسمی بودجه ای به همدان اختصاص می دهد.
مرتضایی اضافه کرد: اگر در اواسط سال نام کاربری و رمز در اختیار دانشگاه علوم پزشکی این استان قرار می گرفت باید از سهم و اعتبار پیش بینی شده دیگر بیماران خاص برای استفاده بیماران پروانه ای استفاده می شد بنابراین مقرر شد که از ابتدای سال آینده بودجه ای برای این خدمات پرداخت شود.
 پانسمان به منزل بیماران پروانه‌ای پُست می شود
کارشناس بیمارهای خاص دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: خانه «ای بی» به خاطر نوسان نرخ دلار، افزایش هزینه ها و وارداتی بودن پانسمان، نمی توانست هزینه پانسمان بیماران را پرداخت کند.
مرتضایی افزود: با توجه به گران بودن پانسمان، بیماران توسط سازمان های مردم نهاد حمایت می شدند و پانسمان ها از این طریق ارسال می شد.
وی ادامه داد: بر این اساس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مکاتبه ای با دانشگاه های علوم پزشکی از استان ها خواست اطلاعات کامل بیماران به همراه کد پستی، آدرس منزل و شماره تماس را احصا و به وزارتخانه ارسال کنند.
کارشناس بیمارهای خاص دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه اطلاعات بیماران پروانه ای همدان مهرماه امسال در اختیار وزارتخانه قرار گرفت اضافه کرد: پانسمان توسط واحد امور بیماری های معاونت درمان وزارتخانه تهیه و به آدرس بیماران پست می شود.
مرتضایی ادامه داد: هم اینک پیش از ارسال پانسمان از طریق وزارتخانه پزشکانی در شهر تویسرکان و همدان برای ویزیت رایگان بیماران پروانه ای اعزام شده است.
وی گفت: شماری از بیماران پروانه ای به معاونت درمان و پزشکان این مجموعه مراجعه کرده و در دریافت هزینه بیمارستانی هنگام بستری به آنها تخفیف داده و بسیاری از فرانشیزها رایگان شده است.
کارشناس بیمارهای خاص دانشگاه علوم پزشکی همدان با اعلام اینکه خدمات رسانی به بیماران پروانه ای از ابتدای سال 98 منسجم تر می شود گفت: طبق برنامه ریزی این قبیل بیماران می توانند سالانه دفعات مشخصی برای ویزیت به متخصصان رشته های مختلف مراجعه کنند.
مرتضایی هزینه تامین دارو و پانسمان را بالا دانست و اضافه کرد: پیگیری برای تامین داروی مورد نیاز بیماران «ای بی» بر عهده معاونت غذا و دارو است.
وی ادامه داد: پیگیری هزینه و تامین پانسمان نیز بر عهده معاونت غذا و دارو بود که با مصوبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به معاونت درمان محول شد.
کارشناس بیمارهای خاص دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: تامین نیازها و داروهای ضروری بیماران خاص و هزینه ناشی از آن برای علوم پزشکی در اولویت قرار دارد به عنوان مثال برای بیماران ام اس به علت گرانی دارو هزینه آن رایگان است.
مرتضایی ادامه داد: بیمارانی ام اس که به داروخانه مراجعه می کنند توسط مسئول دارو به معاونت درمان معرفی شده و هزینه دارو آنها پرداخت می شود.
وی بیان کرد: به تازگی مرکز جامع خدمات بیماران خاص همدان همزمان با 82 مرکز به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی راه اندازی شد.
وی افزود: راه اندازی مرکز جامع بیماران خاص کمک می کند تمامی بیماران به یک مرکز مراجعه کنند و به صورت رایگان توسط پزشک ویزیت شوند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com